Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Болить у грудях та підвищилася температура? Негайно йдіть до лікаря: це може свідчити про туберкульоз

Україна перебуває в лідерах за кількістю хворих на сухоти. Часто люди ігнорують перші симптоми.

Проблема туберкульозу наразі є гострим питанням для системи охорони здоров‘я України - за кількістю нових випадків мультирезистентного туберкульозу у Європі вона перебуває на другому місці після Білорусі.

Відповідно до даних, оприлюднених виконувачкою обов’язків очільника МОЗ Уляною Супрун, майже кожен четвертий випадок в Україні - це мультирезистентний туберкульоз (не підлягає лікуванню ефективними препаратами).

Водночас в Україні в останні роки спостерігається стійка тенденція до зниження захворюваності. За даними Центру громадського здоров'я МОЗ, 2017 року туберкульоз було виявлено у 27 121 особи, що на 1 679 осіб менше, ніж 2016 року (28 800). Тобто захворюваність у відносних показниках знизилася 2017 року порівняно із 2016 роком на 5,5% з 67,6 до 63,9 на 100 тис. населення.

Фахівці зауважують, що високі цифри захворюваності в Україні обумовлені передусім соціально-економічними умовами, рівнем життя переважної більшості населення.

"Це наслідок ситуації, що склалася в Україні в 90-х роках минулого століття, коли було зареєстровано різке зростання захворюваності на ТБ. В той період країна перебувала у важкому соціально-економічному стані, не було достатньої кількості протитуберкульозних препаратів, були проблеми із своєчасним виявленням, діагностикою ТБ. Наслідком такої ситуації також стало зростання поширеності резистентних форм туберкульозу. Тому тепер ми спостерігаємо наслідки тієї ситуації, поступово вона покращується", - пояснили в ЦГЗ.

Наразі чимало громадян не звертаються вчасно до фахівців. І навіть флюорографія є неефективним методом виявлення хвороби легень.

рентген знімок туберкульоз
УНІАН
Рентген-знімок легенть

У МОЗ наголошують, що сімейні лікарі мають відмовитися від масової флюрографії на користь анкетування серед загального населення (у пацієнтів повинні дізнатися, чи мають вони ВІЛ, чи контактували з людиною з туберкульозом, чи турбує їх кашель або температура). Водночас за результатами такого анкетування в разі виявлення симптомів, що можуть свідчити про ТБ, особа має скеруватися на подальшу діагностику ТБ: рентгенологічне обстеження, бактеріолоічне дослідження мокротиння. Варто зазначити, що серед таких груп населення як малолітні та неповнолітні особи, працівники окремих професій, пов'язаних з ризиком зараження збудником туберкульозу, студенти вишів, особи, що взяті під варту та ув'язнені особи, особи після звільнення з ув'язнення, особи з груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз - проводяться профілактичні огляди, які включають проведення рентгенологічного обстеження та бактеріологічного дослідження мокротинння за результатами опитування та фізикального обстеження.

Що треба знати про туберкульоз (за даними Центру громадського здоров’я МОЗ)

 • це інфекційне захворювання, його викликає мікобактерія туберкульозу. Захворіти може кожен.

 • туберкульоз лікується, навіть мультирезистентна форма стійка до двох найбільш ефективних препаратів (ізоніазиду та рифампіцину)

 • самолікуванням займатися не можна, за виникнення хоча б одного із симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря. Хворі на туберкульоз без лікування можуть жити протягом кількох років, заражати при цьому оточуючих, але зрештою все завершується смертю пацієнта. Загострення туберкульозу може супроводжуватися високою температурою та болісним кашлем з кровохаркання, задишкою

 • заразитися туберкульозом здорова людина може через інфікований мікобактеріями туберкульозу аерозоль, який виділяється хворим на заразну форму під час кашлю, розмови.

 • спочатку хвороба протікає приховано (людина часто не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати “застуду”).

 • в Україні лікування протитуберкульозними препаратами  безкоштовне

Хто ризикує захворіти найбільше:

 •          ВІЛ-інфіковані особи
 •          Особи, які контактують з хворими на туберкульоз (сімейні чи професійні контакти)
 •          Особи із захворюваннями, що призводять до послаблення імунітету
 •          Курці, особи, які зловживають алкоголем чи вживають наркотики
 •          Мігранти та біженці з регіонів з високою захворюваністю на туберкульоз
 •          Особи, які перебувають за межею бідності, безробітні
 •          Особи без визначеного місця проживання (бездомні)
 •          Пацієнти психіатричних закладів
 •          Затримані та заарештовані особи, особи, які звільнилися з ув’язнення
 •          Працівники пенітенціарних установ, психіатричних закладів та працівники закладів охорони здоров’я, які часто контактують з хворими на ТБ чи проводять відповідні дослідження.

туберкульоз інфографіка
ТСН.ua

Резистентними формами найчастіше хворіють люди, які  не вживають протитуберкульозних препаратів регулярно; не вживають всі препарати, які рекомендував лікар; у яких розвинувся повторно туберкульоз, після вживання протитуберкульозних препаратів; мали контакти з хворим на резистентні форми туберкульозу.

Симптоми, які можуть свідчити про туберкульоз. Коли треба звернутися до лікаря

 •         Кашель тривалістю понад 2 тижні
 •         Підвищення температури тіла тривалістю понад 2 тижні
 •         Зменшення ваги тіла з невизначених причин
 •         Підвищена пітливість, особливо вночі

туберкульоз інфографіка
ТСН.ua

 •          Підвищена втомлюваність слабкість за останній час
 •          Поява задишки під час незначного фізичного навантаження
 •          Біль в грудній клітині
 •          Контакт із хворим на туберкульоз протягом останніх 6 місяців

Будьте особливо уважні до свого здоров'я, якщо у вас є захворювання шлунково-кишкового тракту, діабет чи імуносупресивні захворювання; серйозний стрес протягом останніх 3-х місяців (смерть близької людини, розлучення, втрата роботи); приймаєте імуносупресивні препарати (стероїдні протизапальні препарати, хіміотерапія).

Вакцинація

Протитуберкульозною вакциною БЦЖ вакцинують немовлят. Наразі це єдина доступна вакцина для профілактики туберкульозу. Вона не є небезпечною, довела свою ефективність для дітей дошкільного віку. Однак до неї існує низка питань, що змушують шукати більш дієву заміну.

Як можна запобігти захворюванню?

Найкращий спосіб профілактики туберкульозу - це здоровий спосіб життя. Слід також уникати надмірних стресів, не мати шкідливих звичок та залежностей, вчасно звертатися за медичною допомогою, виконувати рекомендації лікаря щодо профілактики захворювань.

Лікування

 • передусім пацієнт має звернутися до лікаря (зробити це потрібно якнайшвидше у разі виявлення симптомів)

 • за виникнення потреби фахівець призначить дослідження мокротиння та рентгенологічне обстеження органів грудної клітки.

 • хворому на туберкульоз призначають комбінацію з кількох препаратів, що доповнюють одне одного. Курс лікування триває не менше шести місяців, а у випадку мультирезистентної форми не менше двадцяти- двадцяти чотирьох місяців.

 • пацієнт має дотримуватися усіх призначень та рекомендацій лікаря і в жодному разі не переривати розпочате лікування.

Найпоширеніші стереотипи

ТБ не лікується.

Це неправда: туберкульоз виліковний. Успіх його лікування залежить від своєчасної ранньої діагностики та дотримання режиму лікування. За появи будь-яких симптомів, що свідчать про ТБ, варто негайно звернутися до терапевта (сімейного лікаря).

Протитуберкульозне лікування та обстеження платні.

В Україні всі протитуберкульозні препарати, необхідні лабораторні та інструментальні обстеження в закладах протитуберкульозної служби надаються безоплатно всім пацієнтам без обмежень. 

На туберкульоз хворіють лише представники соціальнонеблагополучних прошарків суспільства.

Так, більшість людей, які хворіють на ТБ, належать до соціально-вразливих груп населення. Проте на ТБ може захворіти будь-хто протягом життя. Зокрема, ризик захворіти протягом життя мають до 10% населення, що інфіковані збудником туберкульозу. Часто неможливо визначити, який фактор стане визначальним для розвитку ТБ. В умовах високої поширеності туберкульозу серед населення України та високого відсотку інфікованих, але не хворих на туберкульоз (так звана латентна туберкульозна інфекція), немає 100% гарантії для жодного жителя України не захворіти на туберкульоз протягом життя.

Так звані "Народні методи лікування" можуть вилікувати ТБ.

Це абсолютно не відповідає дійсності. Жоден із народних методів не довів своєї ефективності. Втрата часу на нетрадиційне лікування ТБ є смертельно небезпечною.

Хворий ТБ небезпечний для оточення протягом всього курсу лікування.

Сучасні дані свідчать, що у пацієнтів з ТБ, які отримують адекватні режими лікування, бактеріовиділення припиняється же на 3-5 день лікування. Отже, що раніше пацієнт отримає лікування, то раніше оточення буде убезпечене.

ТБ передається через посуд, рукостискання (побутовим шляхом).

Передавання ТБ відбувається винятково повітряним шляхом під час розмови чи кашлю від пацієнта, в якого зберігається бактеріовиділення. Через посуд, побутові предмети ТБ не передається.

Бажано не спілкуватися з людиною, яка перехворіла на туберкульоз. ТБ  - це на все життя.

Це не так: людина, яка перехворіла на туберкульоз - це здорова людина, яка нічим не відрізняється від інших осіб.

Аліна Денисенко

Вибір редакції