Бурштинові війни. Як легалізація видобутку наповнить бюджети сотнями мільйонів гривень

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Бурштинові війни. Як легалізація видобутку наповнить бюджети сотнями мільйонів гривень

УНІАН

На Волині створили підприємство, яке буде офіційно видобувати "сонячне каміння".

Нелегальні копачі бурштину, які перетворили ліси Західної України на поверхню Місяцю, насуваються на Київ, йдеться у сюжеті програми "Гроші".

Копачі не припиняють свою діяльність навіть взимку, хоча запевняють, що перемивати "сонячне каміння" починають зазвичай навесні.

За інсайдерською інформацією, лише в одному районі в сезон намиву щоденно підіймають бурштин щонайменше 100 помп. За те, щоб спокійно працювати, "старателі" зобов'язані платити данину "смотрящім", - мінімум $ 500 за зміну. Таким чином лише за "дах" копачі повинні сплатити $ 50 000.

Водночас за словами громадського активіста Миколи Ляховича, рентабельність помпи є дуже високою – за ніч вона намиває щонайменше два кілограми бурштину, кожен із яких коштує від $ 2000, хоча буває і за 12 тисяч доларів.

Конфлікти за контроль над родовищами бурштину для цих місць - звична справа. Так, нещодавно в Олевську на півночі Житомирщини між двома групами молодиків сталася кривава стрілянина, унаслідок якої одна людина померла на місці розбірок, п'ятеро дістали поранення. Пізніше ще одна жертва бурштинових війн померла у лікарні.

Ще більш кричущий випадок за збігом обставин стався того ж дня на півночі Рівненської області у Старому селі. До однієї з родин, погрожуючи гранатою, прийшли семеро чоловіків і погрожували підірвати хату і всіх людей, проте місцеві виявилися готовими до візиту непроханих гостей і дали відсіч. І хоч правоохоронці вперто нарікають на побутову версію, усі у цих селах розуміють справжню причину: переділ багатомільйонного ринку нелегального видобутку бурштину.

Надзвичайно важлива для бурштинокопачів подія сталася 2 лютого. Під час чергового засідання голова Волинської облради Ігор Палиця заявив про створення комунального підприємства "Волиньприродресурс", яке буде офіційно видобувати бурштин.

"Відсьогодні надра у Волинській області належать громаді Волині, яка обрала нас, а ми створили комунальне підприємство. Це комунальне підприємство, яке належить цій області, і яке нікуди не дінеться, воно отримало і заключило контракт на попередню оплату за бурштин на 62 млн грн. І вже отримали ці гроші на рахунок. Зі 100% отриманого прибутку на комунальне підприємство 25% будуть отримувати місцеві громади, 25% – райони, 50% – обласний бюджет. Всі на цьому зароблять. Не треба буде стояти з лопатою або помпою і по ночах копати землю", - запевнив він.

Утім, ідея легального видобутку бурштину на Волині до вподоби не всім, адже мова іде про сотні мільйонів гривень, які тепер замість кишень ділків перенаправлять у народні бюджети. Одним із таких лобістів "старателів" називають очільника обласного Держгеокадастру Василя Василенка, який, за словами Палиці, "роздає всі гектари землі, де ми збираємось видобувати бурштин, торф, мідь для того, щоб комунальне підприємство платило незрозуміло яким фірмам із інших міст і незрозуміло, кому вони належать, половину відсотків прибутку".

Місцеві мешканці нарікають, що впроваджувати свої оборудки Василенко почав ще за часів президентства Януковича, зокрема, раніше його викрили на незаконному продажу виділених громадянам земель для особистого сільського  господарства фірмам, власником яких є іноземка.

Проте, попри всі перепони, чиновники переконані, що видобуток бурштину нарешті стане законним і буде приносити гроші громаді. А в інших регіонах українського "Дикого Заходу" вже також запевняють, що хочуть заробляти на життя не під кримінальним дахом, а за законом.

Копачі бурштину уже у Київській області

Копачі бурштину уже у Київській області

Наступна публікація