Розпустити Конституційний суд запропонував президент.
Звільнення судів Конституційного суду України, що запропонував президент Володимир Зеленський, це складна процедура.
Про це в ефірі Сніданку з 1+1 сказала віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина.
"Закон про КС дуже цікаво виписаний: суддів Конституційного суду звільняють судді Конституційнго суду. Це достатньо складна процедура, незалежно від того, яка підстава, окрім тих питань, коли йдеться про набрання чинності обвинувальним вироком суду", — сказала вона.
Рішення КС щодо закриття публічного реєстру декларацій вона назвала безпрецедентною ситуацією. Саме тому було викликане засідання РНБО. "Цьому рішенню передувала низка подій, а також низка попередніх рішень суду щодо антикорупційних інституцій. Враховуючи зміст цього рішення і наступ на всі демократичні реформи, які стосувалися верховенства права, президент скликав засідання Радбезу", — наголосила віцепрем’єрка.
Вона нагадала, що після засідання були ухвалені деякі рішення. Зокрема, йдеться про відновлення доступу до публічних декларацій, поновлена процедура спецперевірки осіб та реєстрація у парламенті законопроєкту, який передбачає визнати рішення КС неправосудним і таким, що не відповідає інтересам держави.
"Я думаю, що це адекватна відповідь, яка відповідає інтересам народу України, інтересам щодо євроатлантичної інтеграції. Запит суспільства найвищий у цих напрямках. Вся влада в країні, окрім Конституційного суду, налаштована на реформи і дотримання принципів верховенства права", — заявила Ольга Стефанишина.
Нагадаємо, 27 жовтня судді Конституційного суду закрили публічний реєстр декларацій, скасували кримінальну відповідальність за брехню в деклараціях, а дисциплінарна та адміністративна відповідальність стали практично неможливими. Також КС скасував контроль за деклараціями та конфліктом інтересів.
У ніч проти 30 жовтня президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт, який передбачає припинення повноважень суддів Конституційного суду, а їхнє рішення про скасування частини антикримінального законодавства пропонує визнати таким, що не має правових наслідків.
Відповідно до розпорядження Кабінету міністрів, доступ до публічних декларацій відновлено, а Національне агентство з протидії корупції знову може проводити спецперевірки, що розблоковує призначення посадовців всіх рівнів.