Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Центр трансплантації кісткового мозку може закритися через застаріле обладнання

Щоб купити у центр нове обладнання, потрібно приблизно 40 мільйонів.

Ще десять років тому в України було все, щоб пересаджувати кістковий мозок хворим на рак від рідних і не рідних донорів. Проте систему сконструювали так, щоб вона не працювала, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

Наразі в державі існує так звана черга смерті, коли є потреба у терміновій пересадці кісткового мозку. 

31-річній Наталі Єлагіній з Білої Церкви у турецькій клініці пересадили кістковий мозок. Донором став батько. В Україні дорослим трансплантацію навіть від рідних не роблять. У Туреччині послуги запропонували зробити за 100 тисяч доларів. У звичайного фармацевта  їх не було. Жінка просила у родичів, друзів та держави. Благодійні фонди відмовили, бо не опікуються дорослими. Чотири місяці Наталя жила очікуванням і фактично вибила гарантійний лист від МОЗ.

60-річний інженер із Черкас Микола Лєбєдєв за чотири курси хіміотерапії віддав близько 200 тисяч гривень. Щоб жити, треба ще стільки ж. Про рятівну пересадку за кордоном чоловік навіть не мріє - вдома тяжкохвора дружина з ампутованою ногою. Ліками, яких потребує, держава не забезпечує. В Україні навіть немає лабораторії, кажуть медики, де б можна було уточнити виставлений діагноз. 

Водночас в Києві працює Центр трансплантації кісткового мозку - єдиний в Україні, хто робив пересадку для дорослих від родинного донора, але все зупинилося у 2008 році. Нині тут можуть лише пересаджувати пацієнтові його ж кістковий мозок - аутотрансплантацію. Але наступного року і це може стати неможливим. Сепаратору крові виповнилось 20 років. Таких вже навіть не виготовляють. Запасів витратних матеріалів до нього вистачить лише на рік.

"Із виробництва зняті і витратні матеріали, які випускаються до нього. Це призведе до зупинки трансплантаційної діяльності в центрі", - стверджує Віктор Хоменко, головний лікар Київського центру пересадки кісткового мозку.

При цьому кріосховище, де при мінус 196 в рідкому азоті зберігають кров, взагалі радянських часів. Медики як можуть плекають це обладнання, адже тут зразки стовбурових клітин, а відтак - можливість жити для 125 пацієнтів.

Щоб купити у центр нове обладнання, потрібно приблизно 40 мільйонів. Це у десятки разів менше, ніж держава витрачає на лікування українців за кордоном. І, звісно, тут наші люди лікувалися б значно дешевше. Тим паче, що стерильні бокси для таких пацієнтів тут облаштовані - 11 місяців на рік безперервної робити.

Нове обладнання, реактиви і центр міг би навіть відновити й пересадки від родичів. В Охматдиті запевняють - мають потужності для трансплантацій і від не родинного донора. "Звісно можливо оновити деяку апаратуру, але навіть на цій апаратурі ми маємо хороші результати трансплантації", - Ігор Довгий, заступник головного лікаря з медичних питань Охматдиту.

Але тут нова проблема - вже з реєстром донорів, який в Україні ніби й є, але водночас його немає.

"Ми працюємо без відповідного юридичного супроводу. У нас немає положення про реєстр – що це таке, хто ми такі і чому ми цим займаємося. Юридичний наказ є, а повноважень немає", - стверджує Володимир Боголєпов, керівник Всеукраїнського реєстру донорів кісткового мозку.

Треба зрозуміти, що всі технології втрачають сенс, якщо ніде брати кістковий мозок. Так званий реєстр створили ще у 2009 році з підпорядкуванням експертному центру. За чотири роки роботи зібрали 125 донорів. Турецький банк донорів - це 50 тисяч перевірених людей. На типування своїх 125 Україна витратила 60 тисяч доларів і зупинилася.

Тим часом  держава втрачала мільйони на нібито лікування за кордоном. Часто через те, що більшу частину чиновники виводили в кишені через хитрі схеми . ТСН.Тиждень навіть розкрив одну з таких. Дитину вивезли в Угорщину. За документами її лікували, а по суті чекали смерті.

Так званий реєстр, за який платили роками, збираються ліквідувати. Очільниця МОЗ Уляна Супрун заявляла, що Україна прагне долучитися до європейського реєстру, бо там є дуже багато пацієнтів, а тоді ми зможемо ділитися. Проте на це потрібні час і гроші. За словами Володимира Боголєпова, українцям слід виконати 30-40 кваліфікаційних вимог. Наразі реалізовано п'ять-десять.

Трансплантація схожа на звичайне переливання крові. Протягом три годин вводять стовбурові клітини донора. Це давно можна було робити в Україні.

Анна Махно

ВідеоШанс на життя: коли в Україні розпочнуть повноцінну трансплантацію кісткового мозку

Щороку пересадки потребує близько 400 українських дітей. Лише в столичному "Охматдиті" дитині можуть зробити пересадку кісткового мозку від родинного донора. Від чужої людини можуть трансплантувати лише за кордоном, на це минулого року пішло 750 мільйонів гривень. До того ж сотні мільйонів використовуються неефективно, а частина взагалі з порушенням законодавства. Тим часом сотні українців мріють про шанс на одужання.

Шанс на життя: коли в Україні розпочнуть повноцінну трансплантацію кісткового мозку

Залиште свій коментар

Вибір редакції