Церковне свято 13 серпня: день праведного Євдокима Каппадокіяніна

Дата публікації
Перегляди
1889
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Церковне свято 13 серпня: день праведного Євдокима Каппадокіяніна

Сильний вітер на Євдокима - зима буде сніжною.

13 серпня православна церква вшановує пам'ять праведного Єводкима Каппадокіяніна. Він вважається одним з особливих покровителів і молитовників перед Богом сімейного вогнища.

Історія свята

Праведний Євдоким, уродженець Каппадокії (Мала Азія) жив у IX столітті в царювання імператора Феофіла (829-842). Він був сином благочестивих християн Василя і Євдокії, знатних родом і відомих імператору. Праведне життя святого Євдокима цілком було спрямоване на догоду Богу і допомогу ближнім.
 
Давши обітницю безшлюбності і незайманості, він уникав розмов із жінками і не дивився на них; тільки зі своєю матір'ю, яку глибоко шанував, він вів корисні для душі бесіди. За доброчесне життя імператор призначив святого Євдокима правителем Харсіанської області. Виконуючи свої обов'язки як Божий слуга, праведний Євдоким керував людьми і судив їх справедливо і з лагідністю, піклувався про бідних, про сиріт і вдів, був захисником скривджених. Особисті християнські подвиги, які він ніс потай, були відомі тільки Богу.

Своїм бездоганним життям Євдоким догодив Богу, і Господь покликав його у 33-річному віці. Лежачи на смертному одрі, святий Євдоким заповідав покласти себе в труну в тому одязі, в яких застане його смерть. Потім він вислав всіх з кімнати і просив Господа в молитві, щоб кончину його ніхто не бачив, як ніхто не бачив його таємних подвигів за життя. Домашні поховали його, як він заповідав їм. Одразу ж після смерті праведного Євдокима від гробу його стали відбуватися дива, багато хворих зцілювалися, слава про дивовижні зцілення росла.

Через 18 місяців з Константинополя, куди після смерті святого переселилися його батьки, прийшла вклонитися мощам мати святого Євдокима. Вона наказала зняти камінь, відкопати землю, відкрити труну, і всі побачили обличчя святого, світле, як живе, зовсім не займане тлінням. Труну з мощами винесли з землі нагору. Святого переодягли в новий одяг. Мати хотіла взяти мощі сина до Константинополя. Там вони були покладені в срібній раці в церкві Пресвятої Богородиці, побудованої батьками праведника.

Народні традиції і прикмети

Цього дня православні святкували Євдокимові заговини перед Успенським постом. Втім, сам піст не вважався голодним, оскільки припадав на літо, і вибір страв, які можна було їсти, тішив різноманітністю. Люди їли новий хліб, свіжі овочі, численні плоди і ягоди. Особливою популярністю користувалася ріпа - свіжа, в'ялена, парена; з неї робили начинку для пирогів, варили з неї кашу, настоювали квас.

Говорили, що на Євдокима потрібно було обов'язково заговорити борону - провести спеціальний обряд, щоб під час роботи в полі не ламалися зуби. "Коли не заговориш борону - не догодиш коню"; "Кінь з місця не рушить, поки мужик над бороною не схилиться", - казали в народі.

  • Сильний вітер на Євдокима - зима буде сніжною.
  • Туман вранці швидко розсіюється - до ясної погоди.
  • Павутина літає - спекотні дні триватимуть ще довго.
  • Густий туман над лісом - до багатого врожаю грибів.
  • В ніч проти 13 серпня сняться віщі сни, які можуть здійснитися на дев'ятий день.

Що заборонено робити 13 серпня

  • 13 серпня не варто робити важливі покупки, краще відкласти цей процес на більш вдалий день.
  • Цього дня не варто сваритися в будинку, їхати в подорож або відрядження.
  • Також не можна викидати залишки зі столу.

Читайте також: Маковія і Успенський піст 2021: дата, історія, що робити цього дня

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Який сьогодні день
Дата публікації
Перегляди
1889
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація