Церковне свято 6 серпня: день пам'яті мучеників благовірних князів Бориса і Гліба

Дата публікації
Перегляди
2408
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Церковне свято 6 серпня: день пам'яті мучеників благовірних князів Бориса і Гліба

Фото: uk.wikipedia

Цього дня починається збирання ягід черемхи.

Сьогодні, 6 серпня, православна церква вшановує пам'ять мучеників благовірних князів-страстотерпців Бориса і Гліба, у святому Хрещенні Романа і Давида. Вони були молодшими синами святого рівноапостольного князя Володимира. Це перші святі, які були канонізовані як Руською, так і Константинопольською Церквою.

Історія свята

Борис і Гліб народились незадовго до Хрещення Русі і виховані в християнському благочесті. Старший з братів - Борис отримав гарну освіту. Він любив читати Святе Письмо, твори святих отців і особливо житія святих. Під їхнім впливом святий Борис набрав гаряче бажання наслідувати подвиг угодників Божих і часто молився, щоб Господь удостоїв його такої честі.

Святий Гліб з раннього дитинства виховувався разом з братом і поділяв його прагнення присвятити життя виключно служінню Богу. Обидва брати відрізнялися милосердям і серцевої добротою, наслідуючи приклад святого рівноапостольного великого князя Володимира, милостивого і чуйного до бідних, хворих, знедолених.

Ще за життя батька святий Борис отримав у спадок Ростов. Керуючи своїм князівством, він проявив мудрість і лагідність, піклуючись перш за все про насадження Православної віри і затвердження благочестивого способу життя поміж підданих. Молодий князь прославився також як хоробрий і вправний воїн. Незадовго до своєї смерті великий князь Володимир закликав Бориса до Києва і направив його з військом проти печенігів.

Однак, підступний і владний Святополк не повірив щирості Бориса; прагнучи захистити себе від можливого суперництва брата, на боці якого були симпатії народу і війська, він підіслав до нього вбивць. Незабаром після смерті їхнього батька 1015 року вони обидва - і Борис, і Гліб - були вбиті, згідно з літописом, своїм старшим братом Святополком. Борис загинув на річці Альті 24 липня, а Гліб 5 вересня біля Смоленська. Внаслідок чотирирічної війни Святополк був переможений своїм молодшим братом Ярославом Мудрим. Очевидно, при Ярославі і була почата перша спроба канонізації святих братів. Тоді ж почали складатися перші оповідання про їхню загибель.

Святі мученики Борис і Гліб віддали життя заради дотримання послуху, на якому будується духовне життя людини і взагалі всяке життя в суспільстві. У літописах є згадки про чудеса зцілення, що відбувалися біля їхньої труни; про перемоги, здобуті їх ім'ям і допомогою, про паломництво князів до їхнього гробу. На честь святих Бориса і Гліба збудовано багато церков.

Фото: uk.wikipedia

Крім того, сьогодні віряни відзначають день пам'яті мучениці Христини.

Христина була дочкою благочестивого язичника, мешканця Тиру. Жила в III столітті. Батько готував її до посвячення в жриці, влаштував у своєму будинку невеликий храм, ізолював від світу, щоб зберегти її чистоту. 

У цій ізоляції Христина, розмірковуючи про релігію, звертаючись з молитвою до ідолів, пережила осяяння, відкривши віру в Єдиного Бога Творця. Майже відразу до неї прийшла і віра в Ісуса Христа, Сина Божого - переказ говорить, що через ангела.

Дівчина розламала золоті та срібні статуетки божеств і продала, а виручені гроші роздала убогим. Дізнавшись про це, батько віддав Христину на жорстоке бичування і кинув у темницю. Її кинули у вогонь, але полум'я звернулося проти зібралося на місці страти натовпу і обпекло сотні людей. Її кинули в море, і тут сам Христос з'явився і хрестив її "в ім'я Бога мого Отця, Мене, Його Сина, і Духа Святого". Після тривалих катувань її мучителі зарубали святу Христину мечем.

Фото: uk.wikipedia

Народні прикмети

Цей день у народі називають днем Бориса і Гліба. Цього дня у давнину селяни намагалися не виїжджати в поля і луки, інакше там може статися пожежа. В основі такого повір'я - численні грози, пора яких починалася в серпні, і які супроводжувалися блискавками, здатними підпалювати копиці сіна. "На Гліба і Бориса за хліб не беріся", - говорили в народі.

Жінки і діти починали збирати ягід черемхи. З них варили компоти і заготовляли в сушеному вигляді.

  • Зозуля низько літає - буде дощ.
  • Мухи почали дзижчати рано вранці - буде сонячна погода.
  • Домашні птахи ховаються в сарай - чекай негоди.
  • Роса до полудня - незабаром гроза.
  • Павуки павутину плетуть на гарну погоду.

Що заборонено робити 6 серпня

  • 6 серпня забороняється працювати. Якщо праці уникнути не можна, краще працювати не в повну силу. 
  • Не можна розчісувати волосся старої гребінцем.
  • Не варто спати на правому боці в ніч проти 6 серпня. 

Читайте також: День ангела 6 серпня: кого сьогодні вітати з іменинами

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Який сьогодні день
Дата публікації
Перегляди
2408
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація