Через можливу війну Україна може втратити неймовірно цінні та унікальні музейні скарби

Дата публікації
Перегляди
3391
Через можливу війну Україна може втратити неймовірно цінні та унікальні музейні скарби

Через можливі війські дії унікальну золоту пектораль у музеї замінили на її копію / Digit.ru

Музейники кажуть, що під час активних дій на Майдані самі вивозили й переховували унікальні експонати.

Музейні скарби і найбільші цінності історії та культури України опинилися під загрозою втрати.

І така ситуація не лише в Криму, де цінним експонатам уже знайшли місце в російському Ермітажі, а директори передають документи Росії. На кордонах і всередині країни музейники кричать про неконтрольовану і фактично безвихідну ситуацію на випадок воєнних загарбницьких дій. Адже не знають, куди пакувати, куди евакуювати і як зберегти експонати, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Під час останніх подій на Майдані найбільше постраждав Музей історії Києва, який розташований в Українському домі. Звідти зникли понад 60 експонатів. А з ними - і вся комп'ютерна база. Описи й фотокартки відтворюють знову.

Деякі експонати музею оцінюють у три тисячі доларів, зазначає головний зберігач Музею історії Києва Людмила Сургай.

Решта старокиївсього надбання - в незліченних коробках у фондосховищі. А в Українському домі, де воно розташоване, постійно перебувають сторонні люди.

У музеї-будинку Тараса Шевченка в Києві зазначають, що не вивозили особисті речі та оригінали Кобзаря з часів Другої світової війни. Коли ж почалися жорсткі сутички на Майдані, похапцем довелося це робити знову.

"Треба було негайно прийняти рішення, що найцінніше, а що менш цінніше", - згадує зберігач фондів музею-будинку Тараса Шевченка Тетяна Петрик.

Нині експонати повернули назад. Але екстремальний досвід ставить питання подальшої безпеки.

Колись німці охороняли єдину дерев'яну хатину на Майдані від пожежі. А у найкритичніші часи сьогодення музей залишився сам на сам. Без паркану і без охорони.

В Україні музейні скарби опинились під загрозою втрати

В Україні музейні скарби опинились під загрозою втрати

Музейна спільнота другий тиждень самотужки випрацьовує план захисту і оборони.

Тим часом у київському Музеї історичних коштовностей України унікальну золоту пектораль задля безпеки вже поміняли на копію. У цьому музеї у дев'яти залах і сховищах – 56 тисяч експонатів, деякі збереглися ще з ХІІІ століття до нашої ери. Щоб роздивитися кожну річ тут треба, мабуть, день. А спакувати, кажуть, що тиждень.

Сховищ, куди ящики з експонатами можна було вивезти на випадок загрози, у сучасній Україні не передбачено.

У часи Великої Вітчизняної Україна втратила 115 музеїв. Нині у безпеці почувається лише один - Великої Вітчизняної. Він збудований як монументальне музейне бомбосховище. І там є 1100 вільних квадратних метрів, куди можуть звести експонати з інших музеїв. Та поки що чіткого плану дій зберегти українське в Україні немає. Хіба закордоном - просити міжнародне співтовариство ЮНЕСКО про спеціальний захист.

Нагадаємо, росіяни вже хочуть забрати собі цінні експонати з кримських музеїв. Натомість в Амстердамі не знають, кому повертати унікальні експонати з кримського музею. А тим часом "Правий сектор" передав у музей історичні скарби екс-генпрокурора Віктора Пшонки.

Кореспондент ТСН Тетяна Коваленко