Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Чи допомагають п’явки та крапельниці: Супрун розвіяла міфи про інсульт та розповіла, як його уникнути

В.о. міністра роз'яснила, що робити, коли стався інсульт та яке лікування необхідне.

Виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун розвіяла низку міфів щодо інсульту. Також вона розповіла, що насправді необхідно робити, якщо хвороба все ж спіткала.

Про це Супрун написала у Facebook.

Міф №1. У разі інсульту потрібен спокій, людину не можна перевозити з дому до лікарні або з однієї лікарні до іншої.

Насправді, якщо у людини стався інсульт її треба якомога швидше доправити до лікарні. Якщо у людини раптово змінилось мовлення, перекосило обличчя або почали погано слухатись рука чи нога на одній половині тіла, слід негайно зателефонувати 103 і наполягати на доправленні у ту лікарню, де є КТ або МРТ.

Ситуації, коли перевезення в швидкій може погіршити стан здоров'я пацієнта, трапляються дуже рідко.Так, у хворого має бути тиск нижче 80 мм рт.ст., не зупинена кровотеча, кома або ШВЛ. Також, слід порівняти ризики транспортування і ризики лікування у лікарні, де немає належних ресурсів, зокрема спеціалістів, томографів, сучасних лабораторій тощо.

Міф №2. Якщо прояви інсульту швидко минули, подальше лікування не потрібне.

Усім людям, які пережили інсульт необхідні термінова консультація лікаря-невролога, що спеціалізується на інсульті, і обстеження. Це дасть змогу зрозуміти причину інсульту, призначити необхідну профілактику і, таким чином, зменшити ризик повторного інсульту на 50-80%.

Міф №3. У разі лікування необхідні крапельниці - чим їх більше, тим краще.

Переважно крапельниці мають сенс лише протягом 1-2 діб від початку захворювання. Ефективність та безпечність більшості ліків, які часто використовуються при інсультах в Україні, науково не доведена. Це стосується ліків для "захисту", "лікування" чи "відновлення" мозку, так званих нейропротекторів, "судинних препаратів", антиоксидантів, антигіпоксантів тощо.

Міф №4. Лікування складається з гострого періоду та реабілітації через кілька тижнів. Спочатку хворий не повинен сідати чи ставати та має прокапатись.

Насправді, реабілітація при гострому інсульті має розпочатися за 2-3 дні після надходження до лікарні. Чим пізніше розпочнеться реабілітація, тим меншою буде від неї користь.

Міф №5. Час лікує. Порушення, спричинені інсультом (слабкість руки чи ноги, порушення мови, двоїння тощо), поступово зникнуть самі собою.

Мозок людини справді має певну здатність самостійно відновлюватись, і порушення можуть зменшитись, проте лише протягом перших 2-3 тижнів, і не у кожного пацієнта.

Для максимального відновлення пацієнти зі стійкими післяінсультними порушеннями потребують реабілітації. Вона складається не з уколів чи крапельниць, а з занять з фізичним терапевтом, ерготерапевтом та логопедом. Окрім цього, такі методи, як масаж, ванни, електростимуляція уражених кінцівок, бджоли, п'явки, будь-які крапельниці з нейропротекторами, клітинна терапія не мають науково доведеної ефективності і не рекомендовані для використання.

Міф №6. Інсульт виникає внаслідок стресів, і ми нічого не можемо зробити, щоб його уникнути.

Сьогодні фахівці добре знають фактори ризику інсультів. Це похилий вік, поганий спосіб життя і медичні проблеми. До чинників способу життя, що підвищують ризик інсульту, належать куріння, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність (менше 150 хв. на тиждень) і ожиріння. До медичних проблем належать підвищений кров'яний тиск (є головною загрозою), цукровий діабет, миготлива аритмія і високий холестерин.

Так, спеціалісти можуть визначити фактори ризику і розрахувати його імовірність протягом найближчих 5 або 10 років та порадити пацієнту, як зменшити ризик на 50-80%.

Міф№7. Щоб запобігти інсульту або "пролікуватися" після інсульту, необхідно 1-2 рази на рік лягати у лікарню прокапатись або почистити судини.

"Прокапування" немає жодних науково доведених переваг у профілактиці інсульту і не рекомендоване для використання у розвинених країнах.

Раніше Супрун розказала, як не вийти з салону краси з новим манікюром та гепатитом. Вона зазначила, на що слід звернути увагу, аби уникнути неприємних наслідків від косметичних процедур.

Залиште свій коментар

Вибір редакції