Чи вживати парацетамол у разі коронавірусу: поради вчених та фармацевтів
Associated Press

Як збивати високу температуру, коли хворієш на коронавірусну інфекцію.

ВООЗ рекомендує приймати ліки парацетамол, якщо у вас висока температура через коронавірусну інфекцію. Що це за препарат, хто його радить та чи є дефіцит в Україні розповідає ТСН.ua.

Парацетамол чи ібупрофен

Два тижні тому Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендувала при коронавірусі парацетамол, а від ібупрофену радила утриматись.

"Ми рекомендуємо використовувати швидше парацетамол, і не використовувати ібупрофен для самолікування. Це важливо", - заявив представник ВООЗ у Женеві Крістіан Ліндмаєр.

Також представник ВООЗ зазначив, що якщо вживати ібупрофен вам рекомендують лікарі, то це "їхня справа".

Вже за тиждень ВООЗ змінили свою думку щодо ібупрофену. "На основі наявної сьогодні інформації ВООЗ не відмовляє від приймання ібупрофену", - заявила організація.

Однак клінічних досліджень, які б пов'язували б цей протизапальний препарат з підвищеним рівнем смертності у разі захворюваності на коронавірусну інфекцію досі немає.

Експерти ВООЗ ознайомилися з дослідженнями, провели консультації з лікарями і дійшли висновку, що крім відомих побічних ефектів у певних груп населення не існує жодних негативних наслідків вживання ібупрофену для пацієнтів з COVID-19.

Ібупрофен - це добре вивчена та широко відома дієва речовина, яка протягом багатьох років безпечно використовується проти жару та болю та вже понад 30 років доступна як безрецептурний лікарський засіб.

Українська акторка Ольга Куриленко лікувалась парацетамолом від коронавірусної інфекції

16 березня Ольга Куриленко написала, що відчула нездужання тиждень тому, перебуваючи в Лондоні. Вона пройшла тест на коронавірус і, впевнившись в діагнозі, вирушила додому в самоізоляцію.

Акторка розповіла, що у неї була температура і слабкість. З цими симптомами вона боролася, приймаючи парацетамол, куркумін, вітаміни С, Е, Д, B5 і цинк.

Вона особливо підкреслила, що все перераховане вище не лікує коронавірус, але може "допомогти імунній системі боротися з вірусами і інфекцією". Вже за декілька днів вона написала, що температури більше немає.

Але Куриленко також повідомила, що, вибираючи препарати, слід уважно вивчати анотацію з побічними ефектами, оскільки не всі ліки, що підійшли, підійдуть всім іншим.

Рекомендації науковців

Учені з різних країн все одно схиляються до використання парацетамолу для зниження температури у разі коронавірусу.

Викладач і науковий консультант четвірки Ліверпуля школи тропічної медицини Том Вінгфілд радить парацетамол, бо він має менше побічних ефектів.

"Нестероїдні препарати, такі як ібупрофен, якщо їх приймати протягом довгого часу, можуть викликати подразнення шлунка і навантаження на нирки. А це небезпечно для пацієнтів зі схильністю до захворювань шлунка і нирок", - заявив Уінгфілд.

А професорка епідеміології з Лондонської школи гігієни і тропічної медицини Шарлотта Воррен-Гаш каже: "Наразі такі симптоми, як температура і хворе горло, краще знімати парацетамолом". Вона закликає якомога швидше почати дослідження впливу протизапальних засобів на стан пацієнтів з певними захворюваннями.

"При гарячці зараз рекомендовано не використовувати ібупрофен, "нурофен", оскільки ці протизапальні засоби можуть вплинути на погіршення стану та більшу кількість ускладнень. Натомість можна використовувати фізичні методи зниження температури і парацетамол. Узагалі у разі захворювання потрібно дуже уважно спостерігати за ліками, які приймає хворий", - каже дитячий лікар-інфекціоніст, педіатр Ігор Гайдук.

Варто зазначити, самолікуванням займатися не можна. Перед тим, як вживати будь-які препарати для зниження температуру ви маєте порадитися із сімейним лікарем.

В Україні змітають з полиць аптек парацетамол

19 березня видання "Українські новини" повідомило, що в частині аптек Києва вже повністю розкупили парацетамол. Вони пов’язали це із заявою ВООЗу.

Популярна в українському твітері сторінка фармацевтки "Аптечні спостереження" повідомила, що люди дуже часто почали купувати парацетамол, однак не всі розуміють від чого він і вживають його для профілактики (що вкрай небезпечно).

"Про парацетамол. Це не панацея. Нормальних доказів, що інші жарознижувальні обтяжують перебіг інфекції (коронавірусної - ред.) немає.

Але, якщо ви вже вирішили збивати температуру саме ним, то не забувайте, що: По-перше, температуру нижче 39 у дорослих не збивають, а по-друге, - порошки та таблетки для зняття симптомів застуди, які всі так люблять - саме базуються на парацетамолі. Флюкольди, грипго, фервекси, фармацитрони, тощо.

Тому, якщо не встигли купити, не панікуйте. Вихід є завжди", - зазначила фармацевтка.

Поставки ще будуть

Тим часом, українська фармкомпанія готова продовжувати поставляти ці ліки. Вони обіцяють до кінця березня випустить додатковий мільйон упаковок препарату "Парацетамол".

Більше того, у компанії запевняють, що перекриття постачання сировини з Індії, через спалах хвороби в цій країни, не вплинуло на виробництво компанії.

Під заборону експорту з Індії потрапили парацетамол, антивірусні препарати, антибіотики.

Як відомо, Індія є одним з ключових постачальників ліків і їх компонентів на світовому ринку, тому заборона порушила ланцюжок поставок і негативно вплинула на фармацевтичне виробництво в Європі і США.

Що з себе представляє парацетамол

Парацетамол синтезували в Університеті Джонса Хопкінса 1877 року. Цей лікарський засіб буває у пігулках, суспензії, сиропі та у порошках.

Він має знеболювальну та жарознижувальну дію. Парацетамол широко використовують для полегшення різного виду помірного болю: головного, зубного, невралгії (у разі ураження нервів), м’язового, ревматичного , менструального, у разі опіків, травм. Він знижує температуру і жар під час запальних захворювань.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендує використовувати парацетамол для лікування лихоманки людям будь-якого віку.

Парацетамол рекомендують для зниження температури у дітей, за умови якщо їхня температура вище 38,5 ° C, тоді як ібупрофен використовують рідко.

ліки, пігулки, парацетамол
Pexels

Вчені не рекомендують вагітним вживати парацетамол, бо він негативно впливає на розвиток дитини, включно з аутичними розладами.

Вживати парацетамол потрібно згідно з дозуванням вказаним в інструкції, бо передозування цього препарату призводить до важкого ураження печінки

Також треба бути обережним тим, хто регулярно вживає алкогольні напої. Якщо чоловік щодня вживає понад 700 мл пива або 200 мл вина, а жінка - дози в 2 рази менше, їм треба проконсультуватись зі сімейним лікарем щодо вживання парацетамолу.

Інструкція: дозування і як приймати дорослим і дітям

Дієва речовина: paracetamol; 1 таблетка містить парацетамолу, у перерахуванні на 100% речовину, 200 мг; допоміжні речовини: натрію крохмальгліколят (тип А), повідон, кальцію стеарат.

Формула C8H9NO2. Мол. Маса 151,17 г/моль. Метаболізм 90 to 95 %.

Для дорослих і підлітків старше 12 років (маса тіла більше 40 кг): максимальна разова доза 1 г, максимальна добова доза 4 г. Для дітей: максимальна разова доза 10-15 мг / кг, максимальна добова доза - до 60 мг / кг. Можна вживати не більше 4 разів на добу.

Максимальна тривалість лікування 5-7 днів. Якщо гарячковий синдром на тлі застосування парацетамолу триває понад 3 дні і больовий синдром понад 5 днів потрібна консультація лікаря.

Нагадаємо, спалах нового коронавірусу розпочався з ринку морепродуктів та тварин у китайському місті Ухань. Він викликає симптоми, схожі на застуду, але швидко вражає легені й інші органи. Патоген належить до великої родини коронавірусів. Хвороба поширилася вже на десятки країн.

Всесвітня організація охорони здоров'я дала офіційну назву коронавірусній хворобі з Китаю - COVID-19. У самому Китаї її раніше назвали NCP (Novel Coronavirus Pneumonia), що означає - пневмонія, яка викликається новим типом коронавіруса. Перша вакцина від цього типу коронавірусу з'явиться не раніше, ніж через півтора року.

Схоже, джерелом спалаху коронавірусу є якась тварина. Водночас відомо, що вірус може передаватися і від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Є підозри, що недуга може передаватися навіть в інкубаційний період, коли носій хвороби не підозрює, що інфікований.

В Україні 3 березня заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що в Чернівцях зафіксували перший випадок інфікування COVID-19. Зараження виявили у чоловіка, який повернувся з Італії. Ввечері 12 березня в Україні офіційно підтвердили ще два випадки зараження коронавірусом. Інфікування зафіксували в Чернівецькій та Житомирській областях. Жінка з Житомирщини померла від інфекції, ставши першою жертвою COVID-19 в Україні. У Чернівецькій області 16 березня лабораторно підтвердилися ще два випадки зараження новим коронавірусом і ця цифра продовжила зростання. Водночас перший хворий із Чернівців успішно вилікувався та був виписаний з лікарні

Базові рекомендації для уникнення зараження коронавірусом:

  • уникати контактів з тваринами;
  • не їсти сире або погано оброблене м'ясо;
  • уникати контактів з людьми, у яких є ознаки захворювання;
  • регулярно та ретельно мити руки.

Детальніше про те, що відомо про загадкову недугу, як вона виникла та чому викликає занепокоєння у медиків – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Залиште свій коментар