Чим харчуватися, де жити і не тільки. Прості правила, як у мегаполісі вберегтися від брудного повітря
  • Кількість переглядів 2800

Вберегтися від смогу в мегаполісі можна за допомогою кількох простих правил.

Минулого тижня в столиці та інших містах про небезпеку в повітрі повідомляли побутові давачі моніторингу чистоти повітря.Через імовірну загрозу для здоров'я люди зачиняли вікна, остерігалися виходити на вулицю, а деякі навіть виїжджали за місто.

ТСН у серії сюжетів "Штучне дихання" з'ясувала, чи справді туман, що огорнув Україну, був отруйним, як утворюється шкідливе повітря та як убезпечити себе від небезпечних мікрочастинок.

Туман чи смог

Коли Україну огорнули тумани, низка приладів повідомляли про завищений вміст шкідливих речовин у повітрі. Паніку у країні спричинив пилемір – пристрій, який коштує 1200 грн. Він виводить дані про стан повітря на екран і надсилає їх до загальної мапи, де акумулюють інформацію від інших подібних давачів.

Проте, як зазначають науковці, в умовах підвищеної вологості занадто сильно вірити пилемірам не варто. Вони працюють за принципом лазерного розсіювання і де-факто аналізують не саму якість повітря, а наявність у ній певних частинок. А сам туман сприймається приладом як шкідливі для людини частинку пилу.

Навіть якщо просто закип'ятити чайник і виміряти приладом чистоту повітря у приміщенні – він покаже суттєве перевищення показників. Але впевнитися у тому, що провина у перевищенні показників полягає саме у вологості, непросто.

Відео Штучне дихання: ТСН розібралась, чи справді нещодавній туман був небезпечним для здоров’я

Журналісти ТСН пильно придивилися до того, чим дихають українці. І тепер точно знають, чому минулого тижня в столиці та інших містах волали про небезпеку побутові давачі моніторингу чистоти повітря. ТСН зазирнула всередину такого давача й провела експеримент, який усе розставив на свої місця.  

Штучне дихання: ТСН розібралась, чи справді нещодавній туман був небезпечним для здоров’я

Покласти край чуткам і дати конкретну відповідь на запитання, що саме з повітрям, мали б державні інститути, але їхнє вимірювальне обладнання застаріле. Державна геофізична обсерваторія офіційно моніторить повітря в Україні. Проте порахувати кількість дрібного пилу не може, бо немає чим.

"Система моніторингу повітря була ще за СРСР. Вона не міряє часточки, які є найшкідливішими, бо вони потрапляють в легені і кров, а тому спричиняють захворювання", – зазначила заступниця міністра енергетики і захисту довкілля Ірина Ставчук. 

Тож всі офіційні дані від Гідрометцентру та інших структур про нормальне повітря взагалі не враховували кількість такого пилу. 

"Одна якісна станція, яка вимірює різні речовини, коштує 300 тисяч євро. Навіть у Європі це робили поступово. Ми не можемо дозволити собі швидко все зробити", - зазначає Ставчук. А отже – достеменно дізнатися рівень забруднення повітря в Україні складно.

смертельна небезпека забрудненого повітря, інфографіка
ТСН.ua

Отруйні вихлопні гази

Загалом брудне повітря для жителів мегаполісів – звична проблема. Те, чим дихають жителі міст, залежить на 80% від автомобілів. І сховатися від вихлопних газів – практично нереально.

Дещо мінімізують кількість шкідливих речовин, що надходять у атмосферу, встановлені на машинах фільтри. У Європі через екологічні вимоги такі фільтри мають майже усі автівки. Проте в Україні сотні тисяч машин їздять без фільтрів. Частково тому, що це не надто дешево.

"Є й ті, що коштують три тисячі доларів. Звичайно, людина не захоче за тисячу доларів нового фільтра ставити", – зазначив майстер-механік Віктор Бондарчук.

Шкода від автівок без фільтрів надзвичайно велика. Так, якщо взяти семирічну машину з фільтрами, що їздить на дизельному паливі та має екологічний стандарт Євро-5, то вона виробляє 2 мг оксиду азоту на метр кубічний за норми 0,2.

Відео Штучне дихання: чи впливає поверх квартири на чистоту повітря

Кашляєте зранку при тому, що ніколи не курили й не застудилися? Тоді, найпевніше, ви - житель міста зі жвавим рухом автотранспорту. Саме від машин на 80% залежить те, чим ми дихаємо. Сховатися від вихлипних газів - майже нереально. Утім, можна мінімізувати дозу. Де в сучасних містах "зони безпеки" – дивіться в спецпроєкті "Штучне дихання".  

Штучне дихання: чи впливає поверх квартири на чистоту повітря

Натомість інший автомобіль, якому 11 років і який працює на дизельному паливі й має стандарт Євро-4, втративши фільтр, виробляє у десятки разів чадного газу і оксидів азоту. Це безпосередньо впливає на рівень забруднення у містах.

Так, у повітрі на узбіччі міститься щонайменше 200 хімічних елементів та сполук: серед них формальдегід, бензол, діоксид азоту.

Рівень забруднення приблизно однаковий як на великому шосе, так і на маленьких вулицях у середмісті. Так, у першому випадку: формальдегід – менше 12 мікрограмів, озон – 100 мікрограмів. А у другому: вміст озону 80 мікрограмів, а формальдегіду – 13.

Магістраль навіть трішки краща за показниками, бо рухається швидко. Викиди не встигають концентруватися на одному місці.

Від забрудненого повітря найбільше страждають водії, що стоять у заторах, та люди, що мешкають на перших трьох поверхах будівель неподалік від магістралей. Радіус ураження – 300 метрів від доріг.

Як брудне повітря шкодить здоров'ю

Попри те, що забруднене повітря загрожує усім, найбільше шкоди зазнають жителі промислових міст. Найбруднішим українським містом є Маріуполь, де розвинута металургійна промисловість. На кожного жителя тут щороку припадає більше 300 кілограмів різних викидів.

У Маріуполі розташовано гідромет, що моніторить якість повітря і один на усю країну містить пересувну лабораторію для її замірів.

Відео Жінка, яка судиться з повітрям: світовий прецедент у спецпроєкті ТСН

Героїня спецпроєкту "Штучне дихання" певна - має докази того, що те, чим ми дихаємо, здатне забрати життя. Судовий процес триває, і це світовий прецедент. ТСН - тим часом - пильніше придивилася, яку шкоду здоров'ю українців наносить невидимий ворог.  

Жінка, яка судиться з повітрям: світовий прецедент у спецпроєкті ТСН

Вона регулярно фіксує перевищення гранично допустимих показників. Найчастіше, сірководню – шкідливої речовини, що впливає на нервову систему. Проте інколи тут також фіксують перевищені показники оксиду вуглецю та діоксиду азоту.

Надлишок шкідливих речовин у повітрі може призвести до широкого спектру хвороб – злоякісних новоутворень, захворювань серця та органів. З забрудненим повітрям, яке формують автомобілі та автобуси, котрі працюють на дизелі, сьогодні пов’язують кожну 10 смерть в Україні. Це – один з найвищих показників у світі.

"За смертністю ми в п’ятірці лідерів. Після нас там Північна Корея, Грузія там десь поруч, Центрально-африканська республіка", – зазначив заступник директора Центру громадського здоров’я України Владислав Збанацький.

Впливає брудне повітря також на когнітивні здібності та поведінку людей. У дні високого забруднення повітря зростають бійки, крадіжки, та фінансові афери.  Спостереження також свідчать про те, що у такі дні студенти отримують гірші оцінки на іспитах.

Ковток свіжого повітря

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, 9 з 10 людей на планеті дихають забрудненим повітрям. Проблема стосується навіть світових мегаполісів.

Так, у центрі Лондона норма викидів на людину у пікові години інколи буває перевищена в 12 разів. А на Оксфород-стріт лише за кілька тижнів можна вдихнути річну норму діоксиду азоту, через що британські вчені вже охрестили вулицю дизельним пеклом.

Чисте повітря поступово стає товаром. Так, один житель Великої Британії вже налагодив продаж кисню. Лео Де Вотс "ловить" чисте повітря у британському графстві Дорсет та закручує його у баночки. Разом із друзями Лео заснував "повітряну ферму" – екожитло. Тепер рекламує товар у мережі.

Бізнесмен зізнається, що обладнання для вимірювання чистоти повітря не використовує – покладається на погоду. Якщо надворі добра погода, то можна йти "збирати" повітря. Ціна кожного ковтка – 100 доларів.

Відео Штучне дихання: у світі налагодили справжній бізнес із продажу чистого повітря

Кмітливий житель Великої Британії налагодив продаж чистого кисню. Свіже повітря в світі вже не норма, а товар, який дуже добре продається. Адже 9 із 10 людей на планеті дихають отрутою - це дані Всесвітньої організації охорони здоров'я. Найдорожчого повітря в світі вдалося ковтнути ТСН.  

Штучне дихання: у світі налагодили справжній бізнес із продажу чистого повітря

 "Це символічно. 95 фунтів, бо 95% населення Землі живуть в умовах неякісного повітря", – зазначив він.

Проте вберегтися від брудного повітря поки що можна й на побутовому рівні, не купуючи кисень у бізнесменів. Для цього потрібно частіше виїжджати за місто, а у квартирі – облаштувати зелені куточки.

Адже рослини добре очищують повітря. Найбільше кисню дає така рослина як хлорофітум. Проте дієвими також є алое та каланхое. А миртове дерево навіть очищає повітря у радіусі 3 метрів. З організму токсини допоможуть вивести зелений чай та овочі зеленого кольору. Для цього треба споживати до 200 грамів на день.

Провітрювати приміщення в умовах смогу не варто – краще робити банальне вологе прибирання. Воно допомагає прибрати шкідливі частинки з поверхні.

Плейлист 4 відео Штучне дихання: небезпеки повітря та маніпуляції навколо нього

Серіал ТСН "Штучне дихання" присвячений тому, чим ми дихаємо. Смог чи тумани — як природне явище перелякало пів країни, чи вбиває нас те, чим ми дихаємо, як у світі продають ковток свіжого повітря за сто доларів та інше — у наших сюжетах.

Штучне дихання: небезпеки повітря та маніпуляції навколо нього

Залиште свій коментар