"Газова війна": чим поступиться Янукович у Москві

ТСН.ua поцікавився думками українських експертів, яких результатів чекати від поїздки Віктора Януковича до Москви 24 вересня.

На тлі суперечностей між Росією і Україною, в суботу, 24 вересня, в Москву на переговори приїздить президент Віктор Янукович.

За даними російських ЗМІ, російський прем'єр Володимир Путін і президент Росії Дмитро Мєдвєдєв тиснутимуть на Януковича газовим питанням, лякатимуть судом і запропонують зробити складний вибір. Думки ж наших експертів розійшлися. Одні впевнені, що в обмін на дешевий газ ми "здамо Нафтогаз з потрохами". Інші ж вважають, що ніякого сенсаційного рішення на зустрічі вироблено не буде. В одному їхні думки збігаються: питання щодо вступу України до Митного союзу поки не на часі.

Віктор Небоженко: "Нафтогаз розчленують і поділять"

Керівник соціологічної служби "Український барометр", політолог Віктор Небоженко дуже впевнено перелічив нам всі загальні складові домовленостей, які, за його інформацією, будуть досягнуті у суботу в Москві.

"Нафтогаз" буде реструктуризовано, його розчленять як мінімум на дві частини. Одна – газовидобуток - достанеться "групі Фірташа". Транспортна складова колишнього "Нафтогазу" буде також акціонована і поділена на три частини – українську (30%), російську (30%) і ще одна частина відійде транспортним газовим компаніям, пов'язаним з "Газпромом". Ось такий план зараз має прийняти наш президент", - запевнив Небоженко.

На думку політолога, Росію цей план влаштовує. Адже вона отримує "контрольованого" Фірташа і ще дуже хорошу частку у "Нафтогазі".

Що стосується нашої держави, вона, на думку Небоженка, в разі узгодження цього плану, втратить не тільки прибуток, але й "унікальний стратегічний об'єкт". Він вважає таке рішення невиправданим, навіть якщо в обмін нам запропонують знижку на газ.

На питання, чи буде Росія тиснути на Україну Митним союзом, Небоженко відповів негативно - зараз це питання не порушуватиметься.

"Після суботньої зустрічі Янукович, як у 1939 році Чемберлен після перемовин з Гітлером, приїде з "бумагою" і скаже "Я привіз вам мир". Безумовно все закінчиться скандалом", - прогнозує політолог.

Павло Рудяков: "до 15 грудня до Митного союзу Україна не вступить"

Судячи з того, що запрошення надійшло від російської сторони, тональність перемовин не буде надто жорсткою. Так вважає експерт-міжнародник, директор інформаційно-аналітичного центру "Перспектива" Павло Рудяков. На його думку, Росія має запропонувати низку "цікавих пропозицій", які необхідно обговорити на найвищому рівні. Утім конкретних результатів і відповіді Януковича на ці пропозиції, на думку експерта, не варто чекати.

"Наш президент хоч і очолює суверенну державу, у той же час, він зв'язаний зобов'язаннями перед Євросоюзом. І відповідно ці зобов'язання для нього набагато важливіші за ту ж ціну на газ", - розповів Рудяков.

Він висуває дві версії, чому зустріч відбувається у вихідний день в авральному режимі.

"Перший – у Росії є пропозиція, від якої ми не зможемо відмовитися. Другий – оскільки Янукович з'їздив в Америку, до Москви його запросили для того, щоб пустити пил в очі, показати, що він приїхав зі Штатів для того, щоб обговорити з московськими хлопцями якісь справи. Зараз на рівні конкретних рішень розв'язка газової проблеми не готова. Про щось конкретне президенти домовитись не зможуть", - вважає експерт.

На думку Рудякова, питання Митного союзу на зустрічі підійматися не буде. Хоча рішення щодо вступу у це об'єднання, за словами експерта, Україна може "змінити у будь-який момент".

"Але справа в тім, що ми не можемо заявити про свій вступ до Митного союзу до 15 грудня, навіть якщо це рішення остаточно затвердять. Справа в тім, що 15 грудня ми маємо підписати угоду з Європейським союзом. Насправді, за своїм змістом ця угода буде приблизно такою, як "Харківські угоди" з Росією. Тобто, щойно ми підпишемо цю угоду, ми покладемо її в стіл і нічого конкретного з нею відбуватися не буде. Але ж до 15 грудня ніякі митні союзи нам не варто згадувати", - вважає Рудяков.

Вадим Карасьов: "Росія хоче або 50% ГТС, або – ласкаво просимо до Митного союзу"

Не вірить у якісь сенсаційні результати зустрічі і політолог, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. На його думку, апетити Росії відомі, утім відповідь з боку України ще не готова, тому зустріч буде "транзитною" на шляху до підписання або не підписання угоди про Митний союз.

"Росія грає по-крупному. На дріб'язкові поступки вона не погодиться, лише на серйозні. Скажімо, 50% ГТС і не менше, або – ласкаво просимо до Митного союзу. Але феноменального результату на цій зустрічі не буде, бо для цього немає умов, ані політичних, ані кліматичних", - розмірковує Карасьов.

На його думку, для вирішення всіх питань з ціною на газ, необхідною умовою є похолодання. Саме це підштовхує сторони для поступок і скорішого підписання газових угод. А поки до опалювального сезону далеко, не варто чекати поспіху у газових перемовинах між Україною і Росією.

"З політичної точки зору, сьогодні важливо робити лише часткові невеликі поступки. Або ж промовляти деталі крупної угоди, але до певного часу про них мовчати", - вважає політолог.

За його словами, зараз країнам потрібно продовжувати тактичну гру, проводити позиційні маневри, промовляти параметри можливої угоди, але вирішальний крок буде зроблений тоді, коли політичні і кліматичні умови будуть цьому сприяти.

Він нагадав, що Росія вимагає вступу України до Митного союзу. А чи дотиснуть вони нас у цьому питанні – буде залежати від того, як складатимуться у нас відносини з Європейським союзом. На думку Карасьова, Україна ще не визначилась, які бонуси вона хотіла б отримати від інтеграції з одним чи іншим угрупуванням.

В той же час посол України в Росії Володимир Єльченко повідомив, що президент України Віктор Янукович на зустрічі з російським колегою Дмитром Мєдвєдєвим 24 вересня в першу чергу говоритимуть про співпрацю у високотехнологічних сферах, а не про ціну на газ. Посол наголосив, що не треба переоцінювати значення переговорів щодо газу.

23 вересня глава МЗС Костянтин Грищенко заявив, що Янукович їде до Росії з пропозиціями, які викличуть серйозний інтерес. Він зазначив, що після таких пропозицій щонайменше буде дано аналіз стану нинішніх справ у двосторонніх відносинах.

"Результатом переговорів як мінімум буде серйозний аналіз того стану, де ми сьогодні перебуваємо (у відносинах з РФ), і з нашого боку буде серйозний сигнал на пошук такого компромісного рішення, яке враховувало б наші інтереси, і також не ігнорувало інтереси Російської Федерації", - сказав Грищенко.

Читайте також:

Грищенко: Янукович везе Росії пропозиції, які викличуть серйозний інтерес

На зустрічі Януковича і Мєдвєдєва газове питання буде другорядним

Путін і Мєдвєдєв приготували Януковичу жорсткий ультиматум

Бойко назвав нову ціну на російський газ для України

Азаров: газової війни України з Росією не буде

Янукович наказав розпочати реформування "Нафтогазу"

Кабмін ліквідує "Нафтогаз"

Росія готова судитися з Україною за зрив газових контрактів

Азаров: Україна топитиме вугіллям, різко скоротивши використання російського газу

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: