Перейти до змісту
Чому коронавірус в Україні "зникає" і чи з'явиться ще: лікарі назвали дату нової хвилі та кінця пандемії

Відомі лікарі розповіли ТСН.ua, чому в Україні коронавірус йде на спад, а у Європі він лютує? Чи сформувався в українців колективний імунітет? Як змінився COVID-19 і чи очікувати і коли нову хвилю пандемії?

Статистика коронавірусу в Україні демонструє відносно невелику кількість нових заражень. Невже коронавірусна інфекція відступає від українців, тоді як у сусідніх країнах Європи COVID-19 не дає жителям спуску? Про що свідчать офіційні дані хворих українців і чи "накриє" нас нова хвиля пандемі та коли? Про це ТСН.ua розпитав відомих лікарів з Києва, Львова та Рівного.

Чому в Україні коронавірус йде на спад, а у Європі він бушує?

Лікарка-епідеміологиня Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Катерина Сояк:

"Дійсно, у багатьох зараз виникає запитання, чому в Європі дуже високий рівень захворюваності, і чому такі країни, зокрема, як США з високим рівнем охорони здоров'я, не можуть впоратися із захворюваністю на коронавірус, а в Україні все добре.

Думаю, що основна проблема пов'язана з тим, що ми дуже недостовірно, або дуже некоректно збираємо статистику. У нас немає якоїсь стабільної цифри, яку ми б аналізували, у нас постійно скаче кількість обстежуваних, кількість зроблених ПЛР, кількість ресурсів у лабораторіях: то у нас зникають тест-системи у лабораторіях, то вони з'являються, різної якості ці тест-системи. Відповідно, у них різна чутливість і різна специфіка. І це позначається на результатах тестів.

У нас була одна, можна сказати, скандальна партія тестів, яка давала дуже погані результати: було дуже багато помилково-негативних аналізів. І, зокрема, на собі, я це відчула: я здавала аналізи у державній лабораторії і отримала негативний результат на коронавірус, а на інших тест-системах отримала позитивний результат. Тобто зі статистикою у нас однозначно не все добре. У нас дані не дозволяють бачити всю картину в цілому. Тому, мені здається, що у нас є проблеми в Україні, але статистика нам їх не показує. Відповідно, вони розпорошуються, і ми їх не бачимо у загальній кількості інших ГРВІ та пневмоній, які є на сьогоднішній день".

Головний лікар одного з діагностичних медичних центрів Львова Тарас Жиравецький:

"Ми зараз проходимо другу хвилю. Перша у нас не була зафіксованою, тому що було проведено мало ПЛР-тестів, і її не вважали за хвилю. Але ми розуміємо, що на початку якась частина - 5-10% населення таки хворіло. Зараз, відповідно, ми є на спуску другої хвилі. Звичайно, є зубці - один день ніби опускається до 800-1000 хворих, потім знову піднімається до 1800, але потім знову опускається. Але ми бачимо, що все одно, таких стрибків догори і такого наростання великої кількості пацієнтів немає. У нас, в принципі, все відбувається достатньо плановано і воно йде донизу.

Я не думаю, що тут спрацював локдаун, особливо другий, що він там допоміг перебороти коронавірус. Вакцинації у нас ще не було, профілактики від вірусу у нас немає, погода різна, тобто ті фактори ми не можемо враховувати. 

Чи це відбувається тому, що люди почали менше контактувати? Думаю, ні. Мені здається, навпаки, люди контактують достатньо багато, і я розумію, що частина є в масках. Звичайно, більша частина людей в масках це ті, хто не хворів і хто боїться коронавірусу. Саме вони найбільше дотримуються того режиму.

У нас значно більше людей перехворіло (порівняно з ЄС). Неофіційно, звичайно, бо офіційно - 1 млн 200, але це явно не така кількість. Цю кількість потрібно множити мінімум на 5-6 і вийде 6-8 мільйонів перехворілих у нас. Чесно сказати, у нас кількість госпіталізацій і кількість нових випадків - неспіврозмірні. Виходить, що майже кожен третій потрапляє в стаціонар, що так не є. Тому ми розуміємо, що ця статистика нових випадків є недосконалою. До речі, вона і в Європі, можливо, не є ідеальною. Але вони виконують там шалену кількість тестів. Чи нам зараз є сенс виконувати кількість тестів? Думаю, що немає. Це нам нічого зараз стратегічно не дасть. На початку пандемії це могло б щось дати, але зараз це б нічого не змінило. Просто б показало реальну кількість інфікованих.

Ми пережили найскладніший період - святкування Різдва і Нового року і ми не отримали стрибок, тому Європа не може зрозуміти, що у нас відбувається, чому у нас така ситуація. Приватні українські лабораторії кажуть, що якби не було потреби у ПЛР-тестах для виїзду за кордон, то кількість пацієнтів би різко зменшилась".

Лікар-анестезіолог Рівненської обласної дитячої лікарні Павло Сільковський:

"Епідемія в Україні спадає, на моє переконання, тому, що більшість наших людей вже перехворіли. Разом з тим є певний відсоток людей (за різними оцінками до 30% від популяції), які несприйнятливі до COVID-19 через індивідуальні особливості імунної системи. І вони не хворіють попри тісний контакт з інфікованими. Якщо це все сплюсувати, то кількість тих, хто ще може підхопити коронавірус, не така велика. Ну, і ще важлива деталь. Ті, які вже перехворіли - це активні мобільні люди, так звані суперпоширювачі. Тому основні шляхи перенесення інфекції вже майже ліквідовані.

А чому ж тоді Європа палає? Тому що станом на сьогодні там перехворів менший відсоток людей. Причина: там були жорсткіші обмеження і значно суворіший контроль за їх дотриманням. Через це потенціал для зараження у вірусe ще достатній. Тому, як тільки там послаблюють обмеження, одразу є зростання захворюваності. І, як бачите, не рятують ні маски, ні інші атрибути сучасних лайфхаків. Є сподівання, що врятує вакцинація. Побачимо.

У зв‘язку з цим цікаво чути заяви, мовляв, європейці не готові впускати українців до себе без вакцинації. Але якщо бути справедливими, то українців з весни вже можна приймати будь-де, і це буде безпечно. Ми отримали природній імунітет і нікому в світі уже не загрожуємо. Цей імунітет потужніший, ніж від будь-якої вакцини. Так, це сталося дорогою ціною. Але це сталося. І цей факт заперечувати не можна".

Сімейна лікарка у Дарницькому районі Києва Олена Л.:

"Якщо вважати статистику в Україні такою, яка відповідає дійсності, то це можна пояснити тим, що у Європі бушує новий штам коронавірусу. Утім, швидше за все, наша офіційна статистика далека від реальності. Я як сімейна лікарка не бачу великого спаду захворюваності. Як і раніше, пацієнтів з COVID-19 важко покласти до лікарні. Приміром, сьогодні телефонувала у всі підряд, шукала місця для двох своїх хворих. Ледве вдалося "прилаштувати".

Чи можна говорити про те, що в Україні сформувався колективний імунітет?

Лікар-анестезіолог Рівненської обласної дитячої лікарні Павло Сільковський:

"Так, звісно. Ми на шляху до формування колективного імунітету. Є багато даних на користь того, що імунітет після перенесеного COVID-19 стійкий і тривалий. А відтак, перехворілі люди більше не сприймають вірус і його не переносять. І триває це не 3, і не 6 міс., а значно довше".

Сімейна лікарка у Дарницькому районі Києва Олена Л.:

"Звісно, якийсь колективний імунітет уже є. Утім, скільки це у відсотках – сказати важко, знову ж відштовхуючись від того, що офіційна статистика не відображає реальної картини захворюваності".

Головний лікар одного з діагностичних медичних центрів Львова Тарас Жиравецький:

"Справді перехворіло 30-40% населення, що недостатньо для колективного імунітету. Але це достатньо для того, щоб вірус повільніше поширювався серед населення. Тому що все-таки той, хто перехворів, знову заразитися і передавати вірус не може".

Лікарка-епідеміологиня Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Катерина Сояк:

"Про колективний імунітет я б поки не говорила. За усіма тими цифрами, які ми маємо, за даними, які ми маємо, навіть якщо припустити, що ми маємо неповноцінну статистику, і припустити ту кількість хворих, яка було насправді, все одно у нас не перехворіло 70-80% населення. Відповідно, колективний імунітет не міг сформуватися і не міг бути таким стійким, щоб давати спад пандемії. Тому поки що ми не говоримо про колективний імунітет. Вакцинація у нас теж поки що не розпочалася, хоча в низці країн вона вже проходить дуже активно. Ми поки не сформували колективний імунітет. Про це рано говорити".

Що змінилося від початку пандемії? Чи став коронавірус перебігати інакше - легче чи важче?

Сімейна лікарка у Дарницькому районі Києва Олена Л.:

"Ні. Ті самі симптоми, які були і на початку пандемії. За моїми спостереженнями, якщо у пацієнта є втрата нюху і смаку, то захворювання протікає легше, якщо починається все з кашлю - тоді важкі форми більш ймовірні".

Лікар-анестезіолог Рівненської обласної дитячої лікарні Павло Сільковський:

"Я не маю даних, які б свідчили про те, що коронавірус став протікати легше. Але ми всі бачимо, що випадків інфікування стало менше. І ця тенденція стабільна. І я не бачу передумов, щоб відбувся перелом в інший бік. І так само не бачу перешкод, щоб ще більше лібералізувати обмеження. Зокрема, дозволити перевезення пасажирів у громадському транспорті, як у межах сидячих, так і в межах стоячих місць. Бо на сьогодні це вже цілком прийнятно".

Лікарка-епідеміологиня Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Катерина Сояк:

"Ще на початку пандемії у нас були дані, що 80% населення переносять COVID-19 у легкій формі. І тут ще важливо, наскільки багато хронічних захворювань у популяції в цілому. Мені здається, що не стало ні важче, ні легше, просто є люди, у яких COVID-19 проходить важко, а є ті, у яких він протікає у легкій формі, безсимптомно. Тобто процентне співвідношення не змінилося: 80% людей переносять коронавірус легко. І якраз ці 80% людей, як на мене, у нашій країні і не виявляються. Тому що немає приводу здавати ПЛР: людина почувається добре, вона не хоче стояти у чергах, не хоче просити лікаря призначити аналізи і просто лікується вдома, як від ГРВІ.

коронавірус, лікар, COVID-19, пандемія
pixabay.com

Чи очікувати ще одну хвилю коронавірусу і коли?

Головний лікар одного з діагностичних медичних центрів Львова Тарас Жиравецький:

"Падіння цієї хвилі буде десь до літа, літом ми будемо мати меншу кількість госпіталізацій. Я не можу вгадати наскільки, але ми можемо опуститися і до 200-300 випадків на день в Україні. А далі, якщо ми все ж таки не перехворіли, не зможемо встигнути провести масову вакцинацію, то, ймовірно, буде третя хвиля. Ймовірно, вона буде навіть попри вакцинацію. Відповідно вона буде значно меншою, де перехворіє 25% населення. Ця хвиля не буде вже такою, яка є зараз. І те, що я прогнозував, якщо хвиля почнеться в кінці літа, то десь весною вона закінчиться. Середина, кінець весни 2022 року практично майже повне зникнення вірусу".

 Лікар-анестезіолог Рівненської обласної дитячої лікарні Павло Сільковський:

"Я думаю, що загальної істотної хвилі в межах країни уже не буде. Очевидно, будуть якісь локальні спалахи в межах певних регіонів, де перехворіло трохи менше людей. Але це не те, що ми бачили до нового року по всій країні".

Сімейна лікарка у Дарницькому районі Києва Олена Л.:

"Ще одна хвиля коронавірусу, якщо брати до уваги дослідження щодо імунітету до COVID-19, який складає шість місяців, можлива у березні 2021 року. Тому що дуже багато людей хворіли якраз в жовтні-листопаді".

Лікарка-епідеміологиня Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Катерина Сояк:

"Я не беруся судити про наступні хвилі COVID-19, бо нам "показують" такий прямо красивий і серйозний спад пандемії після карантину. Після "карантину вихідного дня" нам теж говорили, що у нас все налагодилося. Хоча за кількістю госпіталізованих людей, як і раніше, ми бачимо досить великий відсоток, просто величезний - 50-60% госпіталізується від тих, хто обстежується. Це дуже багато.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, пандемія іде на спад, коли госпіталізацій і виявлених позитивних ПЛР близько 5%. Тому, я думаю, що у нас все набагато серйозніше, ніж ми бачимо. І друга хвиля не виключена. Але тут, напевно, буде залежати від того, як будуть показувати цю картину для людей".

Нагадаємо, адаптивний карантин знову введуть в Україні в другій половині або наприкінці лютого. Планується запровадити три або чотири карантинних зони.

Відео Новини світу: експерти ВООЗ не змогли встановити походження коронавірусу

Витік коронавірусу з лабораторії малоймовірний, тварину, що стала джерелом хвороби не встановили – експерти ВООЗ підбили підсумки візиту до Уханя. Звідки вірус поширився планетою фахівці ВООЗ встановити так і не змогли, але припускають, він був серед людей ще до того, як його виявили в Ухані.  А у Сполучених Штатах підбили перші підсумки вакцинації від коронавірусу. У США щеплення вже отримали понад 22 мільйони людей.  

Новини світу: експерти ВООЗ не змогли встановити походження коронавірусу

Автори: Оксана Руда, Світлана Несчетна, Тетяна Величко.