Скраплений газ із Росії "вбиває" автомобілі — експерти

Скраплений газ із Росії "вбиває" автомобілі — експерти

pixabay.com/IADE-Michoko

Ініціатори проєкту закону порахували, що через дисбаланс акцизів щонайменше 5 млрд грн недоотримав Дорожній фонд.

До Верховної Ради подано законопроєкт "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо збалансованості ставок акцизного податку на пальне". Ним ціла низка народних депутатів хоче урівняти акцизні податки на пальне, завдяки чому бензин в Україні має подешевшати в середньому на 2,5 гривні, а вартість газу, який переважно імпортується з Росії, може здорожчати на 2 гривні. 

Нині в Україні газ – найдешевший вид палива. Вартість, порівняно з бензином, нижча майже удвічі й залежить від акцизів. Що вищий акциз, то дорожче паливо. У Європейському Союзі ставки акцизів приблизно однакові. Так було і в Україні до 2010 року. Тоді газовий бізнес під себе підім’яла так звана родина Януковича. Були введені спеціальні низькі акцизи на скраплений газ, щоб він заробляв більше. Після  втечі Януковича з України ринок газу окупували росіяни й наближені до них структури. Наразі дві третини спожитого в Україні автогазу – російські. 

Цього року кількість спожитого автомобільного газу перевищила споживання бензину. За словами експертів, у енергетичній галузі така ініціатива на часі, оскільки внаслідок збалансування акцизного податку на пальне суттєво, до 5 млрд грн на рік, збільшиться надходження до бюджету, а головне – Україна стане енергетично незалежною від Росії. Ба більше, експерти говорять і про важливість екологічної складової, яку цей документ у разі ухвалення вирішує, оскільки імпортований російський газ не призначений для автомобілів і може бути небезпечним для машин. 

ТСН.ua поговорив з провідними в Україні експертами у сфері енергетики й дізнався, що не так зі скрапленим російським газом, яким українські водії заправляють свої автівки.

За словами енергетичного експерта, співголови ГО "Фонд енергетичних стратегій" Дмитра Марунича, російський газ на українських АЗС не призначений для спалювання у двигунах, бо його краще використовувати у котлах і плитках. "Місяць тому Міністерство енергетики ухвалило новий технічний регламент. Газ, який виробляє Російська Федерація, не відповідає високій якості для спалювання у двигунах. Цей газ може мати негативні наслідки для двигунів і паливної системи автомобілів", — пояснює експерт.

Інша проблема та небезпека не лише для автівок, а й для людей – це заправки, які продають такий скраплений газ. "Те, що відбувається сьогодні з нелегальними заправками зі скрапленим газом без дотримання правил безпеки – загроза для громадяни. Коли громадянин побачить зниження ціни на бензин, він не захоче дивитися у бік скрапленого газу, щоб не нести додаткові витрати на встановлення газобалонного обладнання. Це теж небезпечно. Це те, що не передбачено заводом-виробником на автотранспорті", — говорить Олексій Шульга, виконавчий директор "УЕА". 

Виконувач обов’язків першого заступника голови правління ПАТ "Укртатнафта" Руслан Ляпка також вбачає велику загрозу для життя людей у недотриманні норм техніки безпеки на АЗС, які заправляють автівки газом. "В Україні є безліч прикрих випадків загибелі людей через такі порушення. Наприклад, у 2018 році під Переяславом вибухнув газ на одній із заправок, оскільки він накопичився у підвальному приміщенні, якого на АЗС взагалі не мало бути. Тоді жертвами вибуху стали 6 осіб", — пригадав Ляпка.

Ще однією загрозою для машин є вміст цього скрапленого газу з РФ, котрий, як говорить в. о. першого заступника голови правління ПАТ "Укртатнафта", є менш екологічним, порівняно з бензином, який ще й виробляють в Україні. "Якщо подивитися на параметри якості цього скрапленого газу, яким заправляють автомобілі, то бензин є більш екологічним, оскільки, згідно з Технічним регламентом України щодо вимог до палив, вимог Євро-5, вміст сірки у паливі має бути не більш ніж 10 мг/кг (ppm). Так от у бензині він менше 10 мг/кг (ppm) – молекул сірки на мільйон молекул бензину, а на скраплений газ у цих регламентах, який ухвалив Кабмін, вміст сірки має становити до 50 ppm. Тобто у 5 разів більше шкідливих сполук. Тих речовин, які визначають екологічність палива. З Росії разом з автогазом везуть і газ для комунальних потреб, по якому по техрегламенту допускається взагалі аж  до 150 ppm сірки, що у 15 разів більше, ніж у бензині. І усе це все одно йде на АЗС", — пояснює він.

Варто також зазначити, що двигун, який працює на паливі, що містить велику кількість сірки, отримує підвищений знос деталей, викликаний в результаті корозії. Підвищений вміст сірки в паливі зменшує термін служби моторного масла, каталізатора і фільтр сажі, так як збільшуються відкладення і нагар.

Більше того, Руслан Ляпка зазначає, що якщо у світовій практиці було б прийнято використовувати газ для машин, то автовиробники враховували б потреби і робили би такі автомобілі. Однак, у світі такого немає.

Від 1 січня 2018 року в Україні набула чинності вимога Технічного регламенту до автомобільних бензинів і дизельного палива, яка забороняє виробництво бензинів і дизпалива стандарту Євро-4, оскільки він допускає вміст сірки в бензинах і дизпалива не більш ніж 50 ppm. Стандарт Євро-5 регламентує максимально допустимий вміст сірки – 10 ppm. Державна компанія "Укргазвидобування" перейшла на виробництво палива стандарту Євро-5 ще у другій половині 2016 року, а Кременчуцький НПЗ – на початку 2017 року.

Депутати хочуть урівняти акцизні податки на автомобільне паливо

Депутати хочуть урівняти акцизні податки на автомобільне паливо
Наступна публікація