Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Чорний ринок ліків для онкохворих: легально в Україні вилікуватися неможливо

Протоколи лікування деяких видів раку передбачають препарати, котрі офіційно до країни не ввозять.

Пацієнтам із онкологією у диспансерах Києва, Дніпра, Хмельницького та Вінниці продавали контрабанді препарати. СБУ провела обшуки і вилучила медикаменти, йдеться в сюжеті ТСН.19:30

Правоохоронці рапортують, що розповсюдженню контрабандних медикаментів сприяли лікарі, але насправді в Україні немає жодної онкоклініки, яка б не працювала з контрабандними медикаментами. Десятки різновидів раку можна вилікувати лише за умови використання конкретних препаратів, але часто вони не зареєстровані в Україні. Тому навколо онкоцентрів створена ціла система нелегальних постачальників, які можуть привести будь який препарат. Ще на підходах до онкоцентрів можна знайти оголошення – стіни і стовпи буквально завішані ними, а кур’єра можна викликати безпосередньо в стаціонар.

ВідеоЧерез відсутність реєстрації численних медикаментів, онкоклініки змушені працювати з "чорним ринком"

Пацієнтам у диспансерах Києва, Дніпра, Хмельницького та Вінниці продавали контрабандні препарати. СБУ провела обшуки і вилучила медикаменти. У країні майже немає клінік, де б не працювали з препаратами з "чорного ринку". Бо в Україні не зареєстровані численні медикаменти, необхідні для порятунку хворих. Придбати їх легально неможливо. 

Через відсутність реєстрації численних медикаментів, онкоклініки змушені працювати з "чорним ринком"

Кілька коротких телефонних розмов, на протилежному кінці у відповідь на запитання про сертифікати та документи відповідають: "Є коробка, в коробці інструкція". Юлю ми зустріли в одному з диспансерів. "Всі препарати ми купуємо самі", - каже вона. Доросла онкологія – сфера, яка зараз найгірше забезпечена медикаментами за державний кошт, лише на 30% від потреби.  В неї в телефоні список хіміопрепаратів, які можуть врятувати життя її батька. Два найдешевших препарати їм надають в стаціонарі, решту можна дістати лише на чорному ринку. "Розповім, як це відбувається. Безпосередньо наш лікар дає телефон кур’єра. Всю хімію, котра дорога, 1200, 1800 привозить сюди кур’єр, після чого цей же кур’єр заходить у кабінет до лікаря", - каже Юлія.

Художниця Міля Реутова стверджує, що ліки від кур’єра – завжди лотерея. Вона півтора року у стабільному стані, але щоб побороти пухлину і метастази в легені, їй був потрібен конкретний  препарат – 17 курсів по 50 тисяч гривень. На чорному ринку він коштував в рази дешевше. "25, 17 тисяч – це дивлячись, яка розфасовка", - каже вона. Але навіть відхилення в один градус в температурному режимі зберігання її порятунок перетворював  на отруту. "Якщо ти купиш не те, що треба, на кону моє життя – раз. Ти втратив гроші, тобі не вистачає купити нормальний препарат – два", - пояснює жінка.

Фотогалерея Лідія Таран, казкові феї та чарівники-ілюстратори намалювали з онкохворими дітьми їх мрії (5 фото)

Канали контрабанди – Туреччина, Індія, Білорусь, Росія. Там препарати, куплені за бюджетний кошт лікарі, крадуть у своїх пацієнтів і перепродають. Як правило, це оригінальні медикаменти, але завезені без розмитнення – так званий валізний імпорт. Звичайно, про збереження правил зберігання в таких умовах не йдеться. Гематолог Євген Кущевий каже, що це найстрашніше для лікарів, коли треба рятувати людину терміново, а медикаментів не має. "Окремий пацієнт без препаратів – це драма, а не статистика. Це персональна драма. Ця людина помирає, тому що в неї немає одного препарату", - каже він.

Наприклад, для лімфоми Хочкіна протокол лікування  передбачає чотири конкретних медикамента, і два з них легально купити в аптеці неможливо. У МОЗі кажуть, що це проблема, яка створювалася роками – виробники не хочуть заходити на український ринок через корупцію і бюрократію під час реєстрації ліків. Нині умови значно спростили. "Це закон, який дозволяє спрощену реєстрацію для ліків, які зареєстровані в країнах ЄС, США, Канаді. Вони мають також спрощену процедуру реєстрації, вона триває до 20 днів", - пояснюють у міністерстві. За останній час це дозволило зареєструвати кілька препаратів для дитячої онкології, але процес повільний. Тому на нещасті онкохворих досі успішно заробляє ціла система контрабанди медикаментів, які можна придбати просто в лікарнях. І зароблятиме ще довго.

Кореспондент ТСН Ірина Маркевич

Залиште свій коментар

Вибір редакції