Чотириденний робочий тиждень: як на нього переходить світ і чи можливо таке в Україні

Чотириденний робочий тиждень: як на нього переходить світ і чи можливо таке в Україні

Фото: pixabay.com

Деякі країни вже практикують три вихідних. При цьому обсяги роботи зберігаються, як і зарплата.

В Україні більше ніж 70% роботодавців готові як експеримент перейти на 4-денний робочий тиждень. Такі дані опитування роботодавців сайту Jooble. 

Про це пише Обозреватель.

Раніше експерименти зі зменшення робочого часу вже провели низка іноземних і деякі українські компанії. Багато з них відзначили позитивний ефект нововведення.

Сенс 4-денного робочого тижня в тому, щоб дозволити працівникам більше часу витрачати на особисті справи і відновлення сил. За задумом, це має допомогти їм в інші дні працювати більш ефективно і витрачати менше часу на виконання завдань. При цьому, від зменшення кількості робочого часу заробітна плата падати не повинна.

"Цей експеримент дуже хороший для людей розумової праці: для програмістів, дизайнерів, журналістів, – говорить експерт ринку праці Сергій Марченко. – Дійсно, розвантаження голови на один додатковий день може різко збільшити продуктивність. У деяких випадках – навіть у рази.

 Український ринок також не залишається осторонь тренду. У вересні 2019 року додатковий вихідний у п'ятницю ввели для своїх співробітників в IT-компанії Brighta і загалом відзначили успішність такої ідеї.
    
Подібні нововведення практикують не тільки окремі компанії. В Ісландії експеримент зі скороченням робочого тижня провели навіть на державному рівні. Дослідження тривали з 2014 по 2019 роки і охопили приблизно 1% працівників в їхній країні. За підсумками експериментів, скорочення робочого тижня не призвело до падіння продуктивності праці або переробок. Навпаки, працівники більш ефективно планували свій час. Завдяки цьому експерименту робочий час на постійній основі скоротили для 86% співробітників у країні.

Варто розуміти, що далеко не в усіх сферах можна зробити стільки ж роботи за 4 дні, скільки за 5. Якщо говорити про такі види діяльності, як IT, за рахунок збільшення ефективності праці дійсно можна скоротити час, який витрачається на виконання завдань.

Але якщо це робота з людьми, наприклад, медицина, то ця схема буде давати збій. Лікар може скоротити час роботи з пацієнтом і прийняти більше людей за менше годин. Але від цього якість огляду не підвищиться, а навпаки буде страждати.

Є й інші сфери, де важливий саме час, проведений на роботі. Наприклад, касир у супермаркеті ніяк не зможе зробити за 4 дні стільки ж роботи, скільки за 5. Якщо скоротити робочий тиждень – роботодавцю знадобиться більше співробітників.

Тривалість робочого тижня в Україні буде залежати від умов світового ринку, вважають експерти. 

Як стало відомо ТСН.ua, за результатами останнього дослідження одного з ресурсів з пошуку роботи, близько половини українських роботодавців підтримують запровадження чотириденного робочого тижня. 

Робота не за спеціальністю: чому українці змінюють професію та які сфери обирають найчастіше

Робота не за спеціальністю: чому українці змінюють професію та які сфери обирають найчастіше

Повʼязані теми:

Наступна публікація