"Візове" похолодання: українцям частіше відмовляють у Шенгені

"Візове" похолодання: українцям частіше відмовляють у Шенгені

Посольство Німеччини. Ілюстрація / Фото: УНІАН

Після вироку екс-прем'єру Юлії Тимошенко українцям стало складніше дістатися до Європи, хоча офіційно у посольствах країн ЄС це заперечують.

З подачі представників опозиції після винесення вироку екс-прем'єру Юлії Тимошенко стала поширюватись інформація про те, що в українців, насамперед держслужбовців, почалися проблеми з отриманням шенгенських віз.

Так, за даними соратника лідерки БЮТ Святослава Олійника, посольство Німеччини отримало від керівництва негласну установку відмовляти у видачі віз всім українських суддям і прокурорам, а також жорстко відсіювати інших кандидатів на видачу віз.

Заявив про ускладнення процедури отримання віз деякими українськими чиновниками і нардеп БЮТ Андрій Шкіль. А екс-голова Держкомпідприємництва Олександра Кужель заявила, що європейські дипломати прийняли рішення скоротити на 70% видачу шенгенських віз українцям.

Проте у представництві ЄС в Україні цю інформацію заперечили. ТСН.ua провів власне розслідування, у ході якого виявилося: відмови у шенгенських візах українцям дійсно почастішали, а термін дії віз покоротшав. Постраждали й ті, хто хотів їхати працювати за кордон за контрактом.

Німці – найкатегоричніші

Тож, що насправді відбувається з візами? ТСН.ua вирушив дізнаватися безпосередньо до посольств.

На вулиці Златоустівський 37/39, де видають візи німці, ми зустріли кількох "рєшал". За певну плату вони пропонують замість вас занести документи, допомагають у їх заповненні, надають транспортні послуги. Питаємо в них, чи правда, що відмов останнім часом побільшало?

"Так, десь на 10-15% почастішали відмови, - відповідає нам чоловік, який назвався Ігорем. – З якого часу? Ну, як Юльку (екс-прем'єрку Юлію Тимошенко. – Авт.) посадили, так і посипалися відмови. Ну це звісно приблизно. Та й статистику складати зарано – ще ж мало часу пройшло. Але якщо раніше відмов було близько 10% то зараз – десь 20%".

Відходимо трохи далі, де стоїть ще кілька посередників. Питаємо, які у них дані по відмовам за останні кілька тижнів.

"Ну дивіться, за тиждень одному з п'яти відмовили з числа тих, хто через мене проходив, - каже Василь. – В принципі і раніше теж було з цим не стабільно. Але зараз, здається, тенденція намітилася погана".

До нас підходить колега Василя, Борис Петрович.

"Борю, ну скажи, у тебе скільки відмов?", – запитує Василь.

"Та посипалися градом ці відмови", - підтверджує інформацію Борис Петрович.

"А у мене поки – тьху-тьху, - все нормально", - хвалиться ще один посередник.

На питання, чим найчастіше пояснюють відмови, відповідають одноголосно: "є сумніви щодо того, що ви не повернетесь на Батьківщину". Раніше також такі "відмазки" були ходовими, пояснюють "рєшали". Утім, зараз з таким формулюванням відмовляють навіть тим, кому раніше на 100% візу б дали.

Василь також розповів, що зараз ситуація з видачею віз не найгірша за останні роки: до 2005-го були відмови чи не у 50% випадках.

"Я ж то знаю, я тут вже 10 років у цьому бізнесі працюю, - каже він. – Потім почало поступово покращуватися, було і 30%, і 20%. Поступово до 10% дійшли. Та це не заслуга Януковича, я думаю. Просто тенденція така була. Ну а зараз – знову трохи назад".

За його словами, в принципі і без Януковича час від часу ситуація із видачею віз не була стабільною: то депутати щось "не те приймуть", то якусь заяву прем'єр зробить, що розлютить європейців. А посольства дуже чуттєво на це все реагують, пояснює Василь.

Щоправда, самі німці на запит ТСН.ua щодо ситуації з відмовами відповіли швидко і однозначно:

"Ситуація цьогоріч навіть краща, ніж торік. Якщо того року загалом подало заяви на візи близько 110 тисяч українців, і відмов було близько 6,5%, то цього року заявників було більше, а відмов – думаю на кінець року вийдемо на 6%", - запевнив нас керівник відділу преси посольства Німеччини Кристофер Фукс, додавши, що посольство працює у звичному режимі, ніяких вказівок щодо відмови українцям у візах їм не надходило.

Французи попередили бізнесменів

На вулиці Фрунзе, 60 розташувалося відразу декілька візових центрів європейських держав, зокрема, Франції, Італії, Іспанії та Бельгії.

Ще на підході – купа оголошень про "допомогу" у візовому питанні. Побачивши зацікавленість кореспондента ТСН.ua оголошенням, одна з жіночок сама підбігла і запропонувала допомогти. На питання про відмови у візах відповідала охоче.

"Я працюю і з бельгійським, і з італійським, і з іспанським посольством, але тенденції щодо збільшення відмов останнім часом чесно не помічала", - зізнається пані Людмила.

Щоправда, жінка каже, що, за її спостереженнями, складніше стало отримати робочу візу. Та й взагалі людей, які останнім часом хочуть виїхати за кордон, поменшало.

Ідемо далі. Біля посольства Франції купа страхових агентів та посередників. Один з них нам розповів, що з "достовірних джерел" йому повідомили про те, що бізнесменів у посольстві попереджали - відмов може побільшати. Утім, поки що все нормально.

"А за моєю інформацією Італія почала тиснути, ну і Бельгія, але там завжди проблеми були, - підключається до розмови страховик Денис. - Щоправда, за сьогоднішній ранок поки що, здається, нікому не відмовили. Ось бачите, всі з усміхненими обличчями виходять".

Так, дійсно, з опитаних ТСН.ua кількох людей, що виходили з візового центру, візи надали всім. Щоправда, багатьом – на менший термін, ніж вони просили.

"Я хотів мультивізу, а мені дали лише на місяць", - трохи незадоволено відповідає киянин Тарас.

"І мені теж у мультивізі відмовили на тому тижні", - жаліється приятель Тараса, Олександр.

"Рєшали" під візовим центром також підтверджують інформацію щодо відмови у довготривалих візах, причому, аргументи, які наводять у посольствах, на їхню думку, досить непереконливі.

У Міністерстві закордонних справ інформацію про зміну у політиці видачі віз європейськими країнами спростовують. Так само, як і у представництві Євросоюзу в Україні. А голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов висловив впевненість, що міжнародні санкції щодо України у зв'язку з ситуацією, яка склалася навколо справи екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, застосовані не будуть.

Тож, кому вірити – "рєшалам" під посольствами чи офіційним особам – вирішуйте самі.

Чи вірите Ви в те, що вирок Тимошенко спричинив візове похолодання з ЄС? Прийміть участь у голосуванні на нашому сайті

Читайте також:

Чехія братиме відбитки пальців для оформлення візи

Українцям почали масово відмовляти у видачі Шенгену

Німеччина спростовує інформацію про заборону віз для українських суддів

Українським чиновникам почали відмовляти у візах до країн ЄС

ЄС кардинально скоротить видачу Шенгенських віз простим українцям

ЄС заперечив збільшення відмов у видачі віз українцям

Повʼязані теми:

Наступна публікація