Дані річного моніторингу пропаганди РФ: маніпуляції, брехня та найбрудніші технології

Дата публікації
Дані річного моніторингу пропаганди РФ: маніпуляції, брехня та найбрудніші технології

Підведені підсумки моніторингу пропаганди РФ

Російська пропаганда використала майже весь спектр найбрудніших технологій.

В Україні розпочався процес відходу медійного простору від тотальної залежності від російського продукту.

Про це свідчать дані результати соціологічного дослідження впливу пропаганди на українське суспільство, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), оприлюднені на сайті "Телекритики". 

"Інтенсивність та агресивність російської пропаганди подекуди перевершувала пропаганду часів "холодної війни".  Україна разом із США подавалася проросійськими медіа виключно в образі ворога. Це серйозно вплинуло на ставлення росіян до українців та усього українського - воно стало різко негативним. На жаль, наслідки цієї пропаганди для обох країн просто нищівні, на відновлення довіри як між державами, так і між простими людьми піде не один рік, навіть якщо війна закінчиться", - зазначила виконавчий директор ГО "Телекритика" Діана Дуцик. 

Так, найбільш "витонченими" інструментами маніпулювання читачами і глядачами, за висновками експертів, були: підбір "правильних" слів ("ополченці", "республіки"), апеляція до емоцій (образи дітей, жінок), заклики до миру за будь-яку ціну. 

Моніторинг також  виявив сліди пропаганди в деяких національних (газети "Вести", "Комсомольская правда в Украине", канал "112 Україна") та місцевих ЗМІ (одеська ТРК "Репортер"),  заявах політичних партій (КПУ, "Опозиційний блок") та окремих органів влади (Донецька міська та Луганська обласна ради). 

"Російська пропаганда використала, мабуть, весь спектр найбрудніших технологій. Відверта брехня, інсинуації ціною людських життів, нагнітання істерії, розпалювання міжетнічної, міжконфесійної ворожнечі, відкриті заклики до насильства", – заявив Роман Шутов, експерт з моніторингу російської пропаганди та програмний директор "Телекритики". 

В той же час, згідно з результатами дослідження, українці відчувають необхідність у зміцненні інформаційної політики і готові підтримати різні заходи, які могли би посилити інформаційну безпеку України. Мова йдеться, насамперед, про обмеження мовлення російських каналів, створення власного контрпропагандистського телеканалу чи створення Мінінформполітики. 

42% українців вважають, що українські медіа вплинули на формування проросійських настроїв на Сході України та в Криму, а 82% опитаних переконані, що українські медіа мають об'єктивно висвітлювати ситуацію в країні, розповідати як про успіхи, так і помилки українських військових і влади. 

Дані соцопитування впливу пропаганди на українців / Телекритика

Крім того, більшість жителів країни переконані, що російське ТБ поширює неправдиву інформацію про ситуацію в Україні: у західних та центральних областях так вважають 86%, у південних -  63%, на сході - 43%. 

Дані соцопитування впливу пропаганди на українців / Телекритика

Також  результати опитування свідчать про те, що жителі Сходу та Півдня здебільшого проти заборони трансляції російських телеканалів, але не проти ведення якісної контрпропаганди. Найбільш неоднозначною є ідея створення Міністерства із контролю за інформацією.

Нагадаємо, що раніше Путін разом з лідером "Ісламської держави" очолив список "пропагандистів року".

Наступна публікація