Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
День національної пам’яті: що передувало заснуванню нової визначної дати

Свято могли призначити не день, коли Путін святкує іменини

День пам'яті захисників України, що загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність. У нашому календарі з'явилася нова офіційна дата - 29 серпня в день річниці Іловайська ми вшановуватимемо всіх, хто загинув на Донбасі від 2014 року. Саме 29 серпня вже кілька років називають "народним Днем пам'яті". Визнавати дату офіційно довго не хотіли, йдеться в ТСН.

Ця боротьба триває щонайменше рік. Ще у 2018 президент Порошенко пообіцяв зробити 29 серпня Днем національної пам’яті. Але в останній момент відмовився підписувати указ. Причину тоді не назвали, але поповзли чутки, що можновладця намагаються зробити все, щоб країна забула і про Іловайський котел, і взагалі про те, що на сході йде війна.

Минулого року до столичної Михайлівської площі 29 серпня приїхали кілька тисяч людей. «В цей день збирається найбільша кількість родин полеглих героїв в українсько-російській війні і збираються без приналежності до будь-якого підрозділу», - каже пошуковець «евакуація 200» Павло Нетьосов.

Волонтер Павло Нетьосов був одним з ініціаторів того, щоб Іловайську дату визнали на офіційному рівні - Днем національної пам’яті. Адже 29 серпня 2014 в так званому "зеленому коридорі" росіяни підступно розстріляли колону українських бійців. За один день загинули чотири сотні українців, пів тисячі зазнали поранень, близько трьох сотень потрапили в полон. І про це, вирішили ініціатори, слід пам’ятати всій Україні.

Ближче до цьогорічної річниці Іловайська волонтери вирішили попросити вже президента Зеленського підписати указ про День національної пам’яті. Звернення почали записувати військові, рідні загиблих, а разом із ними письменники, актори і журналісти.

Відео Зеленський підписав указ про становлення Дня пам'яті захисників України

День пам'яті захисників України, що загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність. В нашому календарі з'явилася нова офіційна дата. 29 серпня ми вшановуватиме всіх, хто загинув на Донбасі від 2014 року.  

Зеленський підписав указ про становлення Дня пам'яті захисників України

Але тут з’ясувалося, що деякі рідні загиблих в Іловайську проти. Вони вимагають для дня пам’яті будь-яку дату, окрім 29 серпня. На їхній бік став Інститут національної пам’яті. Там провели круглий стіл і знайшли альтернативну дату - 7 жовтня, за тиждень до дня захисника України. Але так сталося, що в цей день народився Путін. «В мене не асоціюється з днем народження Путіна, тому що мені глибоко наплювати, коли народився Путін, я цієї дати ніколи не відзначав», - говорить керівник відділу Інституту національної пам’яті Павло Подобєд.

Сторони сперечалися місяць. Іще вчора противники Дня національної пам’яті саме 29 серпня зустрівши Зеленського на ветеранському заході і вимагали своє. Президент сумнівався пів доби, але сьогодні зранку таки підписав указ.

 «Про встановлення Дня пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, за суверенітет та територіальну цілісність України. Та відзначення його щорічно 29 серпня», - зачитав Зеленський.  

Кореспондент Мар’яна Бухан.

Залиште свій коментар

Вибір редакції