Дихальна гімнастика у разі коронавірусу: робити чи не робити
Лікарка дала рекомендації хворим на COVID-19 та пояснила, які вправи та коли потрібно виконувати.

Дихальна гімнастика може допомогти у разі легкої і навіть середньої форми коронавірусу. Лікарі рекомендують хворим на COVID-19 робити нескладні вправи.
Які дихальні вправи можна робити у разі коронавірусу, аби не нашкодити собі - розбирався ТСН.ua
Лікарка-фізіопульмонологиня Київської міської клінічної лікарні №5, експерт з інфекційного контролю NEGIC Анна Анікєєва в коментарі ТСН.ua дала поради і пояснила, коли краще обійтися ходьбою.
"У разі тяжкої форми коронавірусу, коли хворий на кисні, він, звичайно, не може робити вправи, бо будь-яке фізичне навантаження призводить до зниження сатурації. Проте інфікований може перевертатися у різні боки, може дихати глибоко", - сказала вона.
Коли ж хворий вже може бути без кисневої маски, то йому рекомендують робити м'які дихальні вправи: класти руку на живіт і дихати, напинаючи живіт, видихати, підтягуючи живіт. "Ми так розправляємо діафрагму та вентилюємо нижні відділи легень", - пояснила лікарка.
Кульки надувати не можна
Під час хвороби, спростувала популярний міф лікарка, не можна надувати кульки і дихати з перешкодами. "Можемо обіймати себе, коли руки за спину заходять, теж на вдих та видих. Якщо хворий не потребує кисневої маски, ми їх змушуємо ходити, але не сходами туди-сюди, а ходити на рівній поверхні, виходити на вулицю. Нічого кращого, ніж ходьба, немає. Це фізіологічна дихальна гімнастика", - додала Анікєєва.
За її словами, в період реабілітації кульки також не можна надувати, але можна робити видих з перешкодами. "Тобто, ми стуляємо рота не м'якими губами, а трубочкою і видихаємо. Це не повинно бути через силу", - сказала лікарка.
Вона також пояснила, коли дихальні вправи робити не можна. "Ми не робимо гімнастику в гострий період хвороби, коли низька сатурація, коли високий тиск, коли висока температура і у разі гіпертонічного кризу, тобто все повинно бути помірним. Але ходьба - це дуже важливо", - сказала вона.
Йога та піші прогулянки
Анна Анікєєва рекомендує протягом трьох місяців після COVID-19 займатися йогою, робити піші прогулянки, але не сидіти вдома. "Усі дихальні вправи треба робити в добре провітрюваному приміщенні, у прохолодному повітрі, 19-20 градусів, вологість не менше 40%. Тоді не буде кашлю, все буде давати ефект", - сказала лікарка.
Так, щоденне виконання тренування може попередити розвиток ускладнень після пневмонії і коронавірусу, підвищити ємність легенів, ефективність дихання. Вправи тренують фізіологічні патерни видиху і вдиху. Також вони зміцнюють дихальну і аксіальну мускулатуру, підвищують загальний тонус організму.
Комаровський: це більше психотерапія
Водночас дихальна гімнастика не виключає іншу реабілітацію. Наприклад, прогулянки, фізіопроцедури і дієту. На думку відомого лікаря Євгена Комаровського, дихальна гімнастика - це більше психотерапія.
"Можна розслабитися, помедитувати, подумати про вічне. Є певні прийоми дихальної гімнастики, які допомагають швидше відновитися легеням. Головне - це не шкідливо", - сказав Комаровський. Проте, як він додав, вправи не виключають особистої гігієни та соціальної дистанції.
Нагадаємо, лікарка-інфекціоністка Ольга Кобевко розповіла, чи справді зменшилась кількість хворих у лікарнях, чому важкохворим на COVID-19 доводиться платити за лікування і чого очікувати від пандемії далі.
Відео Панічні атаки, безсоння і навіть депресія – як виявити посткоронавірусний синдром
Тим часом 60% тих, хто вже ніби здолав коронавірус, тепер бореться з його наслідками. Панічні атаки, безсоння і навіть депресія. Це лише маленький список симптомів ще одної нової недуги - постковідного синдрому. То як не пропустити тривожні сигнали? І чому державі вже зараз доводиться думати про епідемію психічних розладів – дивіться далі.
