Дискусія про скасування призову

Військові експерти дискутують щодо можливості негайного переходу на професійну армію.

Українська армія
УНІАН
Експерти розійшлися в думці, чи варто скасовувати призов до 2010 року.
Ряд військових експертів висловлюється за якомога швидший перехід української армії на професійну основу.

Зокрема, як сказав в інтерв’ю УНІАН перший голова Спілки офіцерів України, генерал-майор Вілен Мартиросян: "Я дуже поважаю міністра оборони України, який усі запити, пов’язані з соціально-правовим захистом представників Збройних сил, вирішує позитивно, але в питанні, пов’язаному з переходом до професійної армії, я з ним не погоджуюся".

За словами Мартиросяна, найбільша проблема в питанні переходу на професійну армію - це фінанси. “Але якщо Юлія Тимошенко бере на себе обіцянку, як майбутній прем’єр-міністр, профінансувати потрібні витрати, то армія буде укомплектована в необхідний терміни й на нових умовах", - переконаний генерал-майор.

За його словами, враховуючи ситуацію, яка складається на даний час, необхідно застосовувати неординарні методи.

Він наголосив, що за три місяці до призову треба терміново створити структуру в Збройних силах з вивчення кількості спеціалістів, які потрібні для укомплектування кадрами. У військкоматах необхідно запровадити посади спеціалістів із питання реформування, які б на місцях вивчали потреби.

Колишній начальник штабу ВМС України, контр-адмірал Микола Костров зазначив, що "реформування, яке триває багато років, інакше, як знищенням армії, назвати не можна". Він стверджує, що "питання переходу від строкової служби до контрактної обговорюється впродовж багатьох років, але, крім балаканини, відсутнє будь-яке реформування Збройних сил".

На думку Миколи Кострова, Юлія Тимошенко "зробила мужній крок”, задекларувавши прискорений перехід Збройних сил на контрактну основу, а все інше залежить від "політичної волі лідерів, які хочуть щось зробити, або не хочуть нічого та шукають лише приводи для затягування ситуації".
Інший військовий - генерал-лейтенант Дмитро Уманець - висловив переконання, що "Збройні сили зараз потребують кардинальних заходів. Це стосується оновлення військової техніки, озброєння, і переходу на професійну, на контрактну службу в цілому".

Дмитро Уманець переконаний, "якщо в Юлії Тимошенко вистачить волі, а в чиновників переважить здоровий глузд, то ми прийдемо до того, що будемо формувати професійну армію, а не лише балакати про це".

"Ми сімнадцять років топталися на місці, перетрушували штати, формували одні підрозділи, знищували інші, а практичних результатів так і немає. Колись цю відповідальну справу треба починати. Я прибічник того, що необхідно формувати професійну армію. І чим швидше ми почнемо це робити, тим краще буде для національної безпеки", - наголосив Д.УМАНЕЦЬ.

Проте є й експерти які дотримуються іншої думки. У разі відміни призову з 1 січня 2008 року, функції солдатів і сержантів будуть вимушені виконувати офіцери і прапорщики. Таку думку в коментарі кореспондентові УНІАН висловив директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак.

“Теоретично можна відмінити призов, але ми потрапимо в ситуацію, коли офіцерам і прапорщикам доведеться виконувати функції солдатів і сержантів”, - сказав Віктор Бадрак, додавши, що це призведе до відтоку офіцерських кадрів з армії.

На його думку, реалізація такого сценарію вкрай негативно вплине на розвиток Збройних Сил України і відкине армію назад. Крім того, Віктор Бадрак упевнений, що такий підхід може спотворити саму ідею створення професійної армії в Україні.

Водночас, він не виключає, що армія може зіткнутися з проблемою, коли буде набрано контрактників, але при цьому вони будуть вимушені жити в казармах як звичайні призовники.

"Це буде убивчо для контрактної армії тому, що такий підхід буде обманом для суспільства", - сказав Віктор Бадрак.

Загалом експерт вважає, що сьогодні БЮТ слід відмовитися від такого "політичного, рекламного" проекту і підійти до цього питання реально. На його думку, в першу чергу треба побудувати фонд службового житла, зробити все необхідне, щоби при підвищенні грошового утримання контрактників не виник дисбаланс у грошовому забезпеченні офіцерів і прапорщиків, а також інших представників бюджетного сектора - вчителів, лікарів тощо. 

"Це питання треба вирішувати всесторонньо, а не просто узяти й ухвалити вольове рішення про припинення призову", - додав експерт. Він повідомив, що за підрахунками Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння для того, щоб мати можливість перейти на професійну армію на рубежі 2010-2011 років будуть потрібні такі витрати на армію: 2008 рік - не менше 15 млрд. грн., 2009 рік - не менше 17,5 млрд. грн., 2010 – не менше 19 млрд. грн.

"При такому мінімальному фінансуванні можлива професіоналізація армії на рубежі 2010 року", - сказав він.

ВідеоНе останній осінній призов

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: