До школи - у 5 років: що думають батьки та вчителі і як пояснює ідею очільник Міносвіти

До школи - у 5 років: що думають батьки та вчителі і як пояснює ідею очільник Міносвіти

Фото: Associated Press

Очільник Міносвіти Сергій Шкарлет заспокоює, що його не так зрозуміли.

Ідея тимчасового виконувача обов’язків міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета почати шкільну освіту від 5-ти років викликала неоднозначні думки серед батьків та педагогів. Він повідомив, що таку ідею обговорюють в уряді, але деталі не уточнив. А педіатри і психологи ще не закінчили суперечку: чи не рано садити за парти малюків у 6 років.

Про це йдеться 22 листопада в сюжеті ТСН.Тижня.

В міністерстві ніби то турбуються про батьків, яким не подобається, що за умов 12-річного навчання їхні діти закінчать школу аж у 18-19 років. І наводять приклад розвинених країн. Зокрема, у США, Іспанії та Нідерландах уже давно першокласниками стають у 5 років. У Канаді і Великій Британії діти сідають за парти взагалі в 4-річному віці. Але там геть інша система освіти, і головне - її фінансування.

"Я школу закінчив в неповні 17 років і в 19 років я вже був на третьому курсі університету. Можливо, варто починати навчання трошки раніше для того, щоб в 17 років закінчувати школу? Є європейські країни, де навіть в 3-4-5 років починають навчання. Кожен має право на свою думку. Кожен має право обуритись чимось. Це ж люди", - каже Сергій Шкарлет.

Археологиня Лариса вважає, що на Заході, зокрема в Англії, зовсім інша система освіти, а українські діти до цього не готові.

За словами шкільної психологині Наталії,  5 років - це не шкільний вік.

"Дітям треба відпочивати, гратися, в них ще не помінялися зуби. 4 зубика повинно помінятися вже до першого класу. Вони біологічно не зрілі до школи. Якщо ручкою отак дістає дитина до вушка через голову, то біологічно вона може ходити. Якщо не дістає - не готова дитина. Також моторика руки. Нерозвинена моторика це теж показує, чи буде писати вже від перших днів, чи не буде писати", - пояснює вона.

"Ми у головного чинника не можемо запитати: а чи тобі, дитино, буде добре у 5-річному віці опинитися в шкільному середовищі? Відірвати дитину від середовища родини було б трошки, я б сказала, жорсткувато для дитини", - вважає методистка приватної школи Світлана.

Психологиня Валентина зазначає, що між дитячим садком і навчальною школою в селі і в Києві є велика різниця: "Це різні світи. Абсолютно різні світи. Але ж вони не скажуть, що нехай в місті навчаються від 5 років, а в селі від 7 років. Ні. Вони всіх зараз від 5 років почнуть навчати. Оце мене дуже лякає".

"Дуже батьки почали боятися, як це діти, коли вони підуть в 7 років чи в 6 років, вони закінчать пізно школу. І це на догоду цим таким викликам робиться це, але готовності немає. Ми тільки перелаштувалися вчителі на роботу з 6-річними дітьми", - каже вчителька початкової школи Любов.

Експеримент над дітьми: чи готова українська система освіти приймати 5-річок до першого класу

Експеримент над дітьми: чи готова українська система освіти приймати 5-річок до першого класу

За словами педіатрині Анни, вік у 5 років не є критичним для навчання: "Якщо це питання буде носити системний характер, воно буде продуманим, будуть зроблені програми відповідні до віку. - Тобто від 5 років - це не критично? - Це взагалі не критично. Є в деяких державах від 4-х, тому що розвиток чим раніше ви почали, тим вище рівень дітей, вище рівень розвитку суспільства ви будете мати. Але це дорого".

"Сучасний світ уже підказує, вони вже нудьгують в садочках. Вже в 5 років вони дуже розумні. У 2 роки, вже знає, що таке смартфони, як, куди, бабуся цього не знає, що знає він", - каже економістка Ніна.

Очільник Міносвіти заспокоює, що його не так зрозуміли. Він лише хотів оцінити ідею, для якої час може й ніколи не прийде.

"Це не була промоція стосовно певного законодавчого акту або певного жорсткого початку такої реформи. Це був скоріше мій запит до суспільства стосовно чи варто це робити", - пояснив Сергій Шкарлет.

Фахівці-практики майже одностайні – 5 років і школа – поняття несумісні. Або школу треба кардинально змінювати, а це і дорого, і довго. Деякі батьки не проти всадовити своє чадо за парту навіть 5-річним, але проти ті, хто вважає це крадіжкою дитинства.

Повʼязані теми:

Наступна публікація