Донори залишать Чорнобиль

ООН і міжнародні донори згортатимуть гуманітарну допомогу районам, що постраждали від Чорнобильської катастрофи.

ООН і міжнародні донори згортатимуть гуманітарну допомогу районам України, Росії й Білорусі, що потерпіли від Чорнобильської катастрофи, сказала в інтерв'ю агенції "РИА Новости" керівниця проектів Програми розвитку ООН для країн СНД Луїза Вінтон.

"Міжнародна допомога почне зменшуватися на фоні гостріших світових проблем, таких, як голод або катастрофічні зміни клімату. Райони в Чорнобильській зоні сьогодні не виглядають найхворобливішими на карті світу, за два десятиліття тут було зроблено достатньо багато", - сказала Вінтон.

Вона зауважила, що всі три держави матимуть більше спиратися на власні ресурси і програми.

Експерти ООН, що займаються найбільшими програмами надання підтримки під егідою ООН, не змогли переконатися, що життя на забруднених радіацією територіях небезпечне для населення.

"Наука досі не може дати відповідь на багато питань, пов'язаних з радіацією. Проте ми бачимо, що негативні зміни на клітинному рівні відбуваються як у потерпілих районах Білорусі, так і на незабруднених територіях. А середній рівень життя чоловіків в Росії складає 58 років і це не має жодного зв'язку з ЧАЕС", - сказала Вінтон.

За її словами, Росії, Білорусі й Україні потрібна пропаганда "здорового образу життя", а також психологічна допомога для подолання радіофобії.

"Хворий спосіб життя, куріння, алкоголізм мають відвертіше виражений негативний характер, ніж радіація. По суті, є тільки дві групи ризику, пов'язані з аварією - "ліквідатори" й маленькі на той момент діти, які одержали опромінювання щитовидної залози й лейкози", - сказала Вінтон.

За даними уряду Білорусі, у населення, що проживає на території з високим рівнем зараження цезієм-137, відмічено достовірне зростання деяких вроджених вад розвитку й мутацій в порівнянні з доаварійним періодом.

ООН не має точних даних про те, скільки донорських коштів було витрачено на допомогу територіям, накритим радіоактивною хмарою 1986 року, й лише намагається підрахувати їх. Проте експерти ООН переконані, що йдеться про сотні мільярдів доларів, які не завжди були використані ефективно.

"Навряд "друга хвиля" відселення з заражених територій була виправдана. Вона проводилася радше з політичних популістських міркувань влади ", - вважає Вінтон.

За її словами, наслідки техногенної катастрофи були обтяжені "радянським фактором" - спробою влади приховати сам факт вибуху ядерного реактора, відсутністю системи сповіщення про небезпеку та роз'яснень про правила поведінки.

"Сьогодні час позбутися міфів про радіацію й жити в нових реаліях з використанням постійного контролю за продуктами харчування й дарами природи", - сказала Вінтон.

ООН розраховує, що російська тенністська Марія Шарапова, яка стала послом доброї волі, зможе привернути до зараженої зони інвесторів, а не спонсорів.

Заступник помічника адміністратора Програми розвитку ООН (ПРООН) Джихан Султаноглу на прес-конференції в штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку заявила в цей же день, що потерпілим районам час переходити від "культури залежності населення від допомоги ззовні" до зусиль з реабілітації забруднених територій.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: