Дубінський вимагає від НАБУ і САП перевірити дії АМКУ у резонансній тютюновій справі

Дубінський вимагає від НАБУ і САП перевірити дії АМКУ у резонансній тютюновій справі

Фото: УНІАН

Правила конкуренції продовжують порушуватися і справа не рухається з мертвої точки.

Народний депутат Олександр Дубінський зажадав від НАБУ та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури перевірити дії Антимонопольного комітету з тютюнового розслідування, яке стосувалося діяльності ТОВ "Тедіс Україна". За його інформацією, після зміни керівництва АМКУ і призначення керівником відомства Ольги Піщанської, воно зайняло пасивну позицію у цій справі.

Правила конкуренції продовжують порушуватися і справа не рухається з мертвої точки. Плюс завдається шкода інтересам держави. Тому вкрай необхідно втручання правоохоронних органів та притягнення до відповідальності винних осіб — на чому й наполягає Дубінський.

Порушення конкуренції на тютюновому ринку, в центрі якого стоїть ТОВ "Тедіс Україна", — одна з найбільш гучних справ Антимонопольного комітету, і одна з найбільш резонансних. Ще 16 грудня 2016 року було ухвалене рішення АМКУ №551-Р, яким було встановлено:

 • ТОВ "Тедіс Україна" займає монопольне (домінуюче) становище на загальнодержавному ринку дистрибуції сигарет — його частка сягала 99,43%;
 • ТОВ "Тедіс Україна" зловживали свої монопольним становищем, завищуючи ціни на продукцію і не допускаючи на ринок інших учасників (відвантаження цигарок не проводилося іншим підприємствам, їх не допускали на ринок);
 • було накладено штраф на понад 430 млн грн;
 • ТОВ "Тедіс Україна" зобов'язали усунути порушення конкуренції.

Втім, компанія "Тедіс" відмовилася все це виконувати і почала оскаржувати рішення АМКУ — подала позов у Господарський суд Києва. Але не досягла успіху. Суд став на бік держави і справа дійшла до Верховного суду, і той теж підтвердив правоту антимонопольників — це зафіксовано в рішенні у справі №910/3047/17.

На підставі цього АМКУ ухвалив друге рішення у цій справі. Адже правота Комітету була довела на найвищому судовому рівні, хоча штраф не був сплачений і порушення не були усунені.

10 жовтня 2019 року Антимонопольний комітет ухвалив нове рішення — №697-Р, яким визнав винними в порушенні правил конкуренції 9 компаній: п. 5 ст. 2 та п. 1 ст. 50 закону "Про захист економічної конкуренції". Низці винних компаній були виписані відповідні штрафи:

 • ТОВ "Тедіс Україна" — 3,4 млрд грн;
 • ТОВ "Філіп Морріс Сейлз енд Дистрибьюшенс" — на 370 млн грн;
 • ПАТ "Філіп Морріс Україна" — на 810 млн грн;
 • ПАТ "Джей Ті Інтернешнл Україна" — на 430 млн грн;
 • ПАТ "Джей Ті Інтернешнл Компані Україна" — на 490 млн грн;
 • ПАТ "Імперіал Тобакко Продакшн Україна" — на 170 млн грн;
 • "Імперіал Тобакко Юкрейн" — 290 млн грн;
 • ТОВ "Бритіш Американ Тобакко Сейлз енд Маркетинг Україна" — 80 млн грн;
 • ПРАТ "А/Т тютюнова компанія "В. А. Т.-Прилуки" — 450 млн

Всього на 6,5 млрд грн.

Якщо колишнє керівництво АМКУ боролося за стягнення цього штрафу і зміна діючої (монопольної) практики роботи тютюнового ринку, то нове зайняло пасивну позицію, підігруючи монополістам.

Компанії розгорнули нову хвилю судових спорів: кіпрські компанії/акціонери "Тедіс" — "Мегаполіс Юкрейн Інвестмент Лімітед" і "Лідертано Холдінгс ЛТД" — подали скаргу, яку ніяк не можуть розглянути через постійні самовідводи суддів Північного апеляційного господарського суду. І, якщо антимонопольники не будуть адекватно реагувати, то можуть не просто перекреслити все зроблене раніше, але і завдати державі збитків на значну суму.

"У разі задоволення апеляційних скарг і зміни правової позиції, незважаючи на наявність остаточного рішення Верховного суду у справі про відмову в позові, держава зобов'язана повернути раніше сплачені 300 млн грн і втратить право на стягнення ще 131 млн грн. Таким чином, загальний розмір збитку становитиме 431 млн грн тільки для держави, не кажучи вже про інших учасників ринку торгівлі тютюновими виробами на території України", — пояснюється в депутатському запиті Олександра Дубінського.

Поки монополісти оскаржують рішення АМКУ №697-Р від 10 жовтня 2019 року. Розгляд позовів триває. Антимонопольний комітет подав позов у Господарський суд м. Києва (справа №910/9359/20) про стягнення штрафу на 6,5 млрд грн в примусовому порядку. Але проблема в тому, що АМКУ посів пасивну позицію в цьому спорі.

За інформацією Дубінського, антимонопольники підіграють монополістам і можуть дозволити їм вивести кошти. Все відбувається з погодження керівника АМКУ Ольги Піщанської та її правої руки — Геннадія Яворського. До того ж відбувається тиск на судові органи. В тому числі і за участю працівників Служби безпеки України, а саме — Миколи Банчука. Що, звичайно, неприпустимо і прямо заборонено Конституцією.

Тому депутат Олександр Дубінський вимагав ретельного розслідування НАБУ і САП у цій справі. Щоб не допустити закріплення монополії на тютюновому ринку, а також завдання шкоди державі в загальному обсязі 7 млрд грн (виплачений + новий штраф).

Повʼязані теми:

Наступна публікація