Джемілєв розповів, як кримські татари домовлялися з Ердоганом про автокефалію УПЦ

Дата публікації
Перегляди
7123
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Джемілєв розповів, як кримські татари домовлялися з Ердоганом про автокефалію УПЦ

Фото: УНІАН

Президент заявляв, що зробить все можливе для Томосу.

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв розповів, що інтенсивно обговорював з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом автокефалію української православної церкви.

Про це він сказав в інтерв'ю BBC.

"У цьому напрямку в нас була дуже серйозна робота. Ми [кримські татари] системно працювали та пояснювали Ердогану, як важливо для України і кримських татар, щоб в Україні була незалежна помісна православна церква. Я Ердогану в таких популярних термінах пояснював, мовляв, зараз Мекка для православних - Москва, а після Томосу і автокефалії української церкви нею стане Стамбул, тому і для вас це має політичне значення. Коли ми літали 12 липня в Туреччину, то при мені просто з літака Порошенко порозмовляв спочатку з Варфоломієм, а потім і з Ердоганом. Ердоган твердо сказав, що зробить все можливе і він впевнений, що в нього це вийде, й у нас буде автокефалія", - розповів Джемілєв.

Він також додав, що особисто говорив про незалежність української церкви як з главою Туреччини, так і з міністром закордонних справ цієї держави.

"Спочатку Ердоган здивувався, чому це мене - мусульманина - хвилює питання православ'я. Я відповів, що для незалежності нашої країни, а відповідно і для кримських татар, - це дуже важливо. Він відповів: "Я вас зрозумів", - поділився спогадами Джемілєв.

"У нас була дуже інтенсивна робота на цьому напрямку. А зараз я з такою радістю та насолодою спостерігаю, як біситься Кремль від того, що ми отримаємо Томос", - додав він.

Щодо припущення, чи міг Путін переконати Ердогана натиснути на патріарха Варфоломія, аби не було Томосу, Джемілєв відповів: "Це виключено. Ердоган не та людина, на яку можна натиснути".

Також він переконаний, що російська сторона наразі не може вплинути на надання автокефалії УПЦ, запропонувавши Анкарі певні вигоди в обмін: "Думаю, що цього не може бути, бо рішення щодо автокефалії вже остаточно ухвалене".

Джемілєв пригадав перші розмови з Ердоганом щодо церкви.

"Тоді він казав приблизно так: ви знаєте, там більше на патріарха тиснуть Афіни. У грецької православної церкви тісні зв'язки з Росією. Звичайно, Варфоломій - громадянин Туреччини, але все ж таки у Греції в них головний центр. А зараз є такий збіг, що Росія і з греками примудрилась пересваритись, тому зараз дуже сприятлива ситуація для України", - зазначив лідер кримських татар.

Нагадаємо, 17 вересня екзархи Вселенського Патріархату архієпископ Даниїл Памфілійський та єпископ Іларіон Едмонтонський на зустрічі з президентом Петром Порошенком повідомили, що Українська православна церква перебуває на фінішній прямій до створення автокефалії.

Питання надання автокефалії українській церкві вирішено

Питання надання автокефалії українській церкві вирішено

 

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
7123
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація