Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Джемілєв розповів, як кримські татари домовлялися з Ердоганом про автокефалію УПЦ

Президент заявляв, що зробить все можливе для Томосу.

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв розповів, що інтенсивно обговорював з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом автокефалію української православної церкви.

Про це він сказав в інтерв'ю BBC.

"У цьому напрямку в нас була дуже серйозна робота. Ми [кримські татари] системно працювали та пояснювали Ердогану, як важливо для України і кримських татар, щоб в Україні була незалежна помісна православна церква. Я Ердогану в таких популярних термінах пояснював, мовляв, зараз Мекка для православних - Москва, а після Томосу і автокефалії української церкви нею стане Стамбул, тому і для вас це має політичне значення. Коли ми літали 12 липня в Туреччину, то при мені просто з літака Порошенко порозмовляв спочатку з Варфоломієм, а потім і з Ердоганом. Ердоган твердо сказав, що зробить все можливе і він впевнений, що в нього це вийде, й у нас буде автокефалія", - розповів Джемілєв.

Він також додав, що особисто говорив про незалежність української церкви як з главою Туреччини, так і з міністром закордонних справ цієї держави.

"Спочатку Ердоган здивувався, чому це мене - мусульманина - хвилює питання православ'я. Я відповів, що для незалежності нашої країни, а відповідно і для кримських татар, - це дуже важливо. Він відповів: "Я вас зрозумів", - поділився спогадами Джемілєв.

"У нас була дуже інтенсивна робота на цьому напрямку. А зараз я з такою радістю та насолодою спостерігаю, як біситься Кремль від того, що ми отримаємо Томос", - додав він.

Щодо припущення, чи міг Путін переконати Ердогана натиснути на патріарха Варфоломія, аби не було Томосу, Джемілєв відповів: "Це виключено. Ердоган не та людина, на яку можна натиснути".

Також він переконаний, що російська сторона наразі не може вплинути на надання автокефалії УПЦ, запропонувавши Анкарі певні вигоди в обмін: "Думаю, що цього не може бути, бо рішення щодо автокефалії вже остаточно ухвалене".

Джемілєв пригадав перші розмови з Ердоганом щодо церкви.

"Тоді він казав приблизно так: ви знаєте, там більше на патріарха тиснуть Афіни. У грецької православної церкви тісні зв'язки з Росією. Звичайно, Варфоломій - громадянин Туреччини, але все ж таки у Греції в них головний центр. А зараз є такий збіг, що Росія і з греками примудрилась пересваритись, тому зараз дуже сприятлива ситуація для України", - зазначив лідер кримських татар.

Нагадаємо, 17 вересня екзархи Вселенського Патріархату архієпископ Даниїл Памфілійський та єпископ Іларіон Едмонтонський на зустрічі з президентом Петром Порошенком повідомили, що Українська православна церква перебуває на фінішній прямій до створення автокефалії.

ВідеоПитання надання автокефалії українській церкві вирішено

Константинопольський патріархат не потребує сторонньої допомоги щодо надання автокефалії. Про це напередодні домовилися церковники під час архієрейського собору. Він нині триває в Стамбулі. 

Питання надання автокефалії українській церкві вирішено

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції