Перейти до змісту
Екокатастрофа в окупованому Криму: чому зникають унікальні озера і коли півострів може повністю обміліти
Крим.Реалії
  • Кількість переглядів 3148

У Криму за 30 років можуть зникнути всі озера.

В анексованому Росією Криму лише упродовж останнього року висохло десять озер. Йдеться про Краснокаменське озеро, озеро Богайли в Сакському районі, озеро біля села Залісне Бахчисарайського району, рожеве озеро Сасик-Сиваш. Також на окупованому півострові пересохло озеро Велике поблизу Коктебеля, обміліло озеро Кизил-Яр біля Євпаторії та інші.

Про це повідомляють Крим.Реалії.

За інформацією видання, окупанти повністю ігнорують заяви екологів і приховують реальну інформацію від населення. Втім, прогнозують, якщо на півострові щороку будуть висихати до 10 озер, то за 30 років їх в Криму не залишиться зовсім.

Серед основних причин зникнення кримських озер, експерти називають: перекриття Північно-Кримського каналу, зменшення опадів, діяльність окупантів і масове буріння свердловин.

Які озера зникли?

Так, видання пише, що гірське озеро Краснокаменське біля Великої Ялти висохло менш як за пів року. У травні вода у водоймі ще була, але у вересні озеро критично обміліло і нині на його місці кілька калюж. Там, де раніше була вода, нині пасуться коні.

Озера, Крим_5
Крим.Реалії
Краснокаменське озеро, Велика Ялта

Крім того, раніше водою з Краснокам'янського озера поливали виноградники "Масандри", а сам район був популярний серед туристів.

Також в Криму пересохло озеро Велике поблизу Коктебеля, де раніше була риба і раки, гніздилися водоплавні птахи. Втім, нині там — потріскане дно.

Озеро Кизил-Яр, яке теж обміліло, було унікальним тим, що його глибокі води були солоними, а поверхневі - прісними. 

Причини зникнення озер

Кримська екологиня Маргарита Литвиненко пояснює, що гірське озеро біля Великої Ялти насичувалося підземними джерелами, але віднедавна вони вичерпалися. Також відсутні й опади.

"Озеру десь потрібно брати воду. Перше джерело води — це опади. Опадів немає. Інший спосіб поповнення води — підземні джерела. Але підземні джерела вичерпалися", — сказала Литвиненко.

Озера, Крим_4
Крим.Реалії
Краснокаменське озеро, Велика Ялта

Ще одна причина зникнення водойми — масове буріння свердловин в цьому регіоні, через що порушується плин підземних вод.

А от знамените рожеве озеро Сасик-Сиваш, розташоване між Євпаторією і Саками, зникло через видобуток піску, вважають кримські екологи.

"Багато хто говорить про використання озер в Криму для видобутку піску. І це також може бути суттєвим фактором в тому плані, що коли видобувається пісок, відбувається водозниження. Це означає, що під час видобутку піску водойма стає глибшою, вода опускається нижче і йде в грунт", — прокоментував голова Національного екологічного центру України Руслан Гаврилюк.

Озера, Крим_1
Крим.Реалії
Озеро Сасик-Сиваш
Озера, Крим_2
Крим.Реалії
Озеро Сасик-Сиваш

Голова Національного екологічного центру України попереджає, що ситуація у майбутньому покращуватися не буде, навпаки, вона лише погіршиться.

"Водна криза буде тільки посилюватися, і не варто очікувати, що цей рік був поганий, а далі все у нас буде окей. Ні, цього вже не буде, це однозначно", — сказав Руслан Гаврилюк.

Раніше віцепрем'єр-міністр України, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков сказав, що у Крим виник брак води через мілітаризацію Росією півострова, збільшення витрат на військові потреби, завезення додаткового населення з РФ.

Як відомо, від 7 вересня у Сімферополі і 39 населених пунктах Сімферопольського і Бахчисарайського районів почався третій, найсуворіший етап обмежень подачі води через посуху і обміління Аянського, Партизанського і Сімферопольського водосховищ. Питну воду зараз подають у спеціальні години вранці та ввечері.