Екологічна катастрофа в Криму: чим загрожують людському організму хімічні викиди із заводу "Титан"

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Саме хімзавод звинуватили у викиді хімічних речовин, які спричинили масове занедужання людей на півострові та материку.

Десять днів тому жителі окупованого кримського Армянська прокинулися в іншому місті. Навколо була імла, дихати було неможливо, все покрилося іржею, листя пожовкло. Було очевидно - щось сталося, але ніхто не зрозумів - що саме, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

"Я вранці йшла на роботу і мало не задихнулась. Друге - навіть вночі в квартирі чула кислоту. Вставала, одягала маску", - розповідає одна з місцевих жителів.

Фотогалерея Від заводу "Кримський титан" другий тиждень потерпають жителі Криму та Херсонщини (4 фото)

Останні 40 років в Армянську, який живе поряд із заводом "Кримський титан", усе було добре, але 2 тижні тому місто, що опинилося на окупованій частині України, накрило хімічною хмарою, клуби якої разом із вітром понесла далі на південь Кримського півострова.  

ВідеоМосква звинувачує Україну в екологічній катастрофі на півночі Криму

Майже у фільмі жаху опинилися люди на півдні Херсонщини і на півночі окупованого Криму. Кислотна хмара налетіла на кілька районів. Влада почала терміново вивозити звідти дітей. Російські пропагандисти в усьому звинувачують, звісно, Україну. У нас, натомість - на офіційному рівні - пролунала версія про російських військових, які проводили навчання неподалік відстійників хімічних заводів, і влучили в них. 

Москва звинувачує Україну в екологічній катастрофі на півночі Криму

Отруйне повітря дісталось і частини материкової України.

"Дує кислотою і вранці димка стоїть жахлива. Що нема чим дихати. Прям аж гіркота йде. На губах аж кислота відчувається. Нічого не можна взяти. Горло починає дерти, шлунок", - зазначає жителька села Преображенка, що на Херсонщині, Тетяна Іванова.

Тож не важко зрозуміти, що відчувають люди поблизу. Паніку в Армянську приїхав гасити так званий керівник анексованого Росією Криму Сергій Аксьонов. Звісно закликав місцевих не вірити своїм очам і  відчуттям. За його словами, загрози здоров’ю немає.  Зараз, на думку кримської влади, теж усе добре. Та кримчани бравурним постам влади у Фейсбуці відповідають не надто лояльно.

"Чітко і ясно заявляю: життю та здоров'ю громадян нічого загрожує", - написав на своїй сторінці Аксьонов, але місцеві жителі йому не вірять.

"Окислювалися всі метали, які є в квартирах і на вулиці: блендери, мікрохвильовки, сушарки для білизни ... Немає загрози життю і здоров'ю? Метали окислились! Що ж відбувається з людьми тоді?", - пише один із користувачів Facebook. "Батькові моєму розкажіть, у якого за ніч вся зелень опала і дах проржавів. І який блює третій день", - відповідає ще один.

Причиною хімічних викидів могло стати так зване кислотне озеро або відстійник кримського заводу "Титан".  Це підприємство, до речі, належить українському бізнесмену Дмитру Фірташу і спокійно працює в окупованому Криму.  Так от, цей завод виготовляє діоксид титану, який використовується в багатьох галузях господарства. Наприклад, у дитячих присипках. У цього заводу є відстійник, в якому відбувається нагромадження сірчанокислотних відходів, зокрема відпрацьованої сірчаної кислоти. Цей відстійник має постійно бути наповнений водою. Якщо концентрація води раптом починає зменшуватися, то в повітря летить сірчаний ангідрид.

"Сьогодні трошки краще дихається, але все одно ось першіння в горлі, очі сверблять. Саме таке ось воно. У мене, наприклад, тиск скаче постійно. Голова болить", - розповідає місцева жителька Антоніна Рощіна.

Про небезпеку для людського організму сірчаного ангідриду розповіла експерт у фармакології та токсикології, доктор медичних наук Наталія Костинська.

"Те, що хмари у вигляді іржі, через що листя ось такі, це, звичайно, пов'язано з сірчастим ангідридом, тому що він при взаємодії з водою утворює сірчану кислоту. І ця сірчана кислота - вона просто сиплеться на людей. Тому ці маски, які надягають, вони не рятують. Якщо вони навіть вологі - вона тут же з'єднується з газом, бо сірчистий ангідрид - це газ, і утворюється та сама сірчана кислота. Дихати сірчаною кислотою не можна, тому що це отрута", - розповіла вона.

За її словами, ця кислота в майбутньому може спричинити облисіння та погіршення зору.

"Ця сірчана кислота в подальшому викликає облисіння, погіршення зору, повільну токсичну дію і вже на 11 день отруйна дія діоксидів і солей більша, ніж в момент навіть випаду. Тому не випадково підняли шум не 25, 24 (серпня – ред.) коли це сталося, а пізніше. Люди стали почуватися гірше через 10 днів. Вони почали концентрувати ці отрути в своєму організмі", - підкреслила експерт.

Отрута однаковим чином діє на все живе і неживе. Люди в районі Армянська втратили весь урожай. Кажуть про мертву худобу та птахів. За ніч увесь метал моментально іржавіє. Тож попри гарні слова - з трьох найближчих до заводу районів  Криму евакуювали дітей.

Але 5 вересня вітер змінився і приніс усе в Херсонську область. Перші знедужали прикордонники, які й почали бити тривогу. А потім на погане самопочуття вже почали скаржитися жителі навколишніх сіл. Лабораторій було не потрібно - у городах і дворах одразу все пожовкло. Найтяжче хімічний вітер перенесли діти. Тож їх з уражених сіл почали організовано вивозити вглиб материка. Батьки лишаються в домівках.

"У двох дітей є ознаки, які можуть бути викликані чинником хімічного забруднення. Зразу кажу, що загрози для життя немає", -  повідомив директор Департаменту охорони здоров’я Херсонської обладміністрації Віктор Короленко.

Цей відстійник кримського заводу, як запевняє влада анексованого Криму, висох через перекриття Україною води в Північно-Кримському каналі.  Але воду Україна перекрила кілька років тому. Чому ніхто не зупинив завод, якщо він не міг працювати? А якщо міг - то куди поділася вода? Українські чиновники твердять, що останнім ударом по заводу стало потрапляння у відстійники снаряда під час навчальних стрільб російської армії. Тоді вода зникла остаточно. Хоча це тільки версія.

У селі Преображенка вдалося розшукати колишніх працівників заводу "Титан". Один з них відповідав за безпеку. Чоловік каже, що окупанти довгий час порушували технологію виробництва і Україна, яку звинувачують в тому, що вона начебто перекрила воду в Крим, тут взагалі ні до чого.

"Протягом трьох років скидалась гідролізна кислота в кислотовідстійник, а це повне порушення технології. Жодної води не вистачило б розбавити до нейтрального стану таку кількість кислоти", - розповідає екс-працівник заводу Олександр Іващенко.

У самому селі всі вулиці обробили содовим розчином. У магазині безкоштовно роздають медичні маски.  Школу і дитячий садок зачинили. Дітей вивезли до Скадовська.

ВідеоКолишні працівники "Титану" припустили, що могло стати причиною трагедії

Журналіст ТСН.Тижня уже кілька днів перебуває в селах Херсонщини поблизу адмінмежі з Кримом. І саме сьогодні він знайшов тих, хто знає, що сталося насправді на заводі "Титан" на території півострова. І це геть спростовує заяви окупантів, що начебто в екологічній катастрофі винна Україна.

Колишні працівники "Титану" припустили, що могло стати причиною трагедії

Та це вже не має значення, оскільки винних російський телевізор уже знайшов і це Україна, бо закрила канал. Мало того, Москва збирається використати аварію аби вимагати повернути на окуповану територію дніпровську воду.  Зараз ситуація стабілізувалася завдяки дощу, який випав у Криму. І трохи зменшив випари з відстійника.

Утім, лікар радить жителям навколишніх сіл залишити свої домівки доти,  поки ситуація цілком не стабілізується.

"Звичайно, евакуювати. Там все просякнуте цим", - запевняють медики.

Отрута в повітрі і найбільше, каже фахівець, потерпають легені. Але і їсти з городу просто так нічого не можна. Вона радить мінімум  2 години витримувати фрукти та овочі у воді.

Тим часом, завод, який явно треба було зупинити до аварії -  частково досі працює . Цілковиту зупинку запланували лише на 11 вересня. Але це не точна інформація. Бо, що важливіше зараз для окупантів - люди чи гроші від "Кримського титану" - запитання риторичне.

Сергій Гальченко

Залиште свій коментар

Вибір редакції