Екс-президент Чехії хоче бачити в НАТО Україну і Білорусь

Водночас чеський політолог переконаний, що вступ до НАТО включає не лише бажання окремих посадовців, але й демократичний устрій і реформу армії.

Однією з головних тем міжнародної конференції, присвяченій десятій річниці вступу Чехії в НАТО, є історична перспектива Альянсу, а значить, і його можливе розширення на схід, повідомляє Radio Praha.

Екс-президент Чехії Вацлав Гавел, за головування якого країна вступила в НАТО, переконаний, що склад альянсу повинен ґрунтуватися на загальних цінностях. Окрім того, має значення і географічне питання.

"На мій погляд, межі альянсу повинні співпадати з межами України і Білорусі з Росією. Це не говорить про те, що ми є чимось елітарним, закритим для інших. Навпаки, для підтримки добрих партнерських відносин потрібна визначеність. Розмиті межі завжди вели до конфліктів і навіть воєн".

На думку Вацлава, складно сказати, що буде через 10 років. "Але я б хотів, щоб диктатура в Білорусі і хаос на Україні стали минулими. Щоб ці країни вступили в НАТО, і щоб у Північноатлантичного альянсу були хороші відносини зі всіма частинами світу. Я також за створення нового блоку безпеки де-небудь на Кавказі, щоб Вірменія, Грузія і Азербайджан підтримували незалежність один одного. Було б чудово, щоб НАТО ніколи не вдавалося до сили. Але це мало реально".

Натомість політолог Йіржі Пехе переконаний, що Гавел висловив своє побажання, а не те, що НАТО може зробити насправді.

"Ухвалення держави до альянсу пов'язане з виконання жорстких критеріїв. До них відносяться демократичний устрій і реформа армії", - вважає політолог.

За даними опитування, проведеного Центром вивчення громадської думки, більшість чехів проти прийому в НАТО України і Грузії. За прийом в НАТО України висловилося 34%, проти 39%. За Грузію 28%, проти 43% чеських громадян.

"Причиною є побоювання, яким чином на розширення реагуватиме Росія. У випадку Грузії чехи побоюються, що через територіальних суперечок з Росією альянс буде втягнутий в конфлікт, над яким ми втратимо контроль", - розповідає автор опитування Ян Червінка.

З такою думкою згоден і політолог Йіржі Пехе. "НАТО засновано за принципом "один за всіх, і всі за одного". Це означає, що в разі нападу на одного, на допомогу повинні прийти всі інші", - вважає політолог.

За його словами, Україна і Грузія сприймаються більшістю чехів як нестабільні політичні режими.

Читайте також:

Огризко вірить, що Україна за рік-два отримає ПДЧ

США замінять ООН на НАТО

Інформаційна кампанія про НАТО в Україні провалилася

Польща радить якнайшвидше прийняти Україну у НАТО
 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: