Експерт: Україна програє від угоди з "Газпромом"

Україна багато втрачає внаслідок підписання нової угоди з російським "Газпромом".

Угода про принципи співробітництва у газовій сфері, укладена між НАК "Нафтогаз України" і "Газпромом" містить кілька пунктів, що невигідні України.

Газовий вентиль
УНІАН
Експерт вважає, що Україна багато втрачає за новою газовою угодою з Росією
Про це ТСН.ua сказав голова правління альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик, коментуючи положення угоди, оприлюдненої сьогодні сайтом тижневика "Дзеркало тижня".

За словами експерта, договір містить кілька позитивних моментів. "Позитив у тому, що хоч щось підписано. Зрозумілі стратегія і логіка розвитку подальших подій. Єдиним імпортером всього обсягу природного газу буде "Нафтогаз", ми остаточно закріплюємо те, що не буде тіньових посередників", - наголосив він.

В той же час, Боровик звернув увагу на кілька неоднозначних пунктів документа. Зокрема, на те, що "Нафтогаз" повинен буде сплатити свою заборгованість перед компанією RosUkrEnergo "Газпрому".

"Це не дуже гарно для України. Ми втрачаємо дивіденди, які мав би отримати "Нафтогаз" від RosUkrEnergo і "УкрГаз-Енерго"", - зазначив експерт. Він пояснив, що до цього "Нафтогаз" міг не сплачувати своїх боргів, адже не отримував належних йому прибутків від посередника. "Газпрому" ж борг доведеться віддавати.

Крім того, Боровик звернув увагу на невизначеність того, наскільки зросте ціна російського газу протягом найближчих років. "Йде загальна фраза, що сторони до 1 листопада підпишуть довгостроковий контракт на поставку газу. Говориться про те, що перехід буде поступовим, протягом 3 років. Але до якої ціни протягом 3 років буде цей перехід? Написані якісь наміри, але не конкретизовані в цифрах", - звернув він увагу.

Дуже негативною, за словами експерта, є домовленість зберегти нинішню ставку на транзит газу територією України. "Розмір транзитної ставки в контракті визначається на рівні 2008 року. Тобто, 1,6 долара за транспортування тисячі кубометрів на 100 кілометрів. Це – великий промах України. Ми чітко заявляємо, що ставка залишиться на рівні 2008 року, але не отримуємо чіткої ціни. Це втрата для України", - впевнений експерт.

В цілому він вважає, що угода скоріше негативно вплине на Україну, адже в ній зараз "більше невизначеності", ніж конкретних речей. "Ми не пішли шляхом, який пропонувався експертами, – підвищення до ринкових цін транзитної ставки і підвищення до ринкової ціни газу для України. На сьогоднішній день є відносно сприятлива кон'юнктура, у зв'язку зі зниженням ціни на нафту, для того, щоб домовитися про меншу ціну за газ. Хоча би 250-300 (доларів за тисячу кубометрів - ТСН.ua)", - зазначив Боровик.

Міллер-Дубина
УНІАН
А ось те, що "Газпром" і "Нафтогаз" таки домовилися про довгі стосунки, експерт вважає великим позитивом
"Побачимо що за ціна буде. Прогнозую, що вона буде біля 250 на наступний рік. При цьому ми не підвищуємо транзитну ставку. Тобто, втрачаємо. Ця угода несприятлива для України", - додав він.

Нагадаємо, зараз Україна отримує імпортний газ за ціною 179,5 долара за тисячу кубометрів.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: