Експерт: за погрозами Україні криються проблеми "Газпрому" і Кремля

Структура боргу України за газ залишається невідомою, відтак говорити про скорочення поставок з боку "Газпрому" зарано.

Як зауважив у коментарі TCH.ua керівник енергетичних програм Центру “Номос” Михайло Гончар, “якщо виплати все-таки будуть зроблені, то немає підстав для скорочення постачання газу”.

Нафтогаз
Де борги "Нафтогазу". а де RUE -важко розібрати
Експерт зазначив, що основна проблема полягає в тому, що “обсяги цих виплат сторонами сприймається по-різному: зараз Росія веде мову про 2,5 мільярди доларів, на які не погоджується українською стороною. А оскільки жодна зі сторін, ні російська, ні українська, не розкриває структуру заборгованості, що виникла у ланцюжку розрахунків за участю посередника RosUkrEnergo, тому не можна точно сказати, чи це арифметично зараховані всі борги, включно з боргами RosUkrEnergo “Газпрому”, чи це певна маніпуляція з метою створення психологічного тиску на українські сторону”.

Гончар наголошує, що постачання газу неможливо припинити, але можливо обмежити, адже такі варіанти в минулому практикувалися. “Більше того, очевидно, що в договорах про постачання газу, є відповідна стаття, що у випадку не розрахунку приблизно на 60-ий день сторона-постачальник має право частково обмежити постачання газу, але в даному випадку це не стосується “Газпрому”. Це стосується компанії RosUkrEnergo, тому тут ситуація є настільки непрозорою, що вона не дає можливості промоніторити виникнення в реальному масштабі заборгованості, трансформацію цієї заборгованості в борги і, відповідно, графік погашення боргів, що ї має RosUkrEnergo перед “Газпромом”.

Причиною проблеми, що виникла, наголошує експерт, є борги RosUkrEnergo перед “Газпромом”: “RosUkrEnergo отримує прибуток не тільки від газу, що реалізується через НАК “Нафтогаз” в Україні, але й має головні доходи від експорту газу в ЄС, а тому - можливість вчасно покривати свої борги. Але, звичайно, та частина надходжень, що отримуються від продажу газу в країни ЄС, очевидно, розприділяється непрозорим чином, очевидно, топ-менеджментом на політичними фігурами в Кремлі”.

"Нафтогаз України"
Архів
Яким є борг насправді, ніхто не знає
“Тому в умовах фінансової кризи виник конфлікт інтересів між власною кишенею газового топ-менеджменту в Росії і політичними фігурами, що стоять за ними, і корпоративними інтересами самої російської монополії. Відповідно, виник конфлікт, а якщо ситуація непрозора, то можна все списати на українську сторону і приписати додаткові борги”, - говорить Гончар.

Експерт звертає увагу, що “запобіжником є те, що надто інтенсивне використання “Газпромом” газової зброї і проти Білорусі, і проти України вже призвело до вкрай негативних наслідків для самої компанії у вигляді перспективи обмеження споживання російського газу з боку країн ЄС”.

“Тому якщо “Газпром” ще раз використає “газову дубину” у відносинах з Україною, то чим би він це не мотивував, на позитив це для нього в Брюсселі не зіграє”, - підсумовує Гончар.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: