Експерти: українська молодь готова обміняти свободу і совість на масло

Експерти стверджують, що молоді українці зараз готові поступитися своєю совістю і свободою заради матеріальних благ.

За 20 останніх років питання виховання свободи сильно підупало. В українському суспільстві, зокрема, в середовищі української молоді, зараз є величезна готовність до колаборації, тобто згода поступатися своєю совістю і свободою.

Про це 18 вересня, у Львові під час круглого столу "Свобода як внутрішня необхідність" заявив головний редактор культурологічного часопису "Ї" Тарас Возняк.

На тому ж заході історик, професор Львівського національного університету ім. І. Франка Ярослав Грицак заявив, що втеча від свободи сталася всюди, якщо порівнювати з 1989-1991 роками. Українці і росіяни в той час дуже хотіли свободи, але вони плутали її з поняттям європейських стандартів життя.

"Вони вважали, що чим більше буде свободи, тим товстішим буде масло на цьому хлібі. За перші 10-15 років виявилось, що свобода не мажеться на хліб. Навпаки, чим більше свободи, тим масло стає проблематичніше", – зазначив Грицак.

Тому, за його словами, почався процес втечі від свободи. При чому в Росії це сталося дуже швидко – в 1990-ті роки. В Україні, на щастя, це тягнулося дуже довго. Історик пояснив це тим, що Україна, на відміну від Росії, більше поділена, і нею дуже важко комусь одноосібно управляти.

Ярослав Грицак зазначив, що зараз, говорячи про утиски свободи, часто скаржаться на "погане покоління, поганого Табачника, брак моральних авторитетів чи брак опозиції". Історик погодився, що ці скарги мають підстави, але звернув увагу, що в Україні немає скарг на самих себе.

"Мені здається, що цієї саморефлексії зараз бракує. Тому що є велика спокуса сказати, що в нас поганий Янукович чи поганий Табачник. Сказати, що вони погані, дуже просто, але це і так очевидно", – сказав Грицак і закликав ставитися до себе самокритично.

На його думку, цілий світ зараз готовий жертвувати свободою, певними цінностями заради безпеки. "Щось є неправильно з нашим світом взагалі. Оце те, про що ми повинні дискутувати", – зазначив Грицак.

Він висловив думку, що Україна зараз перетворюється радше в напіввільну країну, і додав, що для відчуття свободи в українському суспільстві бракує зв'язок – таких, як довіра, релігія, національна ідея, культура.

Читайте також:

У ПАРЄ занепокоєні обмеженням демократичних свобод в Україні

Ющенко: Україні бути, якщо у всіх буде свобода

Азаров розповів, як Ющенко і Тимошенко зруйнували імідж незалежної України

Редакторів ЗМІ зобов'язали звітувати про зміну політичної орієнтації

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: