Епідемія цигарок: чому серед молоді побільшало курців та скільки українців помирають щодня через куріння

Епідемія цигарок: чому серед молоді побільшало курців та скільки українців помирають щодня через куріння

Фото: Pexels

За обсягом диму, який потрапляє у легені, одна година куріння кальяну дорівнює ста цигаркам.

Курить кожен третій українець. Це дані нового дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Особливо невтішні результати серед молоді. Втрата інтересу до цигарок, яку відзначали п’ять-десять років тому, зійшла нанівець із появою електронних пристроїв і модою на кальяни. 

Про це йдеться 19 листопада у сюжеті ТСН.19:30.

У країнах, де з курінням борються найактивніше, цигарки мають інший вигляд, ніж в Україні: болотна обкладинка, страшні кадри, жодної різниці між брендами.

Тютюнове лобі в Україні досі найсильніше в Європі. За останні п’ять років лише кількість молоді, що курить, зросла більш ніж на 10%.

"Для тютюнових компаній важливо шукати заміну курцям, які помирають. Вони зацікавлені в тому, щоб молодь курила. Якщо діти не будуть починати курити, то тютюнові компанії втрачатимуть споживачів", — каже директорка ГО "Життя" Лілія Оліфер.

Про це у рекламі не розкажуть. Нікотин Всесвітня організація охорони здоров’я вважає наркотиком і ставить одразу після героїну і кокаїну за ступенем звикання. Окрім того, що вбиває коня, цигарка містить ще й 250 токсинів, 70 з яких викликають онкологію. Бонусом ідуть астма, інфаркти, інсульти, безпліддя та імпотенція, пародонтоз і катаракта.

Епідемія куріння: чому тютюновим компаніям вигідно, аби молодь курила

Епідемія куріння: чому тютюновим компаніям вигідно, аби молодь курила

"Отрутохімікати, які використовуються для вбивства мишей і щурів, (є у сигаретах. — Ред.)", — говорить онколог Антон Шкіряк.

Він щодня бачить результати куріння на знімках пацієнтів.

"Моєму наймолодшому пацієнту, в якого виявили рак легень, було 20 років. Він курив із шести чи семи років, коли пас корів. Кожен, хто курить, потенційно є пацієнтом онколога. Ми спостерігали пухлини носоглотки з проростанням в основу черепа молодих українців, які в житті не скурили звичайної цигарки – лише кальян. Немає маленького зла", — говорить онколог.  

За обсягом диму, який потрапляє у легені, одна година куріння кальяну дорівнює ста цигаркам.

Мешканців одного з будинків кальян вигнав з хати. Дим із закладу, який закрився через карантин, протягом 5 років підіймався аж до верхніх поверхів. Сусіди тікали до родичів і друзів. На вікні кальянної залишилася обов’язкова за законом позначка "Тут не курять". Як саме знизу не курили — демонструють мешканці квартири на другому поверсі. Навіть через пів року речі і досі специфічно пахнуть. Від пасивного куріння страждав увесь будинок.

За даними ВООЗ, дві третини курців помирають передчасно. На рік цигарки вбивають 85 тисяч українців або 230 людей щодня. 

Для тих, кого не лякає шкода здоров’ю і втрачені десять років життя, є й фінансовий аргумент. Через підвищення акцизів, за ціну 30 цигарок десять років тому сьогодні можна придбати три. А у 2025 році залишиться одна. Сто гривень за пачку — чим не привід кинути курити.

Повʼязані теми:

Наступна публікація