Тим часом столична влада вже звернулася до відповідних органів, які мають перевірити стрімке підвищення цін на готелі.
Фінал Ліги чемпіонів, котрий прийматиме українська столиця, уже наробив галасу в ЗМІ подіями, зовсім не пов’язаними власне із футболом. Спочатку глава ФФУ Андрій Павелко вирішив привезти головний трофей турніру до дніпровської церкви, потім столичні готелі підняли ціни у сто разів.
Оказія із наддорогими помешканнями здивувала як іноземних вболівальників, так і місцеве населення - кияни різко негативно відреагували на підвищення вартості.
Ліверпульські фанати навіть вирішили звернутися до УЄФА, щоб ті повпливали на вартість житла. "Більшість з нас – робочий клас, а не мільйонери", - обурилися вони.
Цю тему одразу підхопили і британські ЗМІ. У тамтешніх жовтих медіа раніше згадували українських "неонацистів", які кілька разів нападали на британських фанів. Тепер і власники київських готелів доповнили образ "привітної столиці".
Рятувати репутацію міста взялися самі кияни, запропонувавши безкоштовно свої помешкання фанатам європейських клубів. У Facebook під тегом #FreeKyivCouch4Fans користувачі соцмережі розміщують оголошення з описом умов – хтось готовий надати кімнату на Позняках, хтось пропонує зупинитися за 10 хвилин пішки від "Олімпійського". З охочих залишитися на ніч у Києві вони не братимуть грошей, лише просять підтвердити намір відвідати матч фотографією квитка на фінал.
Крім того, у Facebook було створено кілька груп для легшого пошуку безкоштовних помешкань. Віктор Килимар, організатор одного із таких онлайн-майданчиків - Kyiv FREE couch for football fans 26/05/18 – пояснив свою ініціативу бажанням показати місто з найкращого боку. Як і тисячі інших жителів столиці, він був вражений "дикістю" з боку готелів.
Він розповів ТСН.ua, що на сторінці групи вже з’явилося близько 3 тисяч повідомлень, в яких люди або пропонують свої помешкання або ж навпаки – просять їх прийняти у Києві. Сотні оголошень знайшли своїх адресатів. Віктор зазначив, що наразі важко простежити, скільки саме було "заброньовано" квартир чи будинків, оскільки після успішних домовленостей деякі користувачі одразу ж видаляли свої оголошення.
Організація процесу почалася зі збору 10-15 людей, які були готові розділити своє помешкання з фанатами 26 травня. Віктор каже, що певних сподівань на результат він не мав, однак хотів допомогти бодай десятку футбольних туристів. Зрештою, повідомлення про цю групу були розміщені у фанатських групах "Реала" та "Ліверпуля". Після цього почали "падати" заявки. Далі інформація про Kyiv FREE couch потрапила до ЗМІ – про ініціативу жителя Києва написали британські та іспанські медіа, також з ним зв’язалося і BBC Radio.
Сам він з братом прийматиме гостей з англійського міста. Запевняє, що упереджень щодо фанів не має, тож не остерігається хуліганської поведінки.
"Дорогий переліт, дорогий квиток – це не всі можуть собі забезпечити. Поїде не категорія маргінальних вболівальників. Фани житимуть тут безкоштовно: вони не знімають квартиру, а ділять приміщення з господарем, тож фактично живуть під наглядом. Це не просто проживання, це ще й прогулянки містом, можливість його побачити", - пояснює Віктор.
За допомогою до учасників Kyiv FREE couch звертаються фани з усіх куточків світу, не лише громадяни Іспанії та Британії та інших європейських країн. Гру збираються відвідати, наприклад, гості з Індії й Таїланду. Чимало з них не стримують захоплення киянами, які вирішили допомогти.
"Вважаю, що кожен фанат "Ліверпуля" має привезти часточку Ліверпуля нашим київським хостам. Який прекрасний жест людяності! Благослови вас всіх Бог", - написав користувач Стефан Стефтон.
Запросили до себе пожити пару з дітьми й ведуча ТСН. Ранок Марічка Падалко та її чоловік, нардеп Єгор Соболєв – вони очікують на вихованих вболівальників "Ліверпуля", також готові забрати їх з аеропорту.
Уболівальників "Реала" готовий розмістити у себе міністр інформаційної політики Юрій Стець.
#FreeKyivCouch4Fans Dear Guests of Champions League Final! We’d like to invite family of fans to stay in our apartment...
Posted by Юрій Стець on Sunday, May 6, 2018
Група у Facebook водночас стала осередком для отримання рекомендацій щодо пересування містом, екскурсійних турів, цікавих місць для відвідування й придбання сувенірів. Деякі з туристів збираються з’їздити і до Чорнобиля - розпитують про організацію поїздок до Прип’яті. А хтось уже збирає фанатські зустрічі для спільного фото, співання футбольних гімнів та келиха якогось напою.
Тим часом столична влада відреагувала на завищення цін у готелях після резонансу в медіа та соцмережах. Так, начальник Управління туризму та промоцій КМДА Антон Тараненко повідомив, що до Держфіскальної служби Києва та інших структур було відправлено листи з проханням перевірити заклади розміщення, які виставили надвеликі ціни на житло під час проведення фіналу Ліги чемпіонів. Готелі промоніторить й Антимонопольний комітет, хоча наразі в установі кажуть, що інформації замало для відкриття справи.
Кияни розмістять туристів у себе вдома Після моєї публікації про «неймовірні ціни» на апартаменти в Києві, зробили наступне : 1. Вчьора ми відправили листа на ДФС Києва та інши статури які мають інструменти впливу з проханням перевірити заклади розміщення, які пропонують надвеликі цін на житло під час проведення ЛЧ. Мова йде про сплату туристичного збору; 2. Зайшла цікава пропозиція від Oleksiy Malytskyy всім киянам , що можуть і хочуть розмістити в себе туристів - зареєструватися наприклад на https://airbnb.com й здати свою кімнати за невеличкі грощі (20-30€ за кімнату), тим самим створити конкуренцію не зовсім добросовісним підприємцям; 3. Розмістити безкоштовно в себе вдома туристів . Вже є відповідна група - Примем в гости безоплатно болельщика на финал Лиги Чемпионов., долучайтесь; 4. Створити кемпінг на Трухановому острові ( вже є 100 заявок на ночівлю в такому форматі ). Зараз ми над цим працюємо; 5. Домовились зустрітися з представниками апартаментів , вже на наступному тижні. Тож гадаю наша з вами соціальна активність зможе змінити ситуацію. Дякую всім небайдужим.
Posted by Anton Taranenko on Saturday, May 5, 2018
У КМДА, крім того, роздумують про створення кемпінгу. Як відомо, такий варіант проживання був досить популярним серед шведських фанатів під час проведення Євро-2012. За словами Тараненка, вже є 120 заявок на ночівлю в подібному форматі.
У коментарі ТСН.ua він повідомив, що кемпінг може бути створений на території Труханового парку або екстрим-парку. Наразі у КМДА підшуковують компанію-оператора, яка зможе це втілити.
Як підготувалося місто до зустрічі фанатів
Кожен вболівальник зможе отримати безкоштовні мапи та інформаційні брошури у туристичних центрах, починаючи від аеропортів, закінчуючи інформаційними центрами у самому місті. Крім того, у цих осередках можна буде придбати і сувеніри – як власне українські, так і офіційні Ліги чемпіонів.
Допомагати фанам також будуть волонтери.
Мер Києва Віталій Кличко попросив киян менше користуватися власними автівками 26 травня, також цього дня буде подовжено роботу громадського транспорту на три години. Крім того, збільшиться і кількість рухомого складу.
У 1,5-кілометровій зоні навколо НСК "Олімпійський" рух транспорту буде обмежено або взагалі заборонено.
Столичні вулиці в ніч проти 27 травня збираються освітлювати на повну потужність, щоб не створювати незручностей для пересування містом.
В місцях скупчення фанатів встановлять 400 туалетів - не лише в точках збору туристів, а й біля історичних місць. Від гостей очікують "дотримання культури".
24 травня розпочнеться "Фестиваль чемпіонів" на Хрещатику. Можна буде сфотографуватися з кубками Ліги чемпіонів УЄФА та Ліги чемпіонів УЄФА серед жінок. Тут проводитимуться музичні та спонсорські заходи.
За словами Антона Тараненка, серед тематичних акцій у КМДА підготували конкурс селфі – потрібно буде зробити фото на тлі туристичних локацій, а потім розмістити з певним хештегом у Facebook чи Instagram. Серед учасників розіграють м’яч з автографами фіналістів Ліги чемпіонів.
У КМДА також розповіли, що студенти географічного факультету Київського національного університету Шевченка проводитимуть до 27 травня безкоштовні екскурсії історичними місцями Києва. Маршрути будуть розпочинатися від туристично-інформаційних центрів TourInfo.
Фанати клубів вже визначилися із місцями збору – "вершкові" вибрали своїм осередком площу перед "Палацом Україна", а мерсисайдці – парк Шевченка. Саме до цих локацій частину вболівальників підвозитимуть із двох київських аеропортів.
Звідси вони проведуть свої марші до спортивної арени, де о 21:45 розпочнеться фінальний матч між двома найсильнішими клубами Європи сезону 2017-2018.
Аліна Денисенко