Фірташа зроблять винним у аварії на туркменському газопроводі

Скорочення постачання туркменського газу в Росію вигідне "Газпрому", але він не збирається брати на себе провину за вибух на газопроводі, яким цей газ постачався.

Винним у аварії на туркменському газопроводі може стати RosUkrEnergo через те, що вона не інвестувала в модернізацію газопроводу, як було обіцяно.

Нагадаємо, аварія трапилася в ніч на 9 квітня: на 487-му кілометрі газопроводу Давлетбат — Даріялик (Туркменистан) стався розрив труби із загорянням. "Газпром" повідомив, що транспортування туркменського газу до Росії припинилося, туркменська сторона вивчає можливості ліквідації аварії, а також постачання газу через інші частини газопроводу Середня Азія — Центр. А МЗС Туркменистану звинуватив у аварії "Газпром експорт": без попереднього повідомлення туркменської сторони він різко понизив відбір газу, що і стало причиною аварії.

Проте виконавчий директор "Газпром експорту" Ілля Кочеврін заявив, що компанія своєчасно повідомила Туркменію про скорочення об'ємів відбору газу і її дії не могли стати причиною аварії. На захист "Газпром експорту" виступив директор Інституту проблем нафти і газу РАН Анатолій Дмітрієвський. Він заявив, що з території Росії створити аварійну ситуацію в Туркменії практично неможливо. Ця аварія знаходиться в зоні відповідальності туркменської диспетчерської служби, впевнений експерт. На його думку, причиною вибуху могла стати зношеність газотранспортної системи, якій вже близько 40 років, або дії диспетчерів Туркменистану.

Туркменське МЗС не забарилося з відповіддю. "Лист компанії “Газпром експорт”, який надійшов туркменській стороні до кінця дня 7 квітня, не може розглядатися як попереднє повідомлення, оскільки вже 8 квітня об 11 годині ранку почалося різке скорочення об'ємів отримуваного російською компанією газу", — йдеться у заяві. Оповістити про зниження об'ємів прокачування "Газпром" повинен був мінімум за тиждень. А Дмітрієвського туркменський МЗС звинуватив в некомпетентності і заявив, що газопроводи в республіці постійно ремонтуються і модернізуються.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров спробував усіх заспокоїти: "Нікому не подобається, коли відбуваються технологічні аварії на газопроводі. Зрозуміло, що це викликає такі емоції".

"Навряд чи російська сторона винна в аварії", — говорить аналітик East European Gas Analysis Михайло Корчемкін, — "проте очевидно, що Росії зараз туркменський газ не потрібний".

За його словами, від реекспорту цього газу "Газпром" нічого не отримує. А замінивши його при постачаннях в Україну на свій власний (при нинішньому спаді споживання це неважко), монополія заробляла б у день 5 млн доларів, ще стільки ж отримував би федеральний бюджет. На думку експерта, підсумком цього інциденту може стати перегляд умов російсько-туркменського контракту у бік скорочення постачань (зараз це 50 млн т в рік). Ще один можливий підсумок — приєднання Туркменистану до проекту Nabucco на саміті його учасників 7 травня.

Менеджер групи "Газпром" вважає, що крайнім в цій ситуації може опинитися трейдер RosUkrEnergo (RUE, до 2009 року купувала середньоазіатський газ у "Газпром експорту" для постачань в Україну). Трейдер повинен був інвестувати частину прибутків у модернізацію газопроводів в Туркменистані, розповідає співбесідник. За три з половиною роки (з липня 2004 по грудень 2007 року) чистий прибуток RUE склав 2,34 млрд доларів, але майже весь був виплачений у вигляді дивідендів. По 50% RUE у "Газпрому" і швейцарської Centragas Holding (90% останньої — у Group DF Дмитра Фірташа).

У нинішній ситуації "нежиттєздатне RUE" навіть вигідно зробити винуватцем, погоджується джерело, близьке до швейцарської фірми. Але дивіденди компанії виплачувалися за рішенням акціонерів, у тому числі "Газпрому", відзначає співробітник RUE. Офіційний представник трейдера відмовився від коментарів.

Читайте також:

Туркменія звинуватила "Газпром" у підриві газогону

У Туркменії вибухнув газогін. Росія тимчасово залишилася без газу

Суд визнав законним розмитнення "Нафтогазом" газу Фірташа

"Газпром" хоче оштрафувати Україну на 530 млн. доларів

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: