Фура смерті. Чому сотні овець помирали без їжі та води у задушливій автівці в порту

Дата публікації
Перегляди
6256
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Фура смерті. Чому сотні овець помирали без їжі та води у задушливій автівці в порту

Фото: УНІАН

54 тварини не вижили, а всі втратили приплід.

Трагедія в порту Одеської області із вівцями, яких три тижні тримали у вантажівці, свідчить про те, що люди самі можуть змінювати країну і змусити чиновників діяти, якими б папірцями вони не прикривали свій злочин.

Мільйони українців змогли побачити "бездушну чиновницьку машину", як йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень, коли тварин тримали без їжі і пиття у закритому фургоні в три яруси.

Розвантаження фури смерті – видовище не для слабкодухих. Сморід був довкола такий, що зле стало навіть звиклим до всього працівникам утильзаводу. Ще недавно статні породисті тварини виглядають як тіні. Деякі кульгають, інші взагалі не тримаються на ногах.

Після розвантаження фури ветеринари оголошують - 54 трупи. Утім, за документами вони давно померли всі. Залізобетонна бюрократична машина не передбачила для них жодного шансу на виживання. 300 ягничок романівської породи власниця везла поромом до Туреччини на розплід. Жінка отримала всі дозволи і численні узгодження. Тварин витримали на карантині і вакцинували, але покупець за товаром не з'явився і отару повернули до України. 

Мовляв, хоч вівці і їхали здорові, але в Туреччині могли заразитися чимось екзотичним, тому їх мають вбити. Але ніхто в страшному сні не міг уявити собі, як це буде. Для утилізації потрібно мати офіційне рішення, яке не видавали. Фуру з тваринами тим часом запроторили подалі від очей в один із терміналів Чорноморського порту. Весь цей час власниця овець жила у кабіні фури і годувала їх чим могла - збирала у терміналі траву, ламала гілки, обривала виноградну лозу. Їжі було мало, нагодувати можна було лише тих ягниць, що тулилися до щілин. Напували їх зі шлангу, поливаючи фуру водою, але було замало. Повноцінно вгамувати спрагу у такий спосіб тварини не могли, тому вівці стали конати в муках одна за одною. До того ж більшість племінних  ягничок вже були кітні на ранніх термінах. Жодна приплід не зберегла.

Волонтери дізналися про бідолашних овець, коли порт затягнуло нестерпним смородом. Чотири дні і чотири ночі зоозахисники та волонтери чатували біля фури з мертвими та напівживими вівцями, аби врятувати живих. Вони підгодовували, напували, дзвонили у всі інстанції. Активісти двічі перекривали дорогу, а потім усю ніч блокували фуру, яку чиновники потай вночі намагалися відвезти до Вінниці та утилізувати усю отару без розбору і мертвих, і живих.

"За Митним кодексом не можна цей вантаж розділити на дві частини без митного оформлення. Остаточне оформлення можливо тільки за місцем утильзаводу", - повідомив Віталій Стокіч, провідний лікар ветеринарної медицини Державної служби ветеринарного санітарного контролю на державному кордоні та транспорті.

"Ввозити їх не можна було, в тому числі, вигружати на території порту. Ми не можемо поставити їх на карантин, бо це не передбачено законодавством. Цей вантаж підлягає утилізації", - сказав Олег Яковлєв, заступник начальника Одеської регіональної служби держветсанконтролю на кордоні та транспорті.

Два тижні ветеринари категорично забороняли вивозити овець за межі порту – потенційно небезпечно. Коли з вантажівки вже текли відходи та трупна отрута – раптом дозвіл на транспортування небезпечного вантажу з'явився. Відкрита фура поїхала Україною.

Володимир Кустуров, начальник Держпродспоживслужби в Одеській області, заявив, що країною розповсюджуються дуже небезпечні інфекції. Півшляху овечий вантаж подолав у суцільній темряві. Тепер у Держпродспоживслужбі виправдовуються - якби тварини справді були заражені, то померли б усі.

Чому не помістили тварин на карантин з їжею, щоб перевірити, чи вони здорові або принаймні не умертвили гуманно, без мук? Виявляється - відсутня інфраструктура. Закон передбачає наявність прикордонних інспекційних постів, але ця норма закону не реалізована через відсутність бюджетного фінансування. Волонтери розповідають про машини з мертвою худобою, яку вивозять з портів та спалюють просто неба в околицях міст та моторошну історію про півсотні корів, які помирали у розжареному закритому металевому контейнері. Для чиновників - це не живі істоти, а вантаж.

Відповідальний чиновник зізнається - про один такий випадок служба знала. Також вони знали, що живий вантаж перманентно потерпає перед в'їздом-виїздом, але, мовляв, були безсилими. "Поки вантажівки чекають на митне оформлення, завантаження на пором, ті умови, в яких вони перебувають, неприйнятні... Ми це розуміємо. Для цього треба спорудити прикордонний інспекційний пост, де можна було б утримувати тварин, поки шо такого посту там немає", - розповідають чиновники. 

Є багато інструкцій, довідок та узгоджень, а також ціла армія чиновників, яка посилається на закон. Зараз його букву як абсурдну намагаються обійти кілька затятих одеських волонтерок, які не спали вже п'ять ночей. Активісти супроводжували овечий вантаж на Вінничину, де тепер вони намагаються не дати спалити  ягничок, які вижили в пекельних умовах - збирають гроші, щоб оплатити незалежних експертів, які б визначили стан тварин. "Ми готові взяти на себе цих тварин. Готові за свій рахунок оплатити фуру і забрати цих тварин назад до Одеси. За четверо діб ці вівці для одеситів, напевно, стали десь рідними", - зазначила Вікторія Козаченко, зоозахисник "Animal SOS Одеса”.

Понад півсотні неживих і кілька сотень мертвонароджених. Серед кволих теж одужають не всі. Хтось має за це відповісти. От тільки хто? Поліція розпочала два кримінальні провадження – за порушення ветеринарних правил та жорстоке поводження з тваринами. Фігурантів по жодній із справ ще немає.

Знайти винних: хто відповість за смерть овець, "замурованих" у фурі в порту під Одесою

Знайти винних: хто відповість за смерть овець, "замурованих" у фурі в порту під Одесою

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
6256
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація