"Газпром" не погодився переписувати контракт з "Нафтогазом"

Переговори щодо зменшення поставок газу в червні пройшли безрезультатно. "Газпром" обіцяє не застосовувати штрафів, але не підкріплює свої слова на папері.

Переговори між представниками "Нафтогазу України" і "Газпрому", присвячені зміні умов контракту на 2009 рік, закінчилися безрезультатно.

Керівництво "Нафтогазу" приїжджало в Москву домовлятися про зменшення поставок в червні з 2,5 мільярда кубометрів до 1,1 мільярдів кубометрів.

Про це повідомив перший заступник глави Секретаріату президента Олександр Шлапак.

"Наші російські колеги не дали нам відповіді так, чи ні", - сказав він журналістам.

Представник Секретаріату уточнив, що 1,1 млрд. куб. м відповідає обсягу поточного споживання, без закачування газу в підземні сховища.

Шлапак підкреслив, що питання можливих штрафних санкцій за недобір газу все ще підлягає врегулюванню.

"Це благородно і правильно з боку російських партнерів (не застосовувати штрафи), але чомусь немає бажання у росіян написати це на папері і зафіксувати", - пояснив він.

Перший заступник глави Секретаріату нагадав, що згідно з підписаними у січні угодами на постачання газу до 2019 року російська сторона може в будь-який момент обґрунтовано підняти питання штрафів, які за перше півріччя можуть скласти 40 млрд. грн.

На його думку, збереження поточної ситуації зі штрафними санкціями робить можливою у перспективі постановку Росією питання щодо приватизації газотранспортної системи України, тому що російська сторона буде мати відповідні підстави.

При цьому Шлапак поставив під сумнів доцільність України за свій рахунок формувати запаси газу в ПГС, необхідні для забезпечення транзиту.

"Якщо українські газові сховища потрібні, щоб працювати на український ринок з метою забезпечення осінньо-зимового періоду, а це приблизно 12-13 млрд. куб. м, то ми за це заплатимо. Але чому ми повинні тримати 30 млрд. куб. м газу, щоб забезпечити транзитну функцію за свій власний рахунок? Це дуже велике питання", - сказав він.

Представник Секретаріату зазначив, що діючий тариф транзиту 1,7 дол. за 1 тис. куб. м на 100 км не дозволяє Україні виконувати транзитну функцію, тому його необхідно збільшити.

В цілому Шлапак підкреслив, що виконати діючі контракти на неможливо.

Він нагадав, що вже в травні "Нафтогаз" зміг розрахуватися тільки за рахунок емісії Нацбанку та збільшення свого боргу ще на 3,8 млрд. грн., при цьому загальний дефіцит фінансування НАК до кінця року оцінюється в 27,3 млрд. грн.

За його словами, збереження такої ситуації може призвести до перенесення боргу компанії на державу, що ускладнить вирішення завдання розрахунків країни за своїми зовнішніми зобов'язанням.

Крім того, додав представник Секретаріату, подальше використання емісійної схеми потребуватиме додаткових консультацій з Міжнародним валютним фондом, оскільки можуть бути порушені відповідні монетарні орієнтири.

Вирішенням проблеми "сніжного кома газових боргів", на переконання Шлапака, є перегляд газових угод з російськими партнерами.

За словами прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко, "Нафтогаз" попросив кредит на оплату газу у європейських банків і чекає їх рішення. А 18 червня повідомлялося, що допомогти Україні можуть приватні європейські компанії.

На початку червня в "Газпромі" відзначали, що Україна значно понизила відбір газу з експортної труби, що може свідчити про припинення закачування палива в підземні газові сховища (ПГС). Газ в ПГС потрібен для того, щоб забезпечувати безперебійний транзит палива в опалювальний сезон.

18-19 червня в Європі проходить саміт ЄС, однією з тем якого стала ситуація з поставками газу. "Нафтогаз" запропонував європейцям два варіанти рішення проблеми.

Перший варіант полягає у виділенні кредиту в 4,2 мільярди доларів, другий - в оплаті європейськими компаніями російського газу авансом і зберіганні його на території України. Який з цих варіантів вибрали європейці, поки невідомо.

Читайте також:

Продовження "газової війни" очікується в липні

Україна впевнена, що Європа дасть їй кредит на газ

Європа готується до чергової газової кризи

"Газпром" вимагає від Білорусі повернення боргів
 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: