Герман вимагає у США повернути українське золото

В Америку вивезли колекцію пам'яток трипільської культури "Платар" і досі не повернули. Адміністрація президента занепокоєна.

Заступник голови адміністрації президента Ганна Герман повідомила, що колекція пам'яток трипільської культури "Платар" не повернулася з США в Україну. За словами пані Герман, експонати, вивезені на виставку в Америку 19 жовтня, повинні були повернутися в Україну 19 грудня. Тим часом організатори виставки стверджують, що контракт з українською стороною розрахований до 2012 року, пише "Комерсант-Україна".

"Сьогодні я отримала офіційну довідку про те, що колекція, яка 19 грудня повинна була повернутися в Україну, не повернулася, - розповіла пані Герман .- Були спроби продовжити термін її перебування за кордоном, але, коли визначалися дати, ніхто не говорив про те, що він може затягнутися. Таку колекцію було ризиковано випускати, і я категорично проти продовження термінів ".

Колекція "Платар", створення якої почалося в 1991 році, об'єднала у своїй назві початкові частини прізвищ її творців - засновника ЗАТ "Петроімпекс" Сергія Платонова, який помер у лютому 2005 року, і голови ради директорів корпорації "Індустріальний союз Донбасу" Сергія Тарути. У ній налічується близько 10 тис. предметів, переважно пам'яток трипільської культури, греко-скіфського періоду і Київської Русі.

Присутній на засіданні гуманітарної ради меценат, директор Навчально-наукового інституту заочного та дистанційного навчання Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій Ігор Воронов висловив побоювання, що колекція "Платар" може взагалі не повернутися в Україну, і зажадав від членів ради "вжити заходів".

"Найстрашніше, що ці збори вивозяться під егідою держави", - сказав пан Воронов.

Як повідомив міністр культури Михайло Кулиняк, відомство вже направило лист власникам колекції з проханням роз'яснити ситуацію, що склалася. "Не думаю, що вони зможуть залишити колекцію за кордоном: угода передбачає її обов'язкове повернення в Україну".

Один із власників колекції "Платар" Сергій Тарута коментарів поки не давав. Як стало відомо, організацією виставок предметів з колекції "Платар" у США займається Фонд підтримки міжнародного мистецтва та освіти, що спеціалізується на творах мистецтва з країн колишнього СРСР. Як пояснив директор фонду Грег Гурофф, зараз експонати "Платар" у рамках проекту "Слава Україні: золоті скарби і зниклі цивілізації" виставляються у Вашингтоні разом з колекцією ікон з Києво-Печерської лаври. Після цього в лютому 2011 року вони будуть демонструватися в художньому музеї Joslyn в Омасі (штат Небраска), в травні 2011 року - в Музеї природничих наук Х'юстона (Техас), а у вересні вирушать до Музею російського мистецтва в Міннеаполісі (Міннесота). За словами пана Гуроффа, контракт фонду з цими музеями та українськими власниками експонатів був узгоджений з Міністерством культури.

"У ньому була умова про попередню виставку колекції у Вашингтоні з жовтня, тому Мінкульт видав тимчасовий дозвіл на вивезення цінностей (до 19 декабря.-ред). Це звучить нерозумно, так як сам контракт розрахований до 2012 року", - розповів пан Гурофф.

Він також повідомив, що однією з умов контракту було звернення фонду за гарантіями до уряду США, який вже схвалив угоду: "За американським законодавством ми зобов'язані повернути експонати виставки до Києва. Ця виставка - прекрасна реклама історії та культури України, і, якщо трапиться скандал , українській стороні буде дуже складно робити будь-що в США".

Читайте також:

На Черкащині розкопали трипільський мегаполіс

На затонулому візантійському судні біля Криму знайшли цінні артефакти

Під Києвом існує ціле підземне місто

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: