Голова Мюнхенської конференції порадив "не сприймати так жахливо серйозно" запропонований план Україні

Дата публікації
Голова Мюнхенської конференції порадив "не сприймати так жахливо серйозно" запропонований план Україні

Associated Press

Німецькі дипломати обурені деякими діями колег.

Чи не зарано всі почали заспокоюватись - запитав президент Зеленський учасників конференції з безпеки у Мюнхені. Це щорічне зібрання проводять в Німеччині ще з 1962 року і об’єднує воно абсолютно протилежні політичні режими: заради пошуку спільних відповідей, йдеться в ТСН.Тиждень.

На конференції 2017 року головною загрозою Європи було визнано - Росію. Сполучені Штати наполягали на збільшенні оборонних бюджетів країн НАТО: натомість гарантуючи безпеку для Європи. І от пройшло три роки. І безпекова зустріч почалася скандалом з першого дня, бо її учасникам - запропонували план припинення війни на Донбасі, написаний з участю тієї ж Росії і в її інтересах.

Згадок про російську агресію у плані уникають. Натомість пропонують Україні відновити співпрацю з Росією без повернення Криму. А ще подумати над своєю ідентичністю, не самим, а з сусідами. Тобто Росія, Угорщина мають сісти з нами за один стіл і розказати, ким українці є насправді.

Авторами документа стали міжнародні організації разом із росіянами, а саме Російською радою з міжнародних справ. Є серед авторів і три українських експерти. Серед підписантів паперу колишні європейські та американські посадовці, а ще - голова форуму Вольфганг Ішингер та колишній міністр оборони Росії Ігор Іванов. Про підготовку документа по Україні не знали навіть дуже обізнані в українських питаннях люди. «Це було дуже дивно. Знаєте, я належу до групи людей в Німеччині, які дуже добре проінформовані стосовно всього, що відбувається щодо України. Ми нічого не знали про підготовку документа. Ця ситуація мені дуже неприємна», - каже  колишня депутат Бундестагу Марілуїзе Бек

Ексспецпредставник Держдепу США по Україні перераховує, чому документ антиукраїнський. «Цей звіт не згадує зобов’язання Росії в рамках Мінської угоди, не згадує, що Росія не прибирала власну військову присутність, не згадує, що Росія не прибрала нелегальні збройні угруповання, не згадує, що обидві так звані «народні республіки» мають бути демонтовані, а все це має відбутися, щоб створити умови для місцевих виборів. І більше того, уявити, що інші люди сидять і обговорюють майбутнє України - це неприпустимо», - каже ексспецпредставник Держдепу США по справах України Курт Волкер.

Без повернення Криму: у Мюнхені поширили скандальний план припинення війни в Україні

Без повернення Криму: у Мюнхені поширили скандальний план припинення війни в Україні

Питання викликає роль голови форуму Вольфганга Ішингера. Себе колишній дипломат називає другом України і запам'ятався заявами, що ЄС не має забувати про агресію Росії проти України. Нещодавно Вольфганг Ішингер був у Кремлі, де супроводжував прем'єра Баварії Маркуса Зьодера.  Сам Ішингер вважає - Європа не має приймати віддалення Росії і мусить посилювати з нею діалог, тримати двері відкритими - попри дії в Сирії, Грузії, Україні. І дивується, чому документ  викликав такий резонанс. «Так, я приватно підписав цей документ, так само, як це зробив і Карл Більд. Але немає причини так обурюватися. Ми робимо багато різних пропозицій і сподіваюся, що час від часу ми робимо розумні пропозиції. Але все це не треба сприймати так жахливо серйозно», - каже олова Мюнхенської безпекової конференції Вольфганг Ішингер.

Документ запустили на початок форуму як базу для обговорень, але втрутилося українське МЗС. Після протесту текст з сайту зняли, однак варто було українській делегації поїхати з Мюнхена, в ніч з суботи на неділю його опублікували знову.

Володимир Зеленський у Мюнхені новачок. Для виступу президенту надали вигідний слот - другий день конференції опівдні. Щоправда, це була не головна зала форуму, а кімната на приблизно сотню місць. Це призвело до гучної сварки розпорядників конференції та учасників, яких через брак місця до зали не пустили.

Без подіуму, але в переповненому приміщенні Зеленський нагадує в  Україні війна, що вже тягнеться вже стільки ж як друга світова. «У зв’язку з цим у мене як у президента країни, яка шостий рік захищає свій суверенітет і територіальну цілісність, виникає справедливе запитання: а чи не зарано всі почали заспокоюватися? Це небезпечна тенденція», - заявив Зеленський.

Україна прагне миру, а тому хоче провести місцеві вибори на окупованих територіях спільно з усією країною вже в жовтні цього року, каже президент. Однак волевиявлення має бути за українськими законами та з підконтрольним Україні кордоном. І ми не збираємось забувати Крим.

«Ми будемо щасливі, коли згадки про Україну зникнуть з міжнародних доповідей. Але це повинно статися тільки тоді, коли на Донбасі запанує сталий мир і Україна поверне територіальну цілісність в межах міжнародно визнаних кордонів, коли до нас повернуться наші люди, українці, і наші території - Донбас і Крим», - заявив президент.

Далі була розмова і одночасно інтерв'ю CNN. Відома американська ведуча Крістіан Аманпур позиціонувала це як перше інтерв’ю Зеленського після завершення саги про імпічмент Дональду Трампу. На питання про імпічмент, де кожне слово може виявитися зайвим, Зеленський старався віджартуватися. «Ви знаєте, в моєму колишньому житті, коли я був актором, я мріяв бути знаменитим у США, я мріяв про Оскар. Ну що ж, тепер я в Америці знаменитий», - каже Зеленський.

Вкрай емоційним як для політика стала його відповідь про міжнародну систему безпеки, зокрема Будапештський меморандум. По суті він  визнав, що в жодні міжнародні документи і гарантії більше не вірить «На жаль, сильна армія, ядерна зброя і НАТО можуть захистити країну... Ніякі документи ніяк і підписанти ніякими меморандуми не захищають. Це ми вам кажемо, як українці, на своєму прикладі, не захищають. Тому я особисто не вірю в будь-які папери», - додає президент.

А що шлях Україна бачить до НАТО - недвозначно повторив у Мюнхені український міністр оборони: «Неприємні слова, однак західний світ сам розписується у безпорадності. Аналітики форуму придумали слово - англійською WESTLESSNESS, тобто беззахідність, безпорадність міжнародної спільноти з її ліберальними цінностями. Захід відходить на другий план, втрачає роль, сумнівається в собі, внаслідок чого на виборах все більше перемагають популісти».

На питання - хто винен, федеральний президент Німеччини вказує на Росію, Сполучені Штати і Китай. Американці ж найбільшу загрозу бачать у Китаї, а тезу про занепад західних цінностей ставить під сумнів. Утім покладатися в питанні захисту тільки на американців вже не наважується президент Макрон і вимагає паралельно формувати оборонний союз Європи. Чим додає сумнівів у міцність трансатлантичного союзу.  Також лідер Франції занепокоєний взаєминами з Росією і, здається, сам заплутався в рецептах. З одного боку діалог з Москвою хоче посилювати, з іншого - говорити з Кремлем з позиції сили. «Санкції і контрсанкції не принесли нічого позитивного ані їм, ані нам. Багато що буде змінюватися, ми не будемо чекати, поки Росія звернеться до нас. Але нам потрібно розробити нову стратегію і бути більш рішучими, разом виступити щодо Росії», - заявив Макрон.

Подальші кроки до миру Україна планує робити на наступному самміті в Нормандськоміу форматі. Київ сподівається - лідери України, Німеччини, Франції та Росії зберуться як домовилися у Берліні в квітні.

Точний самоаналіз європейський рефлексів щодо Росії зробила президент Естонії під час виступу на українському ланчі, який влаштовує в Мюнхені Фонд Віктора Пінчука. «Мене турбує, що ми в Європі настільки хочемо допомогти Росії, що можемо робити це за рахунок України. Росія зробила щось на два відсотки, а ми так хочемо нормалізувати з нею стосунки, що говоримо, що це як 20 відсотків. Щось робиться і добре, що був обмін полоненими. Але це маленький крок. Бо війна продовжується, а Крим як і раніше анексований і окупований», - підсумувала Керсті Кальюлайд.

Повернення бранців - поки єдиний результат великого саміту в Парижі. У процесі пошуку миру заплутаними дипломатичними стежками Україна має чітко знати свою мету. Бо як показав цьогорічний Мюнхен - навіть друзі із нібито добрими намірами можуть запропонувати таке, що на користь не нам, а ворогу.

Скандальний план миру та дебют Зеленського: як минула Мюнхенська безпекова конференція

Скандальний план миру та дебют Зеленського: як минула Мюнхенська безпекова конференція
Наступна публікація