Головна знахідка археологів 20 сторіччя: де знайшли скіфську пектораль та що ще приховує земля України

Дата публікації
Перегляди
15к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Головна знахідка археологів 20 сторіччя: де знайшли скіфську пектораль та що ще приховує земля України

Фото: ТСН

Спеціально для ТСН показали справжню пектораль.

Головною знахідкою археологів 20 сторіччя назвали золоту пектораль. Про неї мріють найкращі музейні колекції світу. Царську прикрасу стародавніх скіфів знайшли в Україні. Скіфи у 4 столітті до нашої ери закопали її у степу.

Відкопав знахідку археолог Борис Мозолевський 49 років тому. Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Ведуча "ТСН" Лідія Таран вирушила шляхами Мозолевського у Дніпропетровській області. Перший пункт експедиції - Нечаєва могила. Це найвищий у степовій смузі Євразії скіфський курган. Тут мріяв копати і український відомий археолог, але не встиг. Такі кургани вважали священними горами. У них ховали царів з кіньми,  воїнами, слугами, дружиною. Чорні археологи тут прокопали шахту на 15 метрів та ще і бічні ходи. Чи знайшли щось - не відомо. Відомо, що у державну скарбницю нічого не потрапило.

Справжня золота лихоманка була і на колись величному Чортомлику. На цій скіфській могилі орудували сотні копачів, але навіть після цих пограбувань уже в радянські часи тут відкопали неоціненні речі. Усе, зокрема срібну амфору, забрав собі музей "Ермітаж" (Санкт-Петербург, Росія). Надвечір на цих руїнах можна відчути подих вічності.

ТСН дізнавалася, які знахідки приховує українська земля і де саме знайшли скіфську Пектораль

ТСН дізнавалася, які знахідки приховує українська земля і де саме знайшли скіфську Пектораль

На містичній Мамай-горі розкопки тривають досі. Це один з найбільших в Європі некрополів. Щороку Каховське водосховище забирає цю землю до себе, і зовсім скоро усі скарби може поглинути вода. Тому археологи поспішають і кличуть сюди волонтерів.

Але 25 століть берегла пектораль Товста могила. За радянських часів цей курган опинився у заручниках місцевого гірничо-збагачувального комбінату.

Те, що явилось Мозолевському 49 років тому, зараз роздивитись не так просто. У Музеї історичних коштовностей виставлено копію. А оригінал пекторалі останні 5 років перебуває у сховищі. Стороннім туди зась. Спеціально для ТСН показали справжню пектораль.

Така пектораль - єдина в світі. Вона з золота і важить кілограм 150 грамів. На аукціони подібні речі виставляти заборонено. Вивозити її за межі України – теж. Від кількох гальванокопій оригінал відрізняється емаллю.

У пекторалі науковці шукають таємні сенси: і модель всесвіту, і скіфський календар, і зашифрований код. Але версії  ці не остаточні, бо таємницю пекторалі розгадати неможливо.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
15к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація