Грози, шквали, смерчі, зливи, зсуви: якої шкоди завдала негода Україні та чому кліматичні аномалії стають буденністю

Грози, шквали, смерчі, зливи, зсуви: якої шкоди завдала негода Україні та чому кліматичні аномалії стають буденністю

Фото: ТСН

Різкі зміни погоди будуть траплятися по кілька разів на день і надалі, кажуть синоптики.

Цього тижня природа не дала перепочити українцям. В регіонах країни відбувалися грози і шквали, зливи і зсуви. Негода ломала дерева, руйнувала будинки і мости, вбивала і калічила людей, знищувала врожай. Тільки цієї ночі без світла в Україні негода залишила майже 100 населених пунктів.

Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.

Так, на Прикарпатті рятувальників визволяли два десятки туристів із дітьми, які опинилися у водяній пастці у горах. Злива вперіщила так, що тихенькі дрібні струмки і річка буквально на очах  перетворилися на один нездоланний брудний потік. Сильна течія зносила навіть важку спецтехніку.

За годину випала 2-місячна норма опадів. Вода з гір зійшла з купою каміння, дерев та землі. Сталося 10 зсувів ґрунту, які перекрили шляхи.

Вода та зсуви пошкодили понад 100 житлових будинків, зруйнували 12 мостів, розмили понад 60 км доріг.

На Львівщині громовиця вбила 15-річного школяра. Хлопець із сестрою пасли корів, коли раптово почалася гроза. Блискавка буквально пробила отвір в тілі дитини.

А на Кіровоградщині потужний розряд майже розвалив сільську хату. Жити в ній тепер не можна. Матері двох дітей, яку посікло уламками стін, медики рятують зір.

А на Буковині велика вода забрала життя підлітка. Тіло знайшли на пасовищі. Ще одного 30-річного буковинця, якого змило з дороги потоком, дістали з річки неживим лише через три доби.

А в селі на Хмельниччині каламутна дощова ріка пробивала собі шлях через людські оселі, городи та дороги.

Річками стали вулиці на Тернопільщині. А поблизу обласного центру пронісся смерч. Велетенський вихор зачепив споруди, позносивши покрівлі та пошкодив лінії електропередач.

Негода в Україні: чому кліматичні аномалії стають буденністю

Негода в Україні: чому кліматичні аномалії стають буденністю

Вінницькі рятувальники відкачали тисячі тонн води з подвір'їв, будинків і підвалів. Селяни намагаються врятувати хоч якийсь урожай.

А у Запоріжжі деревопад потрощив машини та кіоски.

У сусідній Дніпропетровщині ще й скалічив чотирьох людей. За життя однієї з травмованих жінок борються лікарі. У неї переломи хребта, ніг та черепа.

Після раптових короткочасних злив потонув Київ, а дорогами Львова маневрував човен.

Різкі зміни погоди будуть траплятися по кілька разів на день і надалі, кажуть синоптики. Бо саме так і виглядають наслідки глобального потепління. Світ і Україна з ним не просто раз за разом фіксують температурні рекорди і погодні аномалії. Усі звичні явища стають гіперболізованими - сильнішими і потужнішими в рази.

Тенденція до інтенсивності злив, градів, шквалів, виникнення потужних смерчів, які спостерігаються у нас, вона збільшується

кліматологиня Віра Балабух

І це вирок не лише для селян, що живуть з урожаю на своїх городах. А насамперед для мегаполісів, чия інфраструктура та будівельні норми залишилися в старому, з прогнозованим кліматом, минулому.

Зараз протягом пів години може випадати навіть місячна норма опадів. І це катастрофа для міст. Бо та зливова система, яка була побудована в 60-70-ті роки, вона вже в принципі не може справитися з таким потоком води. І тут вже потрібні нові рішення, щоб справитися з проблемою. Воді нікуди стікати, бо скрізь суцільні забудови і асфальт, ливнівки захлинаються.

В Україні на державному рівні на кліматичні зміни поки що немає жодної реакції.

Повʼязані теми:

Наступна публікація