Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Групи впливу у світовому православ’ї: хто точно визнає і не визнає можливу автокефалію Української Церкви

Прихильники Константинополя будуть за, залежні від Москви проти, реакцію третьої групи спрогнозувати важко.

Після президента і предстоятелей УПЦ Київського патріархату та УАПЦ свою згоду просити у Вселенського патріарха Варфоломія автокефалії для Української Церкви дала Верховна Рада – проект відповідної постанови підтримали 268 депутатів із 334, зареєстрованих у залі. Думки експертів щодо документа миттєво розділилися: хтось вважає, що це шанс для України та акт історичної справедливості, а хтось, що це звичайний передвиборний піар і листи в Константинополь не матимуть відповіді, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

З огляду на те, як голосував парламент, стає абсолютно зрозуміло, що навіть декларація про бажання створити помісну церкву – це важливий крок у процесі прощання з "руським міром". Аналіз розстановки сил у сучасному світовому православ’ї допомагає зрозуміти, чому за українських вірян так б’ється Москва.  Загальновизнаних православних церков нині 14, найвпливовіші – Константинопольський та Московський патріархати.

ВідеоКрок до помісної церкви може бути остаточним розривом із Москвою

Від 1992 року триває протистояння російської церкви та УПЦ Київського Патріархату. За результатами опитувань, українці все частіше називають себе парафіянами УПЦ КП. Сьогодні Верховна Рада проголосувала за звернення до Вселенського Патріарха Варфоломія з проханням надати Україні можливість створення помісної церкви. Наразі думки православних вірян щодо отримання автокефалії розділилися.  

Крок до помісної церкви може бути остаточним розривом із Москвою

Всередині світового православ’я існує кілька груп впливу. Перша – це Константинопольський Патріархат. Церкви, які беззаперечно підтримують Константинополь – Александрійська, Єрусалимська, Кіпрська, Албанська, та Чеська. Здебільшого це давні церкви з великою історією, сьогодні вони демократичні та відкриті, не зазіхають на нові території та готові до діалогу та змін.

Друга велика группа – з центром у Москві. До неї експерти відносять Болгарську, Сербську та Польську церкви. Ця група – лідер за кількістю вірян: 50% православних всього світу мешкають на пострадянській території. Цим церквам притаманна жорстка, тоталітарна манера керування, вони не хочуть змін, про будь-яку окрему думку всередині цієї групи не може бути й мови.

Третя группа – це Антіохійський патріархат з центром у Сирії, Грузинська та Румунська церкви, а також Грецька православна церква. Ці церкви дуже різні та у багатьох випадках непередбачувані. Вони розвиваються по-різному, можуть пристати на будь-який бік або триматися осторонь – в залежності від обставин. Антіохійська має величезний вплив з боку Росії, але живе за рахунок американської діаспори. Румуни ж відправили своїх священиків вчитися до Європи, ті повернулися з проєвропейськими поглядами, і це допомогло церкві відійти від російського впливу.  

Християнський світ нині охоплює понад 2 мільярди людей. Католиків приблизно мільярд, протестантів 800 мільйонів, православних – трошки більше 200 мільйонів.

Кореспондент ТСН Неллі Ковальська

Залиште свій коментар

Вибір редакції