Хрестовий похід РПЦ: Москва стрімко загострює стосунки з Константинополем через Україну

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Російська церква однією ногою вже в розколі зі світовим православ’ям.

14 вересня синод Російської православної церкви вирішив припинити поминання Вселенського патріарха Варфоломія на богослужіннях. Мовою церкви це означає розрив єдності між православними спільнотами, а відтак - відхід Московського патріархату в розкол. Що передувало цьому рішенню та як РПЦ на наших очах зазнає приголомшливої церковної та геополітичної поразки - читайте в матеріалі ТСН.ua.

Як усе починалося

Причиною цьому стало українське питання. Воно виникло ще в 1989 році, коли почалося відродження Української автокефальної православної церкви. Її, а також виниклу в 1992 році УПЦ Київського патріархату, у Москві оголосили "неканонічними" і "безблагодатними" розкольницькими угрупованнями.

Статус-кво, за якого УПЦ Московського патріархату єдиною зберігала канонічне визнання, тривав до цього року. Весною стало відомо про намір Константинопольського патріархату допомогти Україні подолати церковне роз’єднання.

Москва проґавила найголовніше

Відповідні прохання до першої за значенням православної кафедри у світі надіслали президент України, Верховна Рада, керівництво УПЦ-КП та УАПЦ, а також частина духовенства УПЦ Московського патріархату.

Константинопольський патріарх Варфоломій дав зрозуміти, що йому небайдужа доля мільйонів православних українців, яких Москва позбавила можливості спілкування в молитві та таїнствах із рештою світу та "законсервувала" цю вигідну для себе ситуацію. "Ми молимося за те, щоб український народ об'єднався в одній церкві. Материнська церква Константинополя допоможе вам отримати таку об'єднану церкву", - наголосив ієрарх.

ВідеоРПЦ заявила про розрив зв'язків із Константинополем

Московський Патріархат розриває зв'язки із Константинополем. Патріарх російської православної церкви Кирил заявив, що припинить згадувати ім'я Константинопольського патріарха Варфоломія під час богослужіння. Таке рішення прийняли на позачерговому засіданні синоду РПЦ у Москві. Кирило скликав його через приїзд екзархів Константинопольського патріарха в Україну. 

РПЦ заявила про розрив зв'язків із Константинополем

Архієрей нагадав, що Київська митрополія історично є його канонічною територією. А його пастирський обов’язок – вирішувати церковні проблеми там, де цього не можуть зробити інакшим чином. "Я вірю в українську автокефалію, бо вірю, що на неї є воля Божа", - відреагував на це президент Петро Порошенко.

Після візиту керівників української держави в Стамбул, де обговорювалося майбутнє української церкви, Вселенський патріархат розпочав ознайомлення із ситуацією представників інших помісних православних церков. Фактично це було стартом процедур із надання українській церкві канонічної автокефалії – церковної незалежності. За деякими даними, Томос про це вже був написаний провідними грецькими богословами.

ВідеоПатріархат Константинополя надаватиме автокефалію без згоди інших церков

Про це напередодні домовилися ієрархи під час архієрейського собору, який триває у Стамбулі. До пізнього вечора там тривали дискусії з українського питання. 

Патріархат Константинополя надаватиме автокефалію без згоди інших церков

Влітку на святкуванні Хрещення Русі в Києві делегація з Константинополя проігнорувала заходи УПЦ МП, натомість відвідала державні урочистості за участі керівників УПЦ-КП та УАПЦ. Дехто очікував, що на них буде оголошено про канонічну автокефалію для України, проте цього не сталося. "Це історичний момент для України, оскільки це відкрило процедуру надання автокефалії Українській Церкві. Київ завжди був під протекцією Вселенського Патріархату", - заспокоїв представник Константинополя митрополит Еммануїл.

Запізнілі спроби щось змінити

У Вселенському патріархаті дали зрозуміти, що всього лише дотримуються процедури та не підганяють події під певні дати. Українське питання було винесене на порядок денний Синаксису – архієрейського собору Константинопольської церкви. У серпні стало відомо, що до Стамбула вирушить патріарх Московський Кирило. Він вочевидь прагнув добитися поступок від патріарха Варфоломея в українському питанні, але цього не сталося. Предстоятель РПЦ поспіхом залишив патріархію, а представники Константинополя запевнили у незмінності рішення щодо України. "Звичайно, сьогодні головним питанням була Україна та автокефалія української церкви. Можу запевнити, що патріарх Варфоломій повідомив патріарху Кирилу, що він вже ухвалив це рішення і не змінюватиме його, і рухатиметься надалі до його імплементації", - пояснив митрополит Еммануїл.

Синаксис відбувся у перших числах вересня і детально розглянув можливість надання Україні автокефалії. За наслідками обговорень на одному з наступних синодів Константинопольського патріархату може бути схвалене рішення щодо української церкви. Найближче засідання синоду розпочнеться 10 жовтня цього року. За прогнозами багатьох експертів, саме на ньому може бути підписано Томос про церковну автокефалію для України. "Томос буде. Після Томосу буде собор тих архієреїв, які звернулися до Вселенського патріарха про надання Томосу про автокефалію", - заявив предстоятель УПЦ-КП Філарет.

Фінішна пряма української автокефалії

Про серйозність намірів Константинополя свідчить офіційне призначення своїх представників (екзархів) в Україну. На це рішення дуже нервово відреагували в Москві. У МЗС РФ звинуватили українську владу в розпалюванні релігійного протистояння. "Займатися перекроюванням релігійних поглядів, переконань на державному рівні, просто проводити таку політику із зіштовхування лобами вірян, використовувати це не просто з політичною метою – це вже інший рівень", - заявила представник російського міністерства Марія Захарова. А синод РПЦ 14 вересня вирішив припинити поминання патріарха Варфоломія на богослужіннях.

Цим Московський патріархат де-факто розпочав обіцяний розкол світового православ’я, котрий на практиці загрожує обернутися відпадінням від православної церкви самої РПЦ і її самоізоляцією. Цікаво, що на синод, де обговорювалося українське питання, не приїхав предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій. А міністр закордонних справ України Павло Клімкін назвав РПЦ "справжніми сепаратистами світового православ’я". "Подивіться на істерію, яку ми бачимо з Москви, причому скрізь — починаючи від московських каналів і закінчуючи абсолютно нецерковними висловлюваннями їхніх церковних ієрархів", - звернув увагу президент Порошенко і попросив у Бога сил, аби допомогти розпочатій справі церковного унезалежнення України успішно завершитися.

ВідеоОстаточне рішення щодо надання Україні автокефалії, ймовірно, оголосять у жовтні

У Стамбулі завершився Великий Архієрейський Собор, де обговорювали надання Україні автокефалії. Ієрархи були проінформовані про рішення Патріарха Варфоломія і не висловлювали принципових заперечень. Тож, далі - остаточне ухвалення документів - на Священному синоді. Ймовірно, це станеться вже у жовтні. Питання надання автокефалії можуть розглядати одночасно з питанням зняття анафеми з нинішнього очільника УПЦ КП Патріарха Філарета. 

Остаточне рішення щодо надання Україні автокефалії, ймовірно, оголосять у жовтні

Залиште свій коментар

Вибір редакції