Хронологія злочину та заяви про відставку. Що очільники правоохоронних органів розповіли у Раді про вбивство Гандзюк

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Слідством затримано виконавців та організатора нападу.

Вранці вівторка 6 листопада на початку пленарного засідання депутати терміново ухвалюють постанову про виклик до Верховної Ради очільників МВС, ГПУ та СБУ. За відповідне рішення проголосували 222 депутати за необхідних 150.

Причина - у парламенті хочуть заслухати звіти щодо розслідування справ нападів та вбивств громадських активістів. Особливо це стосується справи щодо вбивства заступниці міського голови Херсона Катерини Гандзюк, на яку напали із сірчаною кислотою ще 31 липня, а 4 листопада від отриманих опіків вона померла.

Опівдні до парламенту прибули генеральний прокурор України Юрій Луценко, голова Національної поліції Сергій Князєв та очільник Служби безпеки України Василь Грицак. Всі вони розповіли про перебіг розслідування цієї резонансної справи.

Першим перед нардепами звітував генпрокурор Юрій Луценко. За його словами, наразі слідством розглядається список із 12 підозрюваних осіб, які, ймовірно, є замовниками цього злочину.

Він також зазначив, що особисто йому сама Гандзюк розповідала конкретно щодо трьох осіб із цього переліку. Водночас, за словами Луценка, вина організаторів та безпосередніх виконавців майже доведена.

Однак переважна більшість промови Луценка стосувалася критики з боку громадськості діяльності правоохоронних органів. Спочатку він поскаржився на те, що напередодні ввечері стався витік у ЗМІ однієї із версій слідства, і тепер нею володіють підозрювані особи. Він також розкритикував ідею створення у парламенті Тимчасової слідчої комісії щодо цієї справи.

"Я не уявляю, що може робити тимчасова слідча комісія при незакінченому слідстві. Зрозуміло, що у неї не буде навіть предмету роботи адже будь-яка інформація складає таємницю слідства і прокурор не дозволить – особливо, після вчорашнього витоку – допустити членів ТСК до будь-якого документа слідства. Це я вам прямо і відверто говорю", - заявив Луценко.

Наостанок генпрокурор зробив гучну заяву про те, що подасть заяву про відставку через таку нищівну критику правоохоронних органів.

"Щоб не було сумнівів, що за владу ніхто не чіпляється, я сьогодні подаю заяву про відставку президенту України і ви в парламенті маєте розглянути це питання. Прошу зробити це цього тижня. Все, що я обіцяв Катерині Гандзюк у лікарні, робиться і буде робитися. Але двовластя в країні, коли правоохоронну систему знищують бездоказово, навіть за розкриті злочини, я собі допустити не можу. Як глава правоохоронної системи сьогодні подам заяву, а вам вирішувати, чи Мустафа Найєм керуватиме слідством і з екранів телевізорів встановлюватиме винних, чи правоохоронні органи, які несуть за це кримінальну відповідальність", - завершив свою промову Луценко.

ВідеоСправа Гандзюк. У ВР вимагають створити тимчасову комісію з розслідування нападу на активістку

Покарати винних у смерті Катерини Гандзюк. До цього вже закликали у Державному департаменті Сполучених Штатів. Нині у цій кримінальній справі затримані п'ятеро підозрюваних - виконавці й організатор нападу. Серед них є люди, яких пов'язують із народними депутатами. Зокрема з представником БПП Миколою Паламарчуком. Як на ситуацію реагують у парламенті – далі в ТСН.

Справа Гандзюк. У ВР вимагають створити тимчасову комісію з розслідування нападу на активістку

Наступним слово взяв очільник Національної поліції Сергій Князєв. Він детально розповів про перебіг слідства, а також відтворив хронологію підготовки та безпосереднього виконання злочину.

Під час відпрацювання території поблизу будинку Гандзюк, де стався напад, виявлено камеру спостереження, яка зафіксувала одного з ймовірних злочинців, проте запис був неякісний. Пізніше під час проведення оперативних заходів було встановлено особу продавця, в якого злочинці у місті Каховка придбали знаряддя злочину – сірчану кислоту.

З метою ідентифікації одного із злочинців його фото було розповсюджено в мережі Інтернет. За словами Князєва, до поліції із допомогою не звернулися жоден із активістів, громадськості або ЗМІ. Коли встановили особу покупця, з'ясувалося, що це був учасник АТО.

Також Князєв навів відео зізнання покупця, яке той зробив під час відтворення злочину (особа покупця не повідомляється, обличчя на відео правоохоронців було "замилене"):

"З продавцем, який передав мені у цьому місці дві пляшки сірчаної кислоти. Я йому віддав 300 грн. Ці 300 грн я отримав від Торбіна (організатор нападу Сергій Торбін, - ред.) заздалегідь. Він дав нам 10 тисяч грн, щоб ми могли поїсти... на витрати".

Придбану сірчану кислоту він поставив у багажник автівки: "Вийшов Торбін, відкрив багажник, я поставив у багажник". На запитання, кому належить автомобіль, він відповів: "Він був переданий з нашої військової бази рік тому".

Після його затримання і допиту було затримано й організатора злочину, його двох посібників і безпосередньо виконавця. Усі п’ятеро затриманих – учасники АТО. Затримання організатора проводив особисто заступник голови Нацполіції та заступник голови СБУ.

За результатами допитів затриманих осіб і 367 свідків, а також проведених 9 обшуків, понад 20 експертиз і більше 100 негласних слідчих дій правоохоронці встановили всі обставини підготовки та вчинення злочину. З’ясовано, що в липні 2018 року організатор запропонував виконавцю побити секретаря Херсонської міської ради Гандзюк, за що пообіцяв винагороду –  5 тисяч доларів. У подальшому плани злочинців змінилися і вони вирішили застосувати до Гандзюк сірчану кислоту.

Напередодні вчинення злочину, 26 липня організатор, його співучасник і безпосередньо виконавець придбали сірчану кислоту. Організатор розподілив ролі між учасниками. Один із співучасників використовувався як водій і мав чекати в машині. Інший – спостерігати за територією навколо будинку Гандзюк. А виконавець – безпосередньо застосував проти потерпілої сірчану кислоту.

Після вчинення злочину водій відвіз виконавця до міста Олешків Херсонської області. Дорогою водій викинув взуття виконавця і пляшку від сірчаної кислоти на березі річки. У подальшому зазначені речі були вилучені. Також на місці вчинення злочину та за напрямком відходу злочинця, поліцією вилучено одяг потерпілої і пару гумових рукавичок.

Під час обшуку будинку в місті Олешків, де злочинці готували злочин, вилучено ще одну пляшку із сірчаною кислотою. За результатами слідчих дій здобуті беззаперечні докази вини підозрюваних. Усім п’яти особам повідомлено підозру про вчинення вбивства та обрано міру запобіжного заходу.

Князєв підкреслив, що досудове розслідування поліцією фактично завершено. Провадження було передано до СБУ для подальшого розслідування і притягнення до кримінальної відповідальності замовників.

Наостанок до трибуни у парламенті підійшов голова Служби безпеки України Василь Грицак. Виступав він трохи менше чотирьох хвилин і зазначив, що не може розголошувати значну кількість інформації, оскільки розслідування досі триває.

"Шановні народні депутати, оприлюднення даних досудового розслідування не сприяє якості і швидкості внесення повної ясності у цю справу. Кажу вам це як оперативний співробітник з величезним досвідом роботи. Кажу це дуже щиро", - заявив Грицак.

Він також зазначив, що правоохоронці намагаються не надавати інформації, яка може зашкодити слідству. Дані про стан справ щодо вбивства Гандзюк можуть бути використані тими, хто вчинив злочин для власного ж захисту.

ВідеоДрузі Катерини Гандзюк пообіцяли оприлюднити результати власного розслідування

Повільне вбивство кислотою і миттєва суспільна реакція. Смерть у лікарні херсонської активістки Катерини Гандзюк вивела на вулиці інших активістів з вимогою знайти і покарати всіх причетних, зокрема замовників. А у Верховній Раді у вівторок мають вирішити, чи створювати тимчасову слідчу комісію з розслідування цього вбивства.

Друзі Катерини Гандзюк пообіцяли оприлюднити результати власного розслідування

Залиште свій коментар

Вибір редакції