Хто і чому прибрав сцену про Медведчука у фільмі про Стуса. Версії сторін не збігаються

Дата публікації
Перегляди
8937
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Хто і чому прибрав сцену про Медведчука у фільмі про Стуса. Версії сторін не збігаються

Фото: УНІАН

Стрічку вже відзняли й вона вийде на екрани в лютому наступного року.

У Facebook пишуть, що з фільму про поета та дисидента Василя Стуса прибрали сцену про його тодішнього адвоката Віктора Медведчука на його вимогу. Це правда?

Актор і телеведучий Геннадій Попенко написав пост у Facebook, що з фільму "Стус" вилучили сцену з молодим адвокатом Віктором Медведчуком, тому що "продюсерам подзвонили з адміністрації Медведчука". Режисер картини Роман Бровко стверджує, що прибрав сцену на прохання сина поета Дмитра Стуса. Ми поговорили з Дмитром Стусом, сценаристами, ключовими працівниками знімальної групи і зібрали три версії події. Жодну з них неможливо достовірно підтвердити.

Актор і ведучий каналу UA:Перший Геннадій Попенко пробувався на одну з ролей у фільмі "Стус". Під час кастингу він читав сценарій фільму — там містилася сцена останнього суду над поетом, де адвокат Віктор Медведчук визнає свого підзахисного винним. На роль Попенка не взяли. Коли з Facebook він дізнався, що сцени суду у фільмі більше немає, він зв'язався з акторами і постарався дізнатися подробиці.

За його словами, актор на роль молодого адвоката Віктора Медведчука був відібраний та "готувався до зйомок". Посилаючись на слова "учасників знімального процесу" Попенко пише, що "продюсерам подзвонили з адміністрації Медведчука" і сказали, що якщо вони хочуть закінчити картину, то сцену суду потрібно прибрати.

Хто такий Василь Стус

Український поет і дисидент, якого 1980 року Київський міський суд засудив до десяти років позбавлення волі та п'яти років заслання. Термін Василь Стус відбував у колонії в Пермській області, де і помер 1985 року. Під час судового засідання захищав його адвокат Віктор Медведчук, якому на момент суду виповнилося 26 років. Стус клопотав про відвід Медведчука, але суд не дозволив це зробити. Медведчук визнав провину свого підзахисного і попросив суд врахувати пом'якшувальні обставини. Саме ця сцена повинна була увійти у фільм.

Фото: Радіо Свобода

Чи був Медведчук у сценарії?

Один зі сценаристів картини Сергій Дзюба підтвердив, що писав сцену з Віктором Медведчуком.

"Чому її не зняли, я не в курсі, — розповів він. — Про те, що Медведчука не буде у фільмі, режисер заявив два місяці тому, і потім кожен раз заявляв про це. І ось зараз всі прокинулися".

Сергій Дзюба не зміг згадати імені актора, якого відібрали на роль Віктора Медведчука.

Що говорить режисер

Режисер Роман Бровко каже, що сцену прибрали на прохання сина Василя Стуса Дмитра Стуса, нинішнього генерального директора Національного музею Тараса Шевченка:

"Для сім'ї Стуса є дві болючі теми — суду і відносин з (дисиденткою) Аллою Горською. Обох тем Дмитро Стус попросив нас не торкатися. Між Медведчуком і Стусом-молодшим налагоджені відносини. У них були зустрічі і, можливо, спроби Віктора виправдати себе".

Режисер розповів, що намагався зв'язатися і з Медведчуком, щоб уточнити деталі сцени. Але прес-служба політика йому відмовила, пославшись на зайнятість.

"Коли ми вирішували, які сцени вирізати, щоб вкластися в хронометраж і бюджет, серед інших вирізали і цю. Всього в фільм не потрапили десь 20-25 сцен. Зникла лінія про сім'ю Стуса, його життя в Горлівці і спроби відродити там українську культуру. Але це чомусь нікому не цікаво".

Режисер Роман Бровко стверджує, що розмову з Дмитром Стусом він записував на відео, але показати його не може, тому що Дмитро Стус не дозволив йому це відео оприлюднити.

Що говорить Дмитро Стус

За словами Дмитра Стуса, він зустрічався зі сценаристами фільму, але ні про що не просив:

"Для мене весь цей фільм, м'яко кажучи, смішний і неприйнятний. Але якщо хочуть, нехай знімають".

Що говорить актриса другого плану

"Я дізналася про це (що прибрали сцену суду) від режисера Романа Бровка. Пізніше мені про це сказали сценаристи Сергій Дзюба і Артемій Кірсанов. Мовляв, ми знімаємо "кіно для великих екранів", а прокатники сказали, якщо там буде згадуватися Медведчук, то не пройде", — розповіла актриса Євгенія Гладій, яка зіграла агента КДБ Віру.

Цю версію побічно підтвердив режисер Роман Бровко в інтерв'ю "Радіо Свобода", пояснюючи, чому він пожертвував сценою з Медведчуком: "Зараз телеканали займають хитру позицію: ви зніміть кіно, покажіть, а потім будемо говорити. (Може) якщо там була б постать Медведчука, то навіть деякі найбільші кінопрокатники в Україні не хотіли б це кіно брати в прокат".

Що говорить Медведчук

Прес-секретар Медведчука на запитання ТСН.ua, чи відповідає дійсності інформація про те, що з фільму сцену суду над письменником видалили на прохання Віктора Медведчука, відповів: "Режисер фільму вже відповів".

Український фільм "Стус"

️ У центрі столиці почала з’являтись комуністична символіка. То в Ботанічному саду, а то і просто посеред Хрещатика. Але українцям хвилюватися не варто. Червоні прапори - лише декорації до фільму про Василя Стуса. Половина бюджету картини (20 млн грн) - державні кошти. Стрічка про геніального українського поета вийде на екрани лише взимку наступного року, але підглянути за знімальним процесом можна вже. #УкраїнськеКіно ДержКіно України СТУС / Художній фільм про Василя Стуса

Опубліковано Volodymyr Groysman Середа, 8 серпня 2018 р.

Товариші та однодумці Василя Стуса вшанували його в честь дня народження

Товариші та однодумці Василя Стуса вшанували його в честь дня народження

 

Наступна публікація