У ці дні згадують жертв репресій

Цими днями вшановують безвинно розстріляних під час сталінських репресій. Серед них полягло чимало достойників української інтелігенції.

У Карельському урочищі Сандормох і на Соловках цими днями вшановують усіх безвинно розстріляних під час сталінських репресій. На півночі Росії полягло чимало достойників української інтелігенції.

70 років тому - радянські енкаведисти приступили до виконання оперативного наказу: репресувати усіх колишніх куркулів та карних злочинців. Це був так званий початок Єжовщини.

5 серпня 1937 року так само яскраво цвіли соняшники. Але кольорова палітра в українських селах була виключно на городах, у хатах панував переважно сірий колір суму та страху. Люди вже знали, що починається тотальна зачистка так званих ворогів народу.

Ще в липні енкаведисти на місцях збирають списки неблагонадійних: колишніх недобитих куркулів, церковників, інтелігенцію та кримінальних злочинців. Їх ділять на дві категорії.

Щоби зберегти таємницю про початок терору, місцевим керівникам НКВД повідомляють: перша категорія - ізоляція, друга – виселення. Насправді за цим стояли розстріл і арешт. Ледь не всі - потенційні вороги.

Ольга Усенко вже була школяркою, коли черга арешту дійшла і до місцевих учителів: "Ворогами виявилися й учителі - і за ніч учителі той повісився, той руку перерізав, той горло порізав.. А Марта Іванівна була повісилась, сама вділась, голубе плаття наділа. Що її хоронили і отак вони попереселялися на кладбіще. Страшний той час був, страшний”.

Вісім тисяч розстріляти, двадцять - заарештувати. Із Москви до Києва шлють телеграми із зазначеним лімітом: „Це довідка під грифом секретно, яка засвідчує, скільки людей було репресовано обласними трійками й засуджено”.

Тоді на місцях запровадили соцзмагання, хто більше розстріляє людей. Із цих документів видно, як Москва кілька разів затверджувала нові ліміти. В'язниці переповнені, а так звані "трійки" справи розглядали у прискореному порядку.

”Спрощений порядок означав те, що стисло складався протокол допиту, рішення трійки, де буквально абзац-два на кожній сторінці: розстріляти, розстріляти, розстріляти,” – пояснив Василь Даниленко, співробітник Державного архіву СБУ.

Тоді щомісяця розстрілювали до шести тисяч українців. Переліки кандидатів у смертники переважно складали за доносами.

Роман Круцик, виконувач обов’язків голови Українського інституту національної пам’яті, розповів: „У селі існував інститут п’ятихатників, де кожна п’ята хата мала доповідати, що говорять на радянську владу оті чотири хати. Звичайно, люди відмовлялися від таких дій, - і вони теж потрапляли під репресію”.

Викорінення ворогів більшовицького режиму замість запланованих чотирьох місяців розтягнулося на п'ятнадцять. За єжовським наказом орієнтовно засуджено сто одинадцять тисяч українців. У селі Ольги Усенко половина хат тоді стояла пустою.

ВідеоХвиля сталінських репресій

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: