Хвороба скувала тіло, але не мрії: у Сумах 24-річна художниця з важкою формою ДЦП закінчила школу

Хвороба скувала тіло, але не мрії: у Сумах 24-річна художниця з важкою формою ДЦП закінчила школу

Фото: ТСН.ua

Дівчина мріє здобути професію дизайнера.

Художниця із Сум Дар'я Безкоста, що страждає на тяжку форму ДЦП, закінчила школу. У свої 24 дівчина нарешті отримала свідоцтво про середню освіту.

На досягнутому вона зупинятися не збирається, бо мріє продовжити навчання вже в училищі і здобути професію дизайнера, йдеться в сюжеті ТСН. 19:30.

Пальцями ніг у планшеті Дар'я гортає стрічки новин. У соцмережах ділиться здобутками з друзями по всьому світу, і переписується англійською, яку вивчила в школі.

"Всі дивуються - як так, ногами? Як закінчила школу? Ходити не може?" - розповідає мама дівчини Олена Безкоста. 

Цілих 8 років жінка виборювала право доньки на навчання. В часи, коли інклюзію лише починали, дівчинку зі складним діагнозом ніхто не хотів брати. Після сотень надісланих листів та десятків пройдених комісій, в майже 16 років, Дар’я стала першокласницею. Вчителі приходили додому.

Хвороба назавжди скувала її тіло, але не мрії. Змалечку дівчина прагла, щоби її розуміли, і відкрила себе оточуючим за допомогою фарб.

Вона малює пальцями ніг. Першими її картини помітила ТСН, і після сюжету про Дар'ю почали писати і знімати навіть за кордоном. За 10 років дівчина створила близько 250 картин. Важко, неймовірно, каже мама, але коли з’являється нове полотно - донька щаслива.

Якщо неможливо змінити себе - треба міняти світ, вирішила дівчина, і розпочала з квартири.

Першим досягненням Дар’ї стало повне переоблаштування своєї кімнати. Дівчина сама все проектувала, підбирала кольори, шпалери, навіть заробила гроші на ремонт, продавши кілька своїх картин. І вже тоді вирішила, що хоче бути дизайнером.

З атестатом Дар’ї її мама обходить училища та технікуми. "На папері існує таке навчання для таких дітей, як моя донька, а взагалі цей закон не працює", - стверджує жінка.

В двох закладах їм відмовили, в одному з коледжів - ні, але й документи не прийняли. На перепоні - діагноз Дар’ї, бо навчання передбачає практику: виїзд на місцевість, вимірювання, проектування.

"Виконувати макети кожен студент повинен вміти власноруч. Треба буде заздалегідь узгоджувати з Міністерством освіти, тому що самостійно навчальний план заклад докорінно змінити не може", - пояснює директор Будівельного коледжу Валерій Гриценко.

В коледж шлях і справді закритий, підтверджує очільниця Департаменту освіти і науки Сумської ОДА Вікторія Гробова, але в училища - ні. Посадовиця дивується, чому заклади відмовили родині, адже на інклюзив в них навіть субвенція є.

"Документи у них приймуть. В закладі ПТУ не можуть відмовити такій дитині", - заявляє Гробова.

Після її дзвінка у ПТУ погодилися навчати Дар'ю, однак лише на маляра-штукатура. В департаменті пообіцяли скоригувати програму так, щоби дівчина змогла працювати дизайнером. 

"Спільно з інклюзивно-ресурсними центрами ми розробимо для неї програму. Період, ми знаємо, що до 18 років обслуговують ці установи. Але ми зробимо виключення. Ми обов’язково організуємо навчальний процес для такої дитини", - запевнила Гробова.

Дар’я з мамою, хоч і бояться радіти цій новині, однак, впевнені - хоч і невеличкими кроками, але зможуть домогтися змін. Якщо не для себе, то хоч для інших.

"Змінити систему для багатьох таких як вона. Щоб ті люди, які закриті вдома, могли реалізуватися", - каже мама Олена.

Мало хто вірив, але вона це зробила: 24-річна художниця з діагнозом ДЦП закінчила школу

Мало хто вірив, але вона це зробила: 24-річна художниця з діагнозом ДЦП закінчила школу

Повʼязані теми:

Наступна публікація