IKEA торгує стільцями з дерев, які незаконно вирубали в українських Карпатах - розслідування екологів

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Британська екологічна організація каже, що незаконна заготівля деревини можлива через корупцію в лісогосподарських підприємствах.

Шведська меблева компанія IKEA у всьому світі продає стільці з буку, який незаконно вирубили в українських Карпатах.

Про це розслідування повідомляє екологічний проєкт Earthsight.

Півтора року британська екоорганізація досліджувала походження деревини для стільців IKEA. З'ясувалося, що вона була вирубана в українських Карпатах, де проживають зникомі види рисей та ведмедів.

Екологи кажуть, що з українського буку роблять легендарні складні стільці Terje, які можна придбати в усьому світі, зокрема США і Західній Європі. Є вони й на сайті українського представництва компанії - один такий стілець обійдеться у 400 гривень.

стілець Terje від IKEA
IKEA
Модель того самого стільця Terje

Як з'ясували в Earthsight, незаконна заготівля деревини можлива через корупцію в лісогосподарських підприємствах. Стверджується, що вирубку буку в Карпатах не припиняли навіть з початком карантину через коронавірус.

Але не стільцем єдиним: британські екологи кажуть, що українська деревина підозрілого походження використовується і в інших товарах IKEA.

Під час правління відомого своєю корумпованістю президента Віктора Януковича в 2011—2014 роках, на офшорні рахунки його корумпованих друзів від іноземних компаній надходили мільйони доларів — як хабарі за доступ до лісоматеріалів. Дослідження Earthsight показують, що, з високою імовірністю, деревина, за яку були сплачені такі хабарі, згодом потрапила до IKEA і перетворилася на її товари
Earthsight

Водночас організація знайшла корупційні лазівки у системі зеленого маркування деревини, яка має гарантувати законність її походження. Приміром представники Лісової опікунської ради (Forest Stewardship Council) - на них покладається IKEA - мали стосунки з керівництвом українських лісових господарств, що призвело до закупівлі незаконно вирубаного буку.

Лісова опікунська рада маркує незаконну деревину всюди, де є корупційні можливості, і підриває зусилля зберегти ліси.

Екологи впевнені, що IKEA має змінити свою бізнес-модель: встановити вищі ціни, відмовитися від принципу невпинного зростання та розірвати співпрацю з корумпованими структурами, які готові маркувати незаконну сировину.

В Earthsight кажуть, що принцип "швидких меблів" від IKEA, яка здійснила "революцію" у виготовленні та продажі меблів, тисне на ліси в усьому світі. Своїм успіхом компанія переважно завдячує експлуатації дешевої робочої сили та відносно недоторканих лісів у колишніх соціалістичних країнах, наполягають екологи.

ІКЕА — це найбільший споживач деревини та найбільша компанія роздрібної торгівлі дерев’яними меблями у світі. У 2019 її споживання становило 21 мільйон кубічних метрів деревини — дерева, викладені у лінію, могли б сім разів огорнути земну кулю. Earthsight підрахувала, що ІКЕА щосекунди споживає одне дерево, і щороку вирубує на два мільйони дерев більше, ніж попереднього року
Earthsight

Нагадаємо, в Україні проведуть інвентаризацію лісів. Востаннє таким займалися 2011 року, тому зараз немає повної інформації про стан лісового фонду країни.

Залиште свій коментар

Вибір редакції