Поїздка до Варфоломія і обрання керівних органів. Перші кроки та заяви митрополита Епіфанія

Поїздка до Варфоломія і обрання керівних органів. Перші кроки та заяви митрополита Епіфанія

Фото: УНІАН

Новобраний глава Православної церкви України зробив кілька заяв та вже обрав кафедральний собор

Після обрання митрополита Епіфанія предстоятелем Православної церкви України 15 грудня, він зробив вже кілька важливих заяв та кроків.

В Софії Київській 15 грудня відбулося одразу кілька подій, які стануть історичними для України.

Перша, на Об'єднавчому соборі представники трьох церков створили одну автокефальну Українську церкву, яку врешті визнає Вселенський патріархат. У повному складі брали участь у соборі архієреї двох церков: УАПЦ та УПЦ КП. Вони, до речі за кілька днів до цього теж ухвалили історичне рішення на своїх соборах про саморозпуск церковних структур задля об'єднання в одну. З Московського патріархату приєдналися до новоутвореної церкви лише два єпископи, інші - відмовилися визнавати об'єднану церкву, знову заговоривши про "розкольників." 

Друга, затверджено статут нової церкви. Вона буде не патріархатом, а митрополією. Носить офіційно затверджену назву Православна церква України, хоча в церковних колах зазначили, що можна її називати і Українською православною церквою. Згідно зі статутом, глава новоствореної церкви має титул "митрополит Київський".

І третя, обрання самого предстоятеля. На Об'єднавчому соборі на цю посаду обрали митрополита Епіфанія (Думенка), що автоматично зробило його персоною, яка увійде в історію.

ТСН.ua зібрав перші заяви митрополита та спробував з'ясувати, які ж кроки насамперед зробить предстоятель Православної церкви України.

Перше звернення та "Двері церкви завжди відчинені"

Після об'єднавчого собору, вперше у статусі митрополита Київського Епіфаній звернувся до багатотисячного народу на Софійській площі. Під час виступу  він закликав усіх до єднання, а священиків - приєднуватися до Єдиної православної церкви, натякаючи архієреям Московського патріархату, що завжди готовий об'єднати їхні єпархії з Помісною церквою.

"Двері нашої церкви відкриті для всіх", - заявив Епіфаній.

Тоді він також додав , що попереду багато роботи та висловив переконання, що новій церкві продовжить допомагати Філарет.

Літургія у Михайлівському Золотоверхому та обрання кафедрального собору

Наступного дня, 16 грудня, у Михайлівському соборі Епіфаній провів перше богослужіння як глава ПЦУ. На літургії за попередніми даними були присутні близько 200 людей.

Тоді ж митрополит Київський оголосив, що саме Михайлівський собор обрано кафедральним для Православної Церкви України.

"Богослужіння відбувається кожен день в храмі "Теплої" Софії вже протягом декількох років. У цьому храмі будуть звершуватися богослужіння у дні великих християнських свят. Чинним кафедральним собором буде Михайлівський Золотоверхий собор, бо у Володимирському кафедральному соборі буде надалі звершувати своє служіння патріарх Філарет", - сказав Епіфаній.

"До отримання Томосу без важливих рішень"

Після богослужіння та обрання кафедрального собору Епіфаній запевнив, що не ПЦУ не ухвалюватиме ніяких важливих рішень до отримання Томосу. За словами митрополита, документ, який він отримає у Святвечір, 6 грудня, з рук Вселенського патріарха Варфоломія юридично закріпить статус Православної Церкви України у світовому православ'ї.

"До отримання Томосу ми не будемо приймати жодних якихось вагомих рішень. Тобто, Томос - це той документ, який вже оформить нас юридично як автокефальну Українську православну церкву, незалежну церкву. І після цього документу ми будемо вже формувати всі відповідні органи, які будуть керувати, брати участь в розбудові цієї церкви", - зазначив Епіфаній. 

Перші кроки після отримання Томосу

Вже 2019 року, отримавши офіційне визнання від Константинополя, Епіфаній обіцяє робити конкретні кроки для розвитку нової церкви. В ексклюзивному інтерв'ю ТСН.Тиждень митрополит розповів, що зробить насамперед.

За його словами, усі рішення будуть формуватися на основі норм статуту, які прописані у Томосі. 

"Першим рішенням нам, звичайно, потрібно сформувати відповідні керівні органи, бо на Об'єднавчому соборі ми ухвалили статут, але він буде утверджений Томосом, бо статут побудований на нормах, які прописані у Томосі. Після отримання Томосу ми станемо вже повноцінною автокефальною православною церквою, визнаною Всесвітнім православ'ям. Надалі ми будемо намагатися спілкуватися з іншими помісними церквами, які визнають рішення Вселенського патріарха", - зазначив митрополит Православної Церкви України.

Час для формування нової церкви та ставлення до МП

У тому ж інтерв'ю Епіфаній припустив, що створення керівних органів Єдиної церкви займе близько двох місяців та вона налічуватиме близько 7 тисяч парафій.

"Після отримання Томосу багато свят випадає. Протягом місяця-двох ми сформуємо ці керівні органи і відповідно будемо працювати на розбудову Єдиної церкви. Зараз церква налічує близько 7 тисяч православних парафій. Тобто, після об'єднання ми стали більшими", - розповів він.

На запитання: "А що ж з Московським патріархатом?", Епіфаній відповів, що "в листі Варфоломія митрополиту Онуфрію було чітко сказано, що після Об'єднавчого собору обраний митрополит канонічно стає Київським і з цього часу не може існувати двох митрополитів Київський. Онуфрій буде тільки митрополитом РПЦ в Україні".

Зазначимо, що Епіфаній наголосив саме на "РПЦ в Україні", не назвавши Онуфрія митрополитом УПЦ МП. Раніше ж повідомлялося, що патріарх Філарет планує звернутися до Верховної Ради, аби позбавити Московський патріархат в Україні статусу УПЦ. 

Окрім цього, предстоятель закликав архієреїв з Московського патріархату приєднуватися до Православної церкви України.

"Ми закликаємо всіх наших співбратів з московського патріархату прилучатись до єдиної церкви. Ми повинні будувати цю церкву на засадах любові взаєморозуміння та братнього ставлення. Зараз є багато тих, хто бажає перейти до ПЦУ, але вони перелякані. вони не вірили і мабуть, досі сумніваються, що справу буде доведено до кінця", - підкреслив він.

Що відомо про митрополита Епіфанія

Що відомо про митрополита Епіфанія

Нагадаємо, 15 грудня у Києві відбувся Об'єднавчий собор, на якому представники трьох православних церков України ухвалили рішення про утворення Помісної церкви та обрали її предстоятелем митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія. Напередодні Собору Українська православна церква Московського патріархату ухвалила рішення не брати участі в ньому, однак щонайменше двоє ієрархів УПЦ МП таки були на Соборі.

Новостворена церква канонічно визнана Вселенським патріархатом та отримала назву "Православна церква України", а її предстоятель носитиме титул "митрополит Київський". Тепер новообраний митрополит Київський поїде до Стамбула 6 січня для отримання Томосу з рук Вселенського патріарха.

Повʼязані теми:

Наступна публікація