Історичний момент. Головні заяви та реакція на надання Томосу Православній церкві України

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Об'єднана Українська церква отримує автокефалію і незалежність від Москви, що дуже не подобається останній.

15 грудня 2018 року в Україні відбулася історична подія - на Об'єднавчому соборі представники православних церков країни ухвалили рішення створення єдиної Помісної церкви й обрали її предстоятеля - митрополита Київського Епіфанія, який до того був митрополитом Переяславським і Білоцерківським УПЦ Київського патріархату.

6 січня 2019 року у Стамбулі Вселенський патріарх Варфоломій має передати митрополиту Київському Томос – це документ про автокефалію Помісної церкви, яка отримала назву Православна церква України.

Процес надання українській церкві автокефалії спричинив неабиякий резонанс як в українському суспільстві, так і у світі, адже по суті є здобуттям незалежності від Російської православної церкви, яка діяла в Україні під прикриттям УПЦ Московського патріархату. Остання, згідно з ухваленим у грудні законом, скоро має змінити назву на РПЦ в Україні.

ТСН.ua зібрав головні заяви політиків і кліриків щодо здобуття Україною автокефалії.

Відео Митрополит Епіфаній дав ексклюзивне інтерв'ю ТСН.Тижню

"До отримання Томосу Православна церква не буде ухвалювати ніяких вагомих рішень", - митрополит Епіфаній заявив журналістам після нинішнього богослужіння в Михайлівському соборі. А от скільки парафій буде в новоствореній церкві і яким буде перше рішення Митрополита Київського і всієї України вже після отримання дозволу на автокефалію - про це Блаженнійший Епіфаній розказав в ексклюзивному інтерв'ю ТСН.Тижню.

Митрополит Епіфаній дав ексклюзивне інтерв'ю ТСН.Тижню

Після обрання предстоятелем новоствореної церкви митрополит Епіфаній звернувся до українців, які у день собору зібралися на Софійській площі, з першим словом: "Я б хотів найперше подякувати всім вам, тут присутнім, бо ви стали учасниками цієї історичної події. Ви тут молилися, а ми там по-особливому відчували цю молитовну підтримку. І це настільки нас надихало, що ми подолали всі ті перепони, які були на цьому нелегкому шляху".

Також митрополит Епіфаній подякував Верховній Раді, яка до того підтримала звернення до Вселенського патріарха Варфоломія з проханням надання автокефалії.

Він додав, що "двері нашої церкви відкриті для всіх" і закликав усіх приєднуватися до Єдиної православної церкви, ймовірно, маючи на увазі представників УПЦ МП, від якої на соборі були присутні всього двоє із 90 високопоставлених кліриків.

Пізніше він розповів про перші кроки на посаді. 

"Першим рішенням нам, звичайно, потрібно сформувати відповідні керівні органи, бо на Об'єднавчому соборі ми ухвалили статут, але він буде утверджений Томосом, бо статут побудований на нормах, які прописані у Томосі. Після отримання Томосу ми станемо вже повноцінною автокефальною православною церквою, визнаною Всесвітнім православ'ям. Надалі ми будемо намагатися спілкуватися з іншими помісними церквами, які визнають рішення Вселенського патріарха", - зазначив митрополит Православної Церкви України.

Також промову виголосив президент Петро Порошенко, який активно сприяв процесу об'єднання православних церков і також був присутній на самому соборі.

"Сьогодні 15 грудня. Цей день увійде в історію як священний день, день створення Автокефальної Помісної Православної Церкви України, день остаточного здобуття незалежності від РФ. І Україна вже не буде пити, кажучи словами Тараса Шевченка, "з московської чаші московську отруту", - заявив глава держави на площі перед Святою Софією.

"Об’єднана і незалежна українська православна церква – це церква без Путіна. Це церква – без Кирила. Це – церква без молитви за російську владу та російське військо, які вбивають українців. Але це – церква з Богом та Україною!" –  наголосив президент.

Нову Помісну церкву одразу привітали у Константинополі. "З прославленням Божим, великою радістю та задоволенням, Вселенський Патріархат оголошує про успішне завершення роботи об'єднуючого Синоду (Собору) - заснування нової Православної Автокефальної Церкви в Україні", - повідомили на Фанарі.

Також в офіційному комюніке додали, що Вселенський патріарх Варфоломій вже запросив митрополита Епіфанія співслужити літургію на великому святі Богоявлення 6 грудня. Тоді ж він надасть митрополиту "Томос створення нової сестринської Автокефальної Церкви".

Пізніше у розмові з президентом Петром Порошенком патріарх Варфоломій зауважив, що надання Українській церкві автокефалії стане поворотним моментом в історії світового православ'я.

Першою країною, яка привітала Україну з утворенням Помісної церкви, стали США.

"Вітаємо Україну з сьогоднішнім історичним Собором і створенням помісної незалежної Української православної церкви, ми також щиро вітаємо митрополита Епіфанія з обранням на пост предстоятеля нової церкви", - йдеться у дописі на сторінці посольства США у Twitter.

Пізніше Україну привітав і Держдеп США: "Державний департамент США у спеціальній заяві назвав встановлення незалежної Православної церкви України "історичним моментом" та запевнив у незмінній підтримці України та повазі її права вільно сповідувати релігію без зовнішнього втручання".

Не забарилася із реакцією на собор й УПЦ МП, яка у переважній більшості вирішила проігнорувати об'єднавчий процес.

"Наш архієрейський собор і синод заявляли неодноразово, що легітимність цього Об'єднавчого собору дорівнює нулю. За цей час нічого не сталося, що б могло змінити позицію нашої церкви", - сказав голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ МП архієпископ Климент.

В РПЦ своєю чергою відреагували на собор, назвавши "юдами" двох митрополитів УПЦ МП - Симеона (Шостацького) й Олександра (Драбинко), які взяли у ньому участь.

"Участь двох архієреїв від канонічної церкви в заході, спрямованому на її руйнування, звичайно, не може не засмучувати", - заявив глава відділу зовнішніх церковних зв'язків Російської православної церкви митрополит Іларіон, назвавши захід єднання українських православних християн "радою нечестивих".

Очільник РПЦ Кирило взагалі влаштував "трагічний плач" за Українською церквою.

"Ми є свідками беззаконного втручання у внутрішнє життя Української православної церкви, грубого антиканонічного вторгнення в її межі, поглиблення церковного розділення в православний народ, ще більшого розколу в українському православ'ї", - заявив голова РПЦ.

Крім того, він звинуватив Константинополь в агресії і нагадав про "відібрані" раніше території: "Згадаймо 20-ті, 30-ті роки минулого століття… Російська церква піддавалася атеїстичним гонінням, а Константинополь робив все можливе, щоб відірвати від її живого тіла ті частини, які виявлялися в межах досяжності: Естонію, Фінляндію, Польщу, Латвію".

Пізніше Кирило в емоційному листі пригрозив патріарху Варфоломію Страшним судом через "спілкування з розкольниками".

У Кремлі ж заявили, що не мають права втручатися в церковні процеси в Україні, хоча і бачать, що нібито "розкольницька діяльність" перемішалася з політикою.  

Зазначимо, що Росія нещодавно продемонструвала, як "не втручається" у церковні справи, зізвавши засідання Радбезу на чолі з президентом РФ Володимиром Путіним після того, як 11 жовтня Синод Вселенського патріархату у Стамбулі ухвалив рішення про надання Україні автокефалії.

Сам же Путін спрогнозував в Україні "кривавий переділ власності". "Створили об'єднану розкольницьку церкву стамбульського приходу. Не подобається московський прихід, буде стамбульський", - додав він.

За декілька днів після собору утворення ПЦУ прокоментував і натхненник незалежної української церкви, голова колишньої УПЦ КП Філарет, який став у новій церкві почесним патріархом.

"Ми досягли утворення в Україні єдиної української православної автокефальної церкви. Цей акт має епохальне значення, бо за всю тисячолітню історію ми ніколи не мали визнаної автокефальної української церкви. Ми боролися, нас перемагали, ми досягали і нашу перемогу відкидали. А сьогодні ми маємо визнану українську автокефальну церкву", - сказав він.

РЕАКЦІЯ ІНШИХ ПРАВОСЛАВНИХ ЦЕРКОВ

У Білоруській православній церкві, яка є одиницею РПЦ, новостворену Українську церкву назвали розкольницькою. "Ця церква для нас з формальної точки зору є розкольницькою, і про контакти не може йти мови", - сказав голова інформаційного відділу Білоруської православної церкви, протоієрей Сергій Лепін.

У Сербській, Антіохійській і Польській православних церквах раніше підтримали заклик РПЦ щодо необхідності проведення переговорів про автокефалію для України.

Натомість у Грецькій церкві таку пропозицію відкинули. А Грузинська церква своєю чергою збирається підтримати українську автокефалію.

"У січні буде оприлюднено постанову Вселенського патріарха і наша церква ухвалить рішення після. Зараз ми утрималися", - заявив грузинський владика Зосим.

Залиште свій коментар

Вибір редакції