Каддафі: Україна - велика проблема

Лівійський лідер стверджує, що проблема українсько-російських стосунків полягає у відсутності гарантій української незалежності.

Лідер Лівійської Джамахирії Муаммар Каддафі в листі російському виданню "Время новостей" проаналізував головні проблеми в українсько-російських стосунках.

TCH.ua публікує повний текст листа без купюр і змін.

Виходячи з того, що я певною мірою впливаю на світову політику і можливими засобами прагну брати участь у створенні вільного і безпечного світу для всіх народів, у тому числі і для мого народу. Виходячи з цих принципів, я, у міру можливостей, висловлюю свою думку щодо серйозних міжнародних проблем, сподіваючись на позитивний результат. У цій статті я хочу торкнутися питання про Україну, яка, як мені здається, являє серйозну проблему.

Сьогодні Україна - це незалежна, суверенна держава, член ООН. Але цього недостатньо для українців. Чому? Причина криється в історії України і в історії регіону, коли більше тисячі років назад Росії або України не було, а була Київська Русь. Пишаючись своєю історією, українці говорять, що Україна була колискою, проте спільна історія ускладнила погляд на Україну як на самостійну державу з боку своїх російських братів, і за останні двісті років українська мова піддавалася нівелюванню.

Українці також говорять, що історія України - це постійна багатолітня боротьба за незалежність, що вони до нинішньої п'ять разів добивалися незалежності, але на нетривалі терміни. Чому? Та тому що не було гарантій незалежності. Українці говорять, що перша незалежність України як республіки тривала шість місяців, друга - три місяці. Один раз незалежність існувала всього 18 годин.

З офіційного боку росіяни не заперечують проти незалежності України; вони визнають її незалежною, суверенною державою - сусідньою братською республікою.

У чому ж справа? Чому це серйозна проблема? Проблема в тому, що Україна має потребу, як вона говорить, в гарантіях, щоб не втратити цю незалежність, як вже траплялося раніше. Проте ці гарантії - справа дуже важка і дуже небезпечна для Росії. Ось в чому полягає небезпека питання. Те, що Росія вважає загрозою своїй безпеці і незалежності, для України є гарантією безпеки і незалежності. Це і є корінь проблеми і сильної розбіжності в політиці обох країн.

Абсолютно очевидно, що Україна хоче приєднатися до Європейського союзу і Північноатлантичного альянсу, побачивши в цьому міцну гарантію своєї незалежності. Насправді ці гарантії направлені проти Росії, а не якоїсь іншої держави. Росіяни говорять, що гарантії, яких вимагає Україна, являють серйозний виклик безпеці Росії, і вважають їх непотрібними, бо Росія визнала Україну незалежною суверенною державою.

Незалежно від точок зору обох сторін, справа є дуже серйозною і є великою проблемою. Якщо НАТО прийде в Україну, то це означатиме, що ця організація стукає до Москви в двері. А якщо ворог стукає в двері, то ти або відкриєш йому, або він виломить ці двері.

Ось це і є потенційна небезпека. З іншого боку, Україна заспокоює свою сестру Росію, кажучи, що українська конституція не допускає створення іноземних військових баз на українській землі, тому Росія не повинна турбуватися. Росія ж заперечує тим, що небезпека не в тому, чи будуть створені бази чи ні, а в тому, що НАТО знаходитиметься на українській землі навіть без постійних баз, а українські збройні сили в даному випадку стануть частиною сил країн - членів цього альянсу.

Ця обставина є для Росії неприйнятною, тому що це безпосереднім чином стосується її безпеки. Українці стверджують, що вони хочуть тільки міжнародних гарантій своєї незалежності, що вони не спровокують небезпеку для Росії, що вони готові підписати з нею будь-який документ, в якому Україна бере на себе зобов'язання про те, що вона не стане джерелом загроз для Росії. Проте росіяни вважають, що приєднання України до ворожого Росії Північноатлантичного альянсу - це само по собі є загрозою.

Окрім цієї основної проблеми існують інші. Вони другорядні, але погані. Якщо їх не вирішити, наслідки можуть бути небажаними. Проте на шляху їх рішення постали великі труднощі. Українці називають ці проблеми лоскітливими. Серед них: острів Тузла, континентальний шельф, демаркація кордонів, місто Севастополь і Російська військово-морська база там, голодомор 1932-1933 років, про який українці говорять, що він є засудженням не Росії, а ненависного минулого. Існує також проблема Кримського півострова. Відомо, що близько 20% жителів України - росіяни!

Так виглядає узагальнена картина української проблеми. Відвідавши Росію вперше після розпаду Радянського Союзу, а також Україну вперше після проголошення її незалежною державою, я хотів поставити і роз'яснити ці питання всім сторонам. Можливо, це допоможе правильно оцінити ситуацію і можливі наслідки, перш ніж ухвалити рішення, яке може завадити спільному миру. Доля цього миру хвилює мою країну і всі народи. Збитків можуть зазнати й самі зацікавлені сторони. Ці сторони - дуже важливі гравці на світовій арені. Це Росія, Європейський союз і Північноатлантичний альянс. Їх зіткнення завдасть збитку міжнародній безпеці і миру.

Читайте також:

ЄБРР вважає Україну своєю головною проблемою

Ющенко готує свою зустріч з Обамою

Депутати не домовилися, як розблокувати Раду

Ющенко наказав уряду за рік підготувати Україну до вступу в НАТО

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: